- Risk değeri
- 6
- Fon büyüklüğü
- 24,5 milyar ₺
- Yatırımcı
- 223.664
- Yönetim ücreti (yıllık)
- %1,90kategori medyanı %1,80
TTAvsGTA
Son 1 yıl · 13 Eki 2025 – 9 Eki 2026
- Risk değeri
- 6
- Fon büyüklüğü
- 22,9 milyar ₺
- Yatırımcı
- 72.477
- Yönetim ücreti (yıllık)
- %1,95kategori medyanı %1,80
Kim neyde önde?
Getiri, risk ve maliyette 12 kriterin her birinde en iyi değer.
1 ay getirisi · düşük oynaklık · düşük yönetim ücreti
3 ay getirisi · 6 ay getirisi · yılbaşından beri getiri · 1 yıl getirisi · reel getiri · Sharpe · Sortino · sığ düşüş · düşük gider
Getiri grafiği
Ortak başlangıç günü = %0 · eğri o günden bu yana toplam getiri. "Zirveden düşüş" her fonun en yüksek noktasından ne kadar aşağı indiğini gösterir.
Dönem getirileri
Her dönemde fonlar yan yana; taç o dönemin en iyisini gösterir. Çubuk uzunluğu satır içinde karşılaştırılır.
Yıllara göre getiri
Takvim yılı getirisi — hangi yıl hangi fon öndeydi. Tek dönem getirisinin gizlediği tutarlılığı gösterir.
| Yıl | TTA | GTA |
|---|---|---|
| 2026YBİ | −%1,7 | +%4,7 |
| 2025 | +%91,1 | +%91,0 |
| 2024 | +%52,6 | +%47,3 |
| 2023 | +%80,2 | +%76,1 |
| 2022 | +%45,4 | +%45,1 |
| 2021 | +%43,4* | +%43,6* |
* Kısmi yıl: fon o yıl kuruldu ya da fiyat verisi yılın ortasından başlıyor. YBİ: yılbaşından bugüne.
Ayrıntılı karşılaştırma
Risk, maliyet, büyüklük ve künye · taçlı değer satırın en iyisi
| Kriter | TTA İş Portföy Altın Fonu | GTA Garanti Portföy Altın Fonu |
|---|---|---|
| Risk | ||
| 90 gün, yıllık | %17,21 | %18,77 |
| risk başına getiri · 90 gün | −1,13 | −0,87 |
| yalnız düşüş riski · 90 gün | −1,27 | −0,90 |
| getiri ÷ en derin düşüş · 1 yıl | 0,29 | 0,57 |
| zirveden · 1 yıl | −%25,11 | −%24,31 |
| BIST 100'e duyarlılık · 1 yıl | 0,25 | 0,26 |
| 1 (düşük) – 7 (yüksek) | 6 | 6 |
| Maliyet | ||
| Yönetim ücretiyıllık | %1,90 | %1,95 |
| Gerçekleşen toplam giderson dönem | %1,13 | %1,07 |
| Gider üst sınırıyıllık | %2,19 | %2,19 |
| Giriş komisyonu | yok | yok |
| Çıkış komisyonu | yok | yok |
| Performans ücreti | yok | yok |
| Büyüklük ve ilgi | ||
| 24,5 milyar ₺ | 22,9 milyar ₺ | |
| Yatırımcı sayısı | 223.664 | 72.477 |
| Net para girişison 30 gün | −1,02 milyar ₺ | −439 milyon ₺ |
| Yatırımcı değişimison 30 gün | −3.272 | −3.325 |
| Kategorisinde sırabüyüklüğe göre | 3 / 27 | 4 / 27 |
| Künye | ||
| Fon yaşı | 15,7 yıl | 21,8 yıl |
| Alım-satım | TEFAS'ta açık | TEFAS'ta açık |
| Alış / satış valörü | T+1 / T+1 | T+1 / T+1 |
| Portföy yöneticisi | 3 kişi | 17 kişi |
Ücretler KAP'tan, diğer ölçüler TEFAS fiyatlarından hesaplanır. "—" veri yok demektir (ör. fon 1 yıldan yeni).
Portföy dağılımı
Fonların neye yatırım yaptığı — TEFAS varlık dağılımı · 9 Eki 2026.
| Varlık sınıfı | TTA | GTA |
|---|---|---|
| Fon payı | %2,18 | — |
| Altın / kıymetli maden | %96,39 | %99,87 |
| Nakit / mevduat / repo | %1,43 | %0,12 |
Birlikte hareket (korelasyon)
Günlük getirilerin birlikte hareket etme derecesi (son 1 yıl, Pearson). +1 tam paralel, 0 ilgisiz, −1 tam zıt.
Çok benzer hareket ediyorlar — biri düşerken diğeri de büyük ihtimalle düşüyor.
Piyasaya karşı
Fonların getirisi BIST 100, altın, döviz, mevduat ve enflasyonla aynı dönemde. TEFAS kıyas verisi.
| BIST 100 | Gram altın | Dolar | Euro | Mevduat | Enflasyon (TÜFE) | Kategori ort. | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TTA | ✗ −6,5 | ✗ −11,0 | ✗ −10,7 | ✗ −6,2 | ✗ −33,2 | ✗ −22,4 | ✗ −8,0 |
| GTA | ✗ −0,1 | ✗ −4,6 | ✗ −4,2 | ✓ +0,2 | ✗ −26,7 | ✗ −15,9 | ✗ −1,7 |
✓ geçti · ✗ geride kaldı. Enflasyonu geçen fon, parasının alım gücünü artırmış demektir.
Veriler TEFAS ve KAP'tan derlenir; yatırım tavsiyesi değildir. Bu sayfanın adresi seçtiğin fonları, dönemi ve sekmeyi saklar — kopyalayıp paylaşabilirsin.