Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/3AB

TUPRS logoTUPRSTÜPRAŞ-TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.

Yayın: 06 Mayıs 2026

Rapor kartı

TUPRS 2026/3AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 5/5

Tüpraş, 2026 yılı ilk çeyreğinde 258,3 milyar TL hasılat ve 3,71 milyar TL net kâr elde etti (önceki yıl aynı dönemde 127 milyon TL). Operasyonel performans güçlü olsa da türev kaynaklı 17,7 milyar TL diğer kapsamlı gelir kaybı toplam kapsamlı geliri -13,88 milyar TL'ye çekti ve özkaynaklar azaldı.

Ne değişti

Net satışlar yıllık %24,4 artışla 207,58 milyar TL'den 258,25 milyar TL'ye yükseldi; brüt kâr 17,23 milyar TL'den 21,58 milyar TL'ye çıktı. Esas faaliyet kârı 5,09 milyar TL'den 11,39 milyar TL'ye yükseldi. Net kâr (ana ortaklık payı) 127 milyon TL'den 3,71 milyar TL'ye yaklaşık 28 kat arttı. Ancak nakit akış korunma kayıpları nedeniyle diğer kapsamlı gelir -17,70 milyar TL oluştu, toplam kapsamlı gelir -13,88 milyar TL oldu. Özkaynaklar 406,96 milyar TL'den 360,08 milyar TL'ye geriledi; dönem içinde 33 milyar TL temettü ödendi.

Yatırımcıya etkisi

Operasyonel kârlılıktaki güçlü artış, rafineri marjlarındaki iyileşmeyi ve talepteki canlılığı yansıtıyor. Ancak bilançoda kısa vadeli yükümlülüklerin 286,5 milyar TL'ye yükselmesi (önceki dönem 186,8 milyar TL) ve türev kaynaklı özkaynak kaybı risk iştahını sınırlayabilir. Net nakit pozisyonu zayıflamış olup (nakit benzerleri 129,9 milyar TL'den 76,4 milyar TL'ye düşmüş), şirketin yüksek temettü politikası sürmektedir.

Sayısal detaylar
  • Hasılat: 258.253.850 bin TL (Q1 2026) vs 207.582.495 bin TL (Q1 2025) (+%24,4 y/y)
  • Net kâr (ana ortaklık): 3.709.759 bin TL vs 127.040 bin TL (yaklaşık 29 kat artış)
  • Esas faaliyet kârı: 11.392.484 bin TL vs 5.091.901 bin TL (+%123,7 y/y)
  • Toplam kapsamlı gelir (ana ortaklık): -13.984.084 bin TL (negatif, büyük ölçüde türev kaynaklı)
  • Ödenen temettü: 33.000.000 bin TL (Q1 2026)

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar258.253.850.000207.582.495.000▲ +%24
Brüt kâr21.575.433.00017.228.389.000▲ +%25
FAVÖK15.795.554.00012.761.209.000▲ +%24
Net parasal pozisyon-2.461.780.000-2.675.801.000▲ +%8
Net dönem kârı3.709.759.000127.040.000▲ +%2820
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar315.176.951.000260.719.021.000▲ +%21
Duran varlıklar389.568.508.000390.688.995.000▼ −%0
Toplam varlıklar704.745.459.000651.408.016.000▲ +%8
Net borç-74.706.151.000-62.709.294.000▼ −%19
Özkaynaklar353.670.740.000400.654.824.000▼ −%12
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%8,4▲ +0,1 puan
önceki: %8,3
FAVÖK Marjı
%6,1▼ −0,0 puan
önceki: %6,1
Net Kar Marjı
%1,4▲ +1,4 puan
önceki: %0,1
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%1,0▲ +1,0 puan
önceki: %0,0
Aktif Karlılığı (ROA)
%0,5▲ +0,5 puan
önceki: %0,0
Net Borç / Özkaynak
−0,21x▼ −0,05
önceki: −0,16x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
207,6 mlr
3
—
6
—
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
127 mn
3
—
6
—
9
—
12

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

Tüpraş, Türkiye’nin en büyük rafineri işletmecisi olarak petrol ürünleri talebi, rafineri marjları ve ham petrol fiyatlarındaki hareketlerden doğrudan etkilenen bir şirket. 2026/3AB sonuçları, nominal satış ve operasyonel kârlılıkta büyümenin sürdüğünü; ancak bu büyümenin yüksek enflasyon ortamında reel olarak aynı ölçüde güçlü görünmediğini ortaya koyuyor. Şirketin en dikkat çekici tarafı ise bilançosundaki net nakit pozisyonunun güçlenmesi ve net dönem kârının geçen yılki düşük bazdan belirgin biçimde toparlanması. Buna karşılık özkaynaklarda yaşanan gerileme, yatırımcı açısından ayrıca incelenmesi gereken önemli bir başlık.

| Temel gösterge | 2026/3AB | 2025/3AB veya 2025 yıl sonu | Değişim | |---|---:|---:|---:| | Satışlar | 258,3 milyar TL | 207,6 milyar TL | %24,4 | | FAVÖK | 15,8 milyar TL | 12,8 milyar TL | %23,8 | | Net dönem kârı | 3,7 milyar TL | 127 milyon TL | %2.820,2 | | Net borç | -74,7 milyar TL | -62,7 milyar TL | Net nakit arttı | | Özkaynaklar | 353,7 milyar TL | 400,7 milyar TL | -%11,7 |

Satış Hikayesi

Tüpraş’ın satışları geçen yılın aynı dönemindeki 207,6 milyar TL’den 258,3 milyar TL’ye yükseldi. Bu, %24,4’lük güçlü görünen bir nominal artış anlamına geliyor. Ancak Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon ortamında bu büyümenin tamamını reel büyüme olarak okumak mümkün değil. Enflasyonun yaklaşık %30 seviyesinde olduğu varsayımıyla, satışların reel karşılığı kabaca daralmaya işaret ediyor. Başka bir ifadeyle Tüpraş daha yüksek bir ciro üretmiş olsa da ürün hacmi, fiyatlama gücü ve rafineri aktivitesi birlikte değerlendirildiğinde büyümenin enflasyondan ayrışıp ayrışmadığı henüz net biçimde görülmüyor.

Rafineri şirketlerinde ciro tek başına yeterli bir gösterge değildir. Ham petrol fiyatları yükseldiğinde ürün fiyatları da artabildiği için satışlar hızlı büyüyebilir; fakat bu durum her zaman daha yüksek kârlılık anlamına gelmez. Tüpraş’ta satış artışı ile brüt kâr ve FAVÖK artışının birbirine yakın seyretmesi, operasyonel büyümenin nominal ciro artışından çok daha güçlü olmadığını gösteriyor.

Çeyreklik karşılaştırma açısından mevcut veri yalnızca 2025/3 dönemini içeriyor. Bu nedenle 2025/12’den 2026/3’e satışların nasıl değiştiği, rafineri marjlarının yılın ilk çeyreğinde nasıl seyrettiği ve mevsimselliğin sonuçlara etkisi konusunda kesin bir trend analizi yapmak mümkün değil. Çeyreklik trend için sonraki dönemleri beklemek gerekiyor.

Kârlılık

Brüt kâr 17,2 milyar TL’den 21,6 milyar TL’ye çıkarak %25,2 arttı. Satış büyümesiyle neredeyse aynı oranda gerçekleşen bu artış, brüt marjın büyük ölçüde korunduğuna işaret ediyor. Hesaplandığında brüt marj, geçen yılki yaklaşık %8,3 seviyesinden bu dönemde yaklaşık %8,4’e yükseliyor. Yani ürün fiyatları ve maliyetler arasındaki farkta sınırlı bir iyileşme var; ancak bu, henüz belirgin bir marj genişlemesi olarak nitelendirilemez.

FAVÖK 12,8 milyar TL’den 15,8 milyar TL’ye yükseldi ve artış %23,8 oldu. Buna karşılık FAVÖK marjı yaklaşık %6,2’den %6,1’e geriledi. Bu ayrışma önemli: Tüpraş daha fazla faaliyet kârı üretmiş olsa da her 100 TL’lik satıştan elde ettiği operasyonel kâr yaklaşık olarak aynı seviyede kalmış, hatta hafifçe zayıflamış durumda. Yüksek enflasyon, enerji maliyetleri, bakım giderleri, personel maliyetleri ve rafineri marjlarındaki oynaklık bu tabloyu takip edilmesi gereken başlıklar haline getiriyor.

Net dönem kârı ise 127 milyon TL’den 3,7 milyar TL’ye yükseldi. Yüzdesel artışın %2.820,2 gibi çok yüksek görünmesinin temel nedeni geçen yılki düşük baz. Bu artış etkileyici olsa da net kârı yalnızca yüzdesel değişimle değerlendirmek yanıltıcı olur. Net kâr marjı yaklaşık %0,06’dan %1,4’e yükselmiş durumda; bu, şirketin satışlarından kâra dönüşüm kapasitesinin belirgin biçimde iyileştiğini gösteriyor. Ancak FAVÖK marjında anlamlı bir genişleme olmadığı için net kâr sıçramasının faaliyet performansından ne ölçüde, faaliyet dışı kalemlerden ne ölçüde kaynaklandığını ayrıştırmak için kapsamlı gelir tablosu detayları gerekli.

Bilanço Sağlığı

Tüpraş’ın toplam varlıkları yıl sonuna göre 651,4 milyar TL’den 704,7 milyar TL’ye çıkarak %8,2 arttı. Bu artışın tamamı duran varlıklardan gelmiyor; dönen varlıklar 260,7 milyar TL’den 315,2 milyar TL’ye yükselerek %20,9 büyüdü. Duran varlıklar ise 390,7 milyar TL’den 389,6 milyar TL’ye geriledi ve yatay kaldı. Bu görünüm, bilançoda kısa vadeli varlıkların ağırlığının arttığını gösteriyor.

Net borç kaleminin -62,7 milyar TL’den -74,7 milyar TL’ye gerilemesi, teknik olarak net borcun azaldığını değil, şirketin net nakit pozisyonunun güçlendiğini ifade ediyor. Tüpraş’ın borçlarından daha fazla nakit ve nakit benzeri varlığı bulunuyor. 15,8 milyar TL’lik çeyreklik FAVÖK üzerinden bakıldığında net borç/FAVÖK oranı yaklaşık -4,7x seviyesinde. Bu hesap çeyreklik FAVÖK kullandığı için yıllık kaldıraç oranı gibi doğrudan yorumlanmamalı; yine de şirketin finansal borç baskısının düşük olduğunu ve bilançosunun faiz maliyetlerine karşı daha dayanıklı bir konumda bulunduğunu gösteriyor.

Özkaynaklar ise 400,7 milyar TL’den 353,7 milyar TL’ye düşerek %11,7 geriledi. Toplam varlıklar artarken özkaynakların azalması, bilanço içinde ayrıca açıklanması gereken bir hareket yaratıyor. Verilen bilgiler bu düşüşün nedenini göstermediği için temettü, yeniden değerleme, diğer kapsamlı gelir veya benzeri kalemlerden herhangi birine kesin atıf yapmak mümkün değil. Yatırımcıların dipnotlarda özkaynak değişim tablosunu özellikle incelemesi gerekiyor.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Tüpraş’ın net parasal pozisyonu bu dönemde -2,5 milyar TL, geçen yıl aynı dönemde ise -2,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Negatif net parasal pozisyon, enflasyon muhasebesi altında şirketin parasal varlık ve yükümlülük yapısından kaynaklanan net parasal kaybı ifade ediyor. Bu kayıp geçen yıla göre mutlak olarak yaklaşık 200 milyon TL daha düşük; dolayısıyla TAS 29 kaynaklı olumsuz etkinin sınırlı ölçüde hafiflediği görülüyor.

Bununla birlikte 2,5 milyar TL’lik net parasal kayıp, net kârın 3,7 milyar TL olduğu bir dönemde önemini koruyor. Başka bir ifadeyle enflasyon muhasebesi etkisi, raporlanan kârın önemli bir bölümünü aşağı çekmeye devam ediyor. Net kârın operasyonel kâra kıyasla daha farklı bir seyir göstermesinde TAS 29 kaleminin yanı sıra finansman, vergi ve diğer faaliyet dışı unsurlar da etkili olabilir; ancak bu veri seti söz konusu kalemleri ayrıştırmaya izin vermiyor.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

Tüpraş’ın ilk çeyrek görünümünde üç ana mesaj öne çıkıyor:

  • Operasyonel yapı kârlı kalmaya devam ediyor: Satışlar 258,3 milyar TL’ye, FAVÖK 15,8 milyar TL’ye yükseldi. Ancak marjlar geçen yıla göre belirgin biçimde açılmadığı için büyümenin kalitesi izlenmeli.
  • Net nakit pozisyonu güçlü: 74,7 milyar TL’lik net nakit, şirketi yüksek faiz ve finansman maliyeti ortamında avantajlı kılıyor.
  • Kâr artışı güçlü fakat düşük baz etkisi var: Net kâr 3,7 milyar TL’ye yükseldi; ancak bu sıçramayı sürdürülebilir bir trend olarak değerlendirmek için sonraki çeyreklerde operasyonel marjların korunması gerekiyor.
  • Özkaynak gerilemesi soru işareti: Varlıklar büyürken özkaynakların %11,7 azalması, bilanço dipnotlarının yakından incelenmesini gerektiriyor.
  • Enflasyon riski sürüyor: Satış artışı %24,4 ile yüksek görünse de %30’un üzerindeki enflasyon dikkate alındığında reel büyüme baskısı devam ediyor.

Sonuç olarak Tüpraş, güçlü net nakit yapısı ve düşük bazın desteğiyle net kârda belirgin toparlanma sergilemiş durumda. Buna karşın yatırım tezinin sürdürülebilirliği, önümüzdeki dönemlerde rafineri marjlarının FAVÖK marjını genişletip genişletemeyeceğine, satış büyümesinin enflasyonu aşmasına ve özkaynaklardaki düşüşün nedenine bağlı olacak. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.