Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2025/12AB

TUPRS logoTUPRSTÜPRAŞ-TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.

Yayın: 06 Şubat 2026

Rapor kartı

TUPRS 2025/12AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 2/5

TÜPRAŞ'ın 2025 yılı konsolide finansal tabloları, bağımsız denetimden geçmiş ve olumlu görüş almıştır. Denetimde üç kilit konu öne çıkmıştır: Arsa ve arazilerin yeniden değerlemesi (2,8 milyar TL azalış), yatırım teşviklerinden kaynaklanan ertelenmiş vergi varlığının (11,9 milyar TL) geri kazanılabilirliği ve enflasyon muhasebesi (TMS 29) uygulaması. Bilanço toplamı 592 milyar TL ile bir önceki yıla göre yatay seyrederken, net nakit pozisyonu güçlü kalmış, toplam borçlanmalar kısa vadede önemli ölçüde artmıştır. Operasyonel performansa dair net kâr verisi metinde yer almamakla birlikte, bilanço kalemlerindeki değişimler likidite ve borç yapısında dönüşüme işaret etmektedir.

Ne değişti

31 Aralık 2025 itibarıyla toplam varlıklar 594,4 milyar TL'den 592,0 milyar TL'ye hafif gerilemiştir. Kısa vadeli borçlanmalar 4,9 milyar TL'den 8,9 milyar TL'ye, uzun vadeli borçlanmaların kısa vadeli kısımları 6,9 milyar TL'den 12,9 milyar TL'ye, uzun vadeli borçlanmalar ise 13,0 milyar TL'den 28,4 milyar TL'ye yükselmiştir. Buna karşılık ticari borçlar 136,0 milyar TL'den 105,5 milyar TL'ye gerilerken, stoklar 78,9 milyar TL'den 62,1 milyar TL'ye düşmüştür. Nakit ve nakit benzerleri 96,2 milyar TL'den 107,2 milyar TL'ye artmıştır. Ertelenmiş vergi yükümlülüğü 9,2 milyar TL'den 20,5 milyar TL'ye yükselmiştir. Arsa ve arazilerde yeniden değerleme azalışı 2,8 milyar TL olarak kaydedilmiştir.

Yatırımcıya etkisi

Şirketin net nakit pozisyonu (50,2 milyar TL toplam borç - 107,2 milyar TL nakit) oldukça güçlüdür ve likidite riski düşüktür. Ancak toplam borçların önemli ölçüde artması, yatırım veya işletme sermayesi finansmanına yönelik bir işarettir. Ertelenmiş vergi varlıklarının geri kazanılabilirliği, gelecek dönem kârlılığına bağlı olduğu için takip edilmelidir; olumsuz bir gelişme olursa varlık değer düşüklüğü gündeme gelebilir. Enflasyon muhasebesi (TMS 29) nedeniyle bilanço ve gelir tablosu kalemleri enflasyon düzeltmesine tabidir, bu da karşılaştırılabilirliği etkiler. Yeniden değerleme azalışı özkaynakları azaltmış ancak nakit akışını etkilememiştir. Yatırımcılar, net kâr ve FAVÖK gibi performans göstergeleri için tam mali tabloları incelemelidir.

Sayısal detaylar
  • Toplam varlıklar: 592,0 milyar TL (2024: 594,4 milyar TL)
  • Nakit ve nakit benzerleri: 107,2 milyar TL (2024: 96,2 milyar TL)
  • Toplam borçlanmalar: 50,2 milyar TL (kısa+uzun, 2024: 24,9 milyar TL)
  • Ticari borçlar: 105,5 milyar TL, düşüş: %22,4
  • Stoklar: 62,1 milyar TL, düşüş: %21,3
  • Arsa ve arazi yeniden değerleme azalışı: 2,8 milyar TL
  • Yatırım teşviklerinden ertelenmiş vergi varlığı: 11,9 milyar TL
  • Net ertelenmiş vergi yükümlülüğü: 19,4 milyar TL

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar830.356.131.0001.060.729.904.000▼ −%22
Brüt kâr81.232.278.00089.046.226.000▼ −%9
FAVÖK62.072.685.00066.367.540.000▼ −%6
Net parasal pozisyon-3.476.147.000-19.087.666.000▲ +%82
Net dönem kârı29.523.183.00023.973.075.000▲ +%23
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar236.931.136.000242.923.855.000▼ −%2
Duran varlıklar355.042.707.000351.492.746.000▲ +%1
Toplam varlıklar591.973.843.000594.416.601.000▼ −%0
Net borç-56.987.726.000-71.396.090.000▲ +%20
Özkaynaklar364.099.258.000369.397.234.000▼ −%1
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%9,8▲ +1,4 puan
önceki: %8,4
FAVÖK Marjı
%7,5▲ +1,2 puan
önceki: %6,3
Net Kar Marjı
%3,6▲ +1,3 puan
önceki: %2,3
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%8,1▲ +1,6 puan
önceki: %6,5
Aktif Karlılığı (ROA)
%5,0▲ +1,0 puan
önceki: %4,0
Net Borç / Özkaynak
−0,16x▲ +0,04
önceki: −0,19x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
Veri yok
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
Veri yok

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

Tüpraş, Türkiye’nin en büyük rafineri işletmecisi olarak ham petrolü benzin, motorin, jet yakıtı ve diğer petrol ürünlerine dönüştürüyor. 2025/12AB döneminde şirketin satışları belirgin biçimde gerilerken, kârlılık satışlardaki düşüşe kıyasla daha dirençli kaldı. En dikkat çekici nokta ise net kârın, faaliyet kârındaki sınırlı gerilemeye rağmen artması. Bunun arkasında, enflasyon muhasebesi kapsamında kaydedilen net parasal pozisyon zararındaki ciddi azalma bulunuyor. Dolayısıyla bu dönem, “satışlar daralıyor ancak marjlar ve finansal yapı kârı destekliyor” şeklinde okunmalı.

Satış Hikayesi

Tüpraş’ın satışları geçen yılın aynı dönemindeki 1.060,7 milyar TL seviyesinden 830,4 milyar TL’ye geriledi. Bu, nominal olarak %21,7 düşüş anlamına geliyor. Türkiye’de yıllık enflasyonun %30’un üzerinde seyrettiği bir ortamda nominal satışların da gerilemesi, şirketin ciro performansının yalnızca enflasyona göre değil, reel olarak da zayıfladığını gösteriyor.

Burada rafineri şirketleri açısından satış tutarının tek başına yeterli bir gösterge olmadığını vurgulamak gerekir. Tüpraş’ın geliri; ham petrol ve ürün fiyatları, dolar/TL kuru, rafineri üretim hacmi ve ürün satış kompozisyonundan etkilenir. Petrol fiyatlarının veya rafine ürün fiyatlarının geçen yıla göre daha düşük olması, satış tutarını aşağı çekebilir. Ancak elimizde hacim, ürün kırılımı ve rafineri marjı verileri bulunmadığı için bu düşüşün ne kadarının fiyat, ne kadarının hacim kaynaklı olduğunu ayırmak mümkün değil.

Olumlu taraf, brüt kârın satışlardaki düşüş kadar sert gerilememesi. Brüt kâr 89,0 milyar TL’den 81,2 milyar TL’ye inerken düşüş %8,8 ile sınırlı kaldı. Başka bir ifadeyle satışlar yaklaşık beşte bir oranında azalırken brüt kârdaki kayıp onda birin altında kaldı. Bu durum, şirketin ürün kârlılığını veya maliyet yönetimini koruyabildiğine işaret ediyor. Ancak çeyreklik trend verisi paylaşılmadığı için bu iyileşmenin sürdürülebilir olup olmadığını değerlendirmek için sonraki dönemleri beklemek gerekiyor.

Kârlılık

Tüpraş’ın brüt kâr marjı geçen yıl yaklaşık %8,4 seviyesindeyken bu dönemde %9,8’e yükseldi. Yaklaşık 1,4 puanlık bu artış, satışlardaki daralmaya rağmen ürün-maliyet makasının şirket lehine geliştiğini gösteriyor. Rafineri sektöründe bu makas; ham petrol maliyeti ile benzin, motorin, jet yakıtı ve diğer ürün fiyatları arasındaki farkın yanı sıra stok değerleme etkilerinden de etkilenebilir.

FAVÖK ise 66,4 milyar TL’den 62,1 milyar TL’ye gerileyerek %6,5 azaldı. Buna karşılık FAVÖK marjı %6,3’ten %7,5’e yükseldi. Bu tablo, operasyonel kârlılığın mutlak olarak gerilediğini ancak her 100 TL satıştan elde edilen operasyonel katkının arttığını anlatıyor. Satışlardaki %21,7’lik düşüşe karşı FAVÖK’teki gerilemenin %6,5 seviyesinde kalması, maliyetlerin satışlarla aynı hızda yükselmediğini veya faaliyet giderlerinin daha kontrollü yönetildiğini düşündürüyor.

Net kâr tarafında ise daha farklı bir hikâye var. Net dönem kârı 24,0 milyar TL’den 29,5 milyar TL’ye yükselerek %23,2 arttı. Net kâr marjı da yaklaşık %2,3’ten %3,6’ya çıktı. Bu artışın yalnızca operasyonel performanstan kaynaklandığını söylemek doğru olmaz; çünkü FAVÖK gerilemiş durumda. Net kârı destekleyen en önemli unsur, net parasal pozisyon zararındaki belirgin azalma.

| Temel gösterge | Bu dönem | Geçen yıl aynı dönem | Yorum | |---|---:|---:|---| | Satışlar | 830,4 mlr TL | 1.060,7 mlr TL | %21,7 düşüş | | Brüt kâr marjı | %9,8 | %8,4 | Marj genişledi | | FAVÖK marjı | %7,5 | %6,3 | Operasyonel direnç | | Net kâr marjı | %3,6 | %2,3 | Parasal kayıp etkisi azaldı | | Net borç / FAVÖK | -0,92x | -1,08x | Net nakit sürüyor |

Bilanço Sağlığı

Tüpraş’ın toplam varlıkları önceki yıl sonundaki 594,4 milyar TL’den 592,0 milyar TL’ye geriledi. Değişim yalnızca %0,4 olduğu için bilanço büyüklüğünde anlamlı bir daralma bulunmuyor. Dönen varlıklar 242,9 milyar TL’den 236,9 milyar TL’ye inerken %2,5 azaldı; duran varlıklar ise 351,5 milyar TL’den 355,0 milyar TL’ye yükseldi.

Özkaynaklar 369,4 milyar TL’den 364,1 milyar TL’ye geriledi. Bu düşüş %1,4 seviyesinde ve toplam varlıklar içindeki özkaynak payını yaklaşık %62,1’den %61,5’e çekiyor. Yine de bilanço finansmanında özkaynakların ağırlığı yüksek. Ancak yalnızca dönen varlık ve toplam varlık verileriyle likidite oranı hesaplanamaz; kısa vadeli yükümlülük bilgisi bulunmadığı için şirketin kısa vadeli ödeme gücü konusunda kesin hüküm vermek doğru olmaz.

Net borç kalemi -71,4 milyar TL’den -57,0 milyar TL’ye geldi. Negatif net borç, şirketin borcundan daha fazla nakit ve nakit benzeri varlığa sahip olduğunu, yani net nakit pozisyonunda bulunduğunu gösterir. Bununla birlikte net nakit tamponu 14,4 milyar TL azalmış durumda. Bu nedenle tabloda “net borç %20,2 arttı” ifadesinden ziyade, net nakdin yaklaşık %20,2 azaldığını söylemek daha anlamlıdır. FAVÖK’e göre net borç oranı yaklaşık -0,92x seviyesinde; şirket hâlâ borçlu değil, net nakit sahibi. Ancak geçen yılki -1,08x seviyesine göre finansal tampon zayıflamış.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Enflasyon muhasebesi kapsamında net parasal pozisyon, şirketin parasal varlık ve yükümlülüklerinin enflasyon karşısındaki etkisini gösteren muhasebesel bir kalemdir. Tüpraş’ın net parasal pozisyon zararı geçen yıl -19,1 milyar TL’den -3,5 milyar TL’ye geriledi. Zararın %81,8 azalması, net kârın operasyonel kârlılıktaki düşüşe rağmen artmasında kritik rol oynadı.

Bu gelişme, şirketin kasasına doğrudan 15,6 milyar TL nakit girdiği anlamına gelmez. Net parasal pozisyon, enflasyon muhasebesiyle oluşan finansal raporlama etkisidir; nakit akışıyla aynı şey değildir. Dolayısıyla yatırımcı net kâr artışını değerlendirirken FAVÖK ve nakit yaratımını ayrıca izlemeli. Enflasyon muhasebesinin etkisi dönemden döneme değişebileceği için, bu kalemin gelecek dönemlerde de aynı ölçüde destek sağlayacağı varsayılmamalı.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

Tüpraş’ın bu dönemki finansal resmi iki yönlü. Bir tarafta satışlar %21,7 gerilemiş ve reel büyüme açısından zayıf bir görünüm oluşmuş durumda. Diğer tarafta brüt ve FAVÖK marjlarının yükselmesi, şirketin düşük ciro ortamında operasyonel kârlılığını koruyabildiğini gösteriyor. Net nakit pozisyonunun devam etmesi de faiz, kur ve finansman risklerine karşı önemli bir güvenlik alanı yaratıyor.

Yatırımcıların önümüzdeki dönemlerde özellikle şu başlıklara odaklanması gerekir:

  • Rafineri marjları ve ürün fiyatları: Marj genişlemesinin kalıcı mı, yoksa dönemsel mi olduğu izlenmeli.
  • Satış hacmi: Ciro düşüşünün fiyat kaynaklı mı, yoksa gerçek talep ve üretim daralması kaynaklı mı olduğu açıklığa kavuşmalı.
  • Net nakit değişimi: 57,0 milyar TL seviyesindeki net nakdin yeniden güçlenip güçlenmediği takip edilmeli.
  • FAVÖK ile net kâr ayrışması: Net kâr artışının parasal kazanç/zarar etkisine ne kadar bağlı olduğu göz önünde bulundurulmalı.
  • Çeyreklik trend: Bu raporda çeyreklik veri bulunmadığı için marjların ve nakit yaratımının dönemler arası seyri için sonraki raporlar beklenmeli.

Genel çerçevede Tüpraş, satış daralmasına rağmen marjlarını ve bilanço dayanıklılığını koruyan; ancak net kâr artışının bir bölümünü operasyon dışı, enflasyon muhasebesi kaynaklı etkilerden alan bir görünüm sergiliyor. Bu nedenle şirketi değerlendirirken yalnızca net kâr büyümesine değil, sürdürülebilir FAVÖK üretimine, rafineri marjlarına ve net nakit pozisyonunun seyrine bakmak daha sağlıklı olacaktır. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.