Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/3AB

SEGMN logoSEGMNSEĞMEN KARDEŞLER GIDA ÜRETİM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.

Yayın: 11 Mayıs 2026

Rapor kartı

SEGMN 2026/3AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 5/5

Seğmen Kardeşler, 2026 ilk çeyreğinde hasılatını geçen yılın aynı dönemine göre %11,4 artırarak 955,1 milyon TL'ye yükseltti. Ancak satışların maliyeti daha hızlı arttığı için brüt kar marjı %28,5'ten %20,0'a geriledi. Esas faaliyet karı %49,9 azalışla 77,9 milyon TL, ana ortaklık net dönem karı ise %83,0 düşüşle 14,6 milyon TL oldu. Net parasal kayıp 118,2 milyon TL (önceki dönem 155,6 milyon TL) olarak gerçekleşti. Bilanço güçlü kalmaya devam ediyor; net nakit pozisyonu 69,4 milyon TL seviyesinde.

Ne değişti

Şirket, 2026 yılı ilk çeyrek konsolide finansal tablolarını açıkladı. Hasılat 857,5 milyon TL'den 955,1 milyon TL'ye yükselirken, brüt kar 244,7 milyon TL'den 190,5 milyon TL'ye, brüt kar marjı %28,5'ten %20,0'a geriledi. Genel yönetim giderleri 16,0 milyon TL'den 45,5 milyon TL'ye (%184 artış) çıktı. Esas faaliyet karı 155,4 milyon TL'den 77,9 milyon TL'ye düştü. Geçen yıl 95,7 milyon TL olan yatırım faaliyetlerinden gelirler bu dönem -0,8 milyon TL( net gider) oldu. Finansman giderleri 15,0 milyon TL'den 7,3 milyon TL'ye geriledi. Net parasal kayıp 155,6 milyon TL'den 118,2 milyon TL'ye iyileşti. Vergi öncesi 89,2 milyon TL kardan 47,5 milyon TL zarara dönüştü, ancak ertelenmiş vergi geliri sayesinde net dönem karı 85,8 milyon TL'den 16,8 milyon TL'ye (ana ortaklık payı 14,6 milyon TL) düştü. Bilançoda dönen varlıklar %2,6, duran varlıklar %5,3 arttı; kısa vadeli yükümlülükler %15,8, uzun vadeli yükümlülükler %235 arttı (ertelenmiş vergi yükümlülüğü 40,9 milyon TL'den 206,6 milyon TL'ye yükseldi). Özkaynaklar %0,6 artışla 5,6 milyar TL oldu.

Yatırımcıya etkisi

Bu dönemde şirketin karlılığı önemli ölçüde baskılanmıştır. Brüt marjdaki daralma ve genel yönetim giderlerindeki sıçrama, operasyonel karlılığı olumsuz etkilemiştir. Geçen yılın aynı döneminde görülen yüksek yatırım gelirlerinin bu dönem tekrarlanmaması net karı daha da aşağı çekmiştir. Ancak enflasyon muhasebesi (TMS 29) etkisiyle net parasal kaybın azalması olumludur. Bilanço net nakit pozisyonunu korumaktadır; bu durum finansal riskleri sınırlamaktadır. Temettü beklentisi için net kardaki düşüş olumsuz sinyal olarak değerlendirilebilir.

Sayısal detaylar
  • Hasılat 955,1 milyon TL (önceki yıl 857,5 milyon TL, +%11,4)
  • Brüt kar marjı %20,0 (önceki yıl %28,5)
  • Esas faaliyet karı 77,9 milyon TL (önceki yıl 155,4 milyon TL, -%49,9)
  • Ana ortaklık net dönem karı 14,6 milyon TL (önceki yıl 85,8 milyon TL, -%83,0)
  • Net parasal kayıp 118,2 milyon TL (önceki yıl 155,6 milyon TL)
  • İlişkili taraflardan ticari alacaklar 333,6 milyon TL'den 535,0 milyon TL'ye yükseldi
  • Nakit ve nakit benzerleri 129,5 milyon TL'den 104,9 milyon TL'ye geriledi
  • Ertelenmiş vergi varlığı 199,8 milyon TL (önceki dönem sıfır), ertelenmiş vergi yükümlülüğü 206,6 milyon TL (önceki dönem 40,9 milyon TL)

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar955.086.990857.506.944▲ +%11
Brüt kâr190.545.248244.732.344▼ −%22
FAVÖK97.379.079189.048.359▼ −%48
Net parasal pozisyon-118.221.820-155.585.975▲ +%24
Net dönem kârı14.599.60285.775.228▼ −%83
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar2.245.229.3472.189.295.642▲ +%3
Duran varlıklar4.101.069.4913.896.526.448▲ +%5
Toplam varlıklar6.346.298.8386.085.822.090▲ +%4
Net borç-73.002.112-78.847.699▲ +%7
Özkaynaklar5.548.282.8225.520.287.053▲ +%1
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%20,0▼ −8,6 puan
önceki: %28,5
FAVÖK Marjı
%10,2▼ −11,9 puan
önceki: %22,0
Net Kar Marjı
%1,5▼ −8,5 puan
önceki: %10,0
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%0,3▼ −1,3 puan
önceki: %1,6
Aktif Karlılığı (ROA)
%0,2▼ −1,2 puan
önceki: %1,4
Net Borç / Özkaynak
−0,01x▲ +0,00
önceki: −0,01x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
858 mn
3
—
6
—
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
86 mn
3
—
6
—
9
—
12

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

Seğmen Kardeşler Gıda, gıda üretimi ve ambalaj alanında faaliyet gösteren bir şirket olarak 2026 yılının ilk çeyreğinde satışlarını artırmayı başardı; ancak bu büyüme kârlılığa aynı ölçüde yansımadı. Satışlar geçen yılın aynı dönemine göre %11,4 artarak 955,1 milyon TL’ye ulaşırken, brüt kâr %22,1, FAVÖK ise %48,5 geriledi. Bunun sonucunda net dönem kârı 85,8 milyon TL’den 14,6 milyon TL’ye düştü. İlk bakışta bilanço tarafı güçlü ve borçluluk düşük görünse de, çeyreğin ana hikâyesi “satış büyümesine rağmen marjların belirgin biçimde baskı altında kalması” oldu.

Satış Hikayesi

Şirketin satışları 2026/3’te 955,1 milyon TL seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı çeyreğinde satışlar 857,5 milyon TL idi; dolayısıyla nominal büyüme %11,4 olarak gerçekleşti. Ancak Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon dikkate alındığında, bu artış şirketin reel anlamda büyüdüğünü göstermiyor. Aksine, fiyat artışlarının gerisinde kalan satış performansı, satılan ürün miktarında veya şirketin pazar payında baskı olabileceğine işaret ediyor.

Burada önemli nokta, satışların artmasına rağmen brüt kârın gerilemesi. Şirket, geçen yılın ilk çeyreğinde 244,7 milyon TL brüt kâr üretirken bu yıl aynı dönemde 190,5 milyon TL’de kaldı. Yani yaklaşık 54,2 milyon TL’lik bir brüt kâr kaybı söz konusu. Satışlardaki 97,6 milyon TL’lik artışın tamamı maliyetlerdeki yükselişi karşılamaya yetmemiş görünüyor.

Çeyreklik trend konusunda ise elimizde yalnızca 2025/3 verisi bulunuyor. 2025 yıl sonu veya 2025’in diğer çeyreklerine ait satış verileri paylaşılmadığı için şirketin satışlarının çeyrekten çeyreğe ivme kazanıp kazanmadığını söylemek mümkün değil. Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde özellikle satış hacmi, fiyat-mix etkisi ve yeni müşteri katkısı takip edilmeli. Nominal satış artışının enflasyona yaklaşmadığı bir ortamda, yalnızca ciro büyümesine bakmak yatırımcıyı yanıltabilir.

Kârlılık

Kârlılık tarafında bozulma, satış performansından çok daha belirgin. Brüt kâr marjı geçen yılın aynı çeyreğindeki yaklaşık %28,5 seviyesinden bu çeyrekte yaklaşık %19,9’a indi. Başka bir ifadeyle şirket, her 100 TL’lik satıştan geçen yıl yaklaşık 28,5 TL brüt kâr elde ederken, bu yıl bu tutar 19,9 TL’ye geriledi. Yaklaşık 8,6 puanlık marj kaybı, hammadde, üretim, ambalaj veya diğer doğrudan maliyetlerdeki artışın fiyatlara yeterince yansıtılamadığını düşündürüyor.

FAVÖK de aynı baskıyı daha sert biçimde yansıtıyor. FAVÖK 189,0 milyon TL’den 97,4 milyon TL’ye gerilerken, FAVÖK marjı yaklaşık %22,0’den %10,2’ye düştü. Böylece operasyonel kârlılık marjı neredeyse yarı yarıya daraldı. Brüt marj düşüşünün üzerine faaliyet giderlerinin satışlara oranının da arttığı anlaşılıyor; ancak faaliyet giderlerinin detayları paylaşılmadığı için bu artışın hangi kalemlerden kaynaklandığı kesin biçimde ayrıştırılamaz.

Net kâr ise %83,0 düşüşle 14,6 milyon TL’ye indi. Net kâr marjı geçen yıl yaklaşık %10,0 iken bu çeyrekte yalnızca %1,5 seviyesinde kaldı. Bu, satışların önemli bir bölümünün üretim ve faaliyet maliyetleri tarafından tüketildiğini, finansal ve enflasyon muhasebesi etkilerinin ardından ortaklara kalan kârın oldukça sınırlı olduğunu gösteriyor.

Net parasal pozisyon zararındaki iyileşme, net kârı destekleyen bir unsur olmuş olabilir. Buna rağmen net kârın sert biçimde gerilemesi, temel operasyonel kârlılıktaki zayıflığın bu olumlu etkiyi fazlasıyla aştığını gösteriyor. Dolayısıyla yatırımcı açısından asıl izlenmesi gereken gösterge, yalnızca net kâr değil, brüt ve FAVÖK marjlarının yeniden toparlanıp toparlanamayacağıdır.

Bilanço Sağlığı

Bilanço, gelir tablosuna kıyasla daha dayanıklı bir görünüm sunuyor. Toplam varlıklar yıl sonuna göre %4,3 artarak 6,3 milyar TL’ye yükseldi. Bu artışta duran varlıkların %5,2 büyüyerek 4,1 milyar TL’ye ulaşması etkili olurken, dönen varlıklar yalnızca %2,6 artışla 2,2 milyar TL seviyesinde kaldı. Bu yapı, şirket varlıklarının önemli bölümünün uzun vadeli veya operasyonel sabit varlıklarda bulunduğunu gösteriyor.

Özkaynaklar 5,5 milyar TL ile büyük ölçüde yatay kaldı ve dönem başına göre yalnızca %0,5 arttı. Özkaynakların toplam varlıklara oranı yaklaşık %87 seviyesinde; bu oran, şirketin varlık finansmanında özkaynakların baskın olduğunu gösteriyor. Ancak bu güçlü sermaye yapısının yanında, düşük net kârlılık özkaynak büyümesini sınırlıyor. Kârlılık zayıf kaldığı sürece bilanço gücü korunabilir, fakat özkaynakların verimli biçimde büyümesi zorlaşır.

Net borç kalemi eksi 73,0 milyon TL seviyesinde. Bu, şirketin net borçlu değil, net nakit pozisyonunda olduğunu ifade ediyor. Önceki yıl sonundaki eksi 78,8 milyon TL seviyesine kıyasla net nakit yaklaşık 5,8 milyon TL azalmış durumda. Dolayısıyla borçluluk hâlâ düşük olsa da nakit tamponunda sınırlı bir gerileme var.

FAVÖK üzerinden bakıldığında şirketin net borç/FAVÖK oranı yaklaşık -0,75x seviyesinde; yani net borç yerine net nakit taşıyor. Geçen yıl aynı hesap yaklaşık -0,42x idi. Bu değişim, FAVÖK’teki sert düşüş nedeniyle net nakit avantajının operasyonel kârlılığa oranla daha güçlü görünmesinden kaynaklanıyor. Net borç verisi olumlu olsa da, toplam yükümlülükler ve kısa vadeli borçların ayrıntıları paylaşılmadığı için likidite ve borç vadesi hakkında tam bir değerlendirme yapmak mümkün değil.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Enflasyon muhasebesi kapsamında net parasal pozisyon, şirketin parasal varlık ve yükümlülüklerinin enflasyon karşısındaki net etkisini gösteriyor. Seğmen Kardeşler’in net parasal pozisyonu bu çeyrekte -118,2 milyon TL oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu zarar -155,6 milyon TL seviyesindeydi. Dolayısıyla parasal pozisyon zararı 37,4 milyon TL azalarak %24,0 iyileşti.

Bu iyileşme, yüksek enflasyon ortamında şirketin parasal yükümlülükleri ile parasal varlıkları arasındaki dengenin geçen yıla göre daha az negatif sonuç ürettiğini gösteriyor. Ancak 118,2 milyon TL’lik kayıp hâlâ önemli bir tutar. Operasyonel FAVÖK’ün 97,4 milyon TL olduğu dikkate alındığında, net parasal pozisyon zararı FAVÖK’ün üzerinde kalıyor. Bu nedenle enflasyon muhasebesi etkisi, şirketin faaliyet kârlılığını net kâra dönüştürme kapasitesini belirgin biçimde sınırlıyor.

Bununla birlikte, net parasal zararındaki iyileşmeye rağmen net kârın 14,6 milyon TL’ye gerilemesi, asıl problemin TAS 29 etkisinden ziyade operasyonel marj kaybı olduğunu ortaya koyuyor. Önümüzdeki dönemlerde marjlar toparlanmadan net parasal pozisyondaki iyileşmenin tek başına güçlü bir net kâr artışı yaratması beklenmemeli.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

Seğmen Kardeşler’in bilançosunda güçlü özkaynak yapısı ve net nakit pozisyonu önemli avantajlar. Şirketin yüksek borçluluk taşımaması, faiz ve refinansman risklerini sınırlıyor. Ayrıca net parasal pozisyon zararındaki iyileşme, enflasyon muhasebesinin net kâr üzerindeki baskısının geçen yıla göre azaldığını gösteriyor.

Buna karşılık, yatırım tezinin önündeki en büyük engel operasyonel kârlılık. Satışlar %11,4 artarken brüt kârın %22,1, FAVÖK’ün %48,5 ve net kârın %83,0 gerilemesi, büyümenin kalite açısından zayıf olduğunu gösteriyor. Şirketin ürün fiyatlarını maliyet artışlarının üzerine çıkaramaması veya satış karmasının daha düşük marjlı ürünlere kayması, önümüzdeki çeyreklerin temel takip başlığı olacak.

Yatırımcıların özellikle şu göstergelere odaklanması gerekiyor:

  • Brüt kâr marjının yeniden %20’nin üzerine çıkıp çıkamayacağı,
  • FAVÖK marjındaki %10,2 seviyesinin kalıcı mı yoksa geçici mi olduğu,
  • Satış büyümesinin enflasyonun üzerine çıkıp çıkmayacağı,
  • Net nakit pozisyonunun korunup korunamayacağı,
  • Net parasal pozisyon zararının daha da azalması.

Özetle, SEGMN güçlü bilanço ve düşük borçlulukla savunma alanı sunuyor; ancak mevcut çeyrek, operasyonel kârlılık açısından zayıf. Marj toparlanması görülmeden yalnızca ciro artışına dayanarak olumlu bir senaryo kurmak için erken. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.