Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/3AB

GSDDE logoGSDDEGSD DENİZCİLİK GAYRİMENKUL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Yayın: 11 Mayıs 2026

Rapor kartı

GSDDE 2026/3AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 3/5

GSD Denizcilik'in 2026 ilk çeyrek konsolide finansalları, denizcilik sektörü hasılatında %19,4 artışla 157,8 milyon TL'ye ulaşıldığını, brüt kârın ise %148,7 artışla 54,7 milyon TL'ye yükseldiğini gösteriyor. Esas faaliyet kârı 61,6 milyon TL (önceki dönem 26,9 milyon TL) olurken, net dönem zararı 64,4 milyon TL ile geçen yılın aynı dönemindeki 81,9 milyon TL zarara göre iyileşti. Bilanço tarafında nakit ve benzerleri 1.287,8 milyon TL'ye gerilerken (Aralık 2025: 1.455,5 milyon TL), 67,0 milyon TL tutarında yeni finansal yatırım yapıldı. Toplam borçlanmalar 1.255,2 milyon TL'ye düştü ve şirket net nakit pozisyonunu koruyor. Özkaynaklar, dönem zararı ve yabancı para çevrim farkları etkisiyle 2.913,7 milyon TL'ye geriledi. Enflasyon muhasebesi (TAS 29) kapsamında parasal pozisyon kaybı 104,0 milyon TL olarak gerçekleşti.

Ne değişti

Denizcilik hasılatı 132,2 milyon TL'den 157,8 milyon TL'ye (+%19,4) yükselirken, denizcilik giderleri 110,2 milyon TL'den 103,1 milyon TL'ye geriledi. Brüt kâr 22,0 milyon TL'den 54,7 milyon TL'ye (+%148,7) çıktı. Esas faaliyet kârı 26,9 milyon TL'den 61,6 milyon TL'ye (+%128,6) arttı. Finansman giderleri 19,0 milyon TL'den 21,7 milyon TL'ye yükseldi. Net parasal pozisyon kaybı 88,5 milyon TL'den 104,0 milyon TL'ye kötüleşti. Net dönem zararı 81,9 milyon TL'den 64,4 milyon TL'ye geriledi (-%21,4). Bilançoda nakit ve benzerleri 1.455,5 milyon TL'den 1.287,8 milyon TL'ye azaldı. Ticari alacaklar 4,5 milyon TL'den 18,1 milyon TL'ye fırlarken, stoklar 33,2 milyon TL'den 13,9 milyon TL'ye düştü. Finansal yatırımlar 66,9 milyon TL olarak yeni kalem eklendi. Kısa vadeli borçlanmalar 149,5 milyon TL'den 142,2 milyon TL'ye, uzun vadeli borçlanmalar 1.228,7 milyon TL'den 1.113,0 milyon TL'ye geriledi. Özkaynaklar 3.059,9 milyon TL'den 2.913,7 milyon TL'ye düştü (bu düşüşün 81,9 milyon TL'si yabancı para çevrim farklarından kaynaklandı).

Yatırımcıya etkisi

Operasyonel tarafta güçlü bir iyileşme görülmesine rağmen net zarar devam etmektedir; ancak zarar miktarı geçen yıla göre belirgin azalmıştır. Şirketin net nakit pozisyonu (1.287,8 milyon TL nakit - 1.255,2 milyon TL toplam borç = ~32,6 milyon TL net nakit) faaliyet ve finansal sürdürülebilirlik açısından pozitiftir. Enflasyon muhasebesi kapsamındaki parasal kayıplar ve yabancı para çevrim farkları özkaynakları baskılamaktadır. Temettü dağıtımı mevcut görünümde olası görünmemektedir. Hisse senedi yatırımcıları için temel odak, operasyonel kârlılığın kalıcı hale gelmesi ve enflasyon/forex etkilerinin azalması olmalıdır.

Sayısal detaylar
  • Hasılat: 157,8 milyon TL (önceki dönem: 132,2 milyon TL, +%19,4)
  • Brüt kâr: 54,7 milyon TL (önceki dönem: 22,0 milyon TL, +%148,7)
  • Esas faaliyet kârı: 61,6 milyon TL (önceki dönem: 26,9 milyon TL, +%128,6)
  • Net dönem zararı: -64,4 milyon TL (önceki dönem: -81,9 milyon TL, iyileşme %21,4)
  • Net parasal pozisyon kaybı: -104,0 milyon TL (önceki dönem: -88,5 milyon TL)
  • Pay başına kayıp: -0,4356 TL (önceki dönem: -0,5461 TL)
  • Nakit ve benzerleri: 1.287,8 milyon TL (31 Aralık 2025: 1.455,5 milyon TL)
  • Toplam borçlanmalar: 1.255,2 milyon TL (31 Aralık 2025: 1.378,2 milyon TL)

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar157.848.000132.169.000▲ +%19
Brüt kâr54.736.00022.009.000▲ +%149
FAVÖK71.996.00050.648.000▲ +%42
Net parasal pozisyon-104.019.000-88.468.000▼ −%18
Net dönem kârı-64.393.000-81.922.000▲ +%21
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar1.414.718.0001.522.472.000▼ −%7
Duran varlıklar2.907.710.0003.120.505.000▼ −%7
Toplam varlıklar4.322.428.0004.642.977.000▼ −%7
Net borç-32.534.000-77.279.000▲ +%58
Özkaynaklar2.913.670.0003.059.928.000▼ −%5
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%34,7▲ +18,0 puan
önceki: %16,7
FAVÖK Marjı
%45,6▲ +7,3 puan
önceki: %38,3
Net Kar Marjı
−%40,8▲ +21,2 puan
önceki: −%62,0
Özkaynak Karlılığı (ROE)
−%2,2▲ +0,5 puan
önceki: −%2,7
Aktif Karlılığı (ROA)
−%1,5▲ +0,3 puan
önceki: −%1,8
Net Borç / Özkaynak
−0,01x▲ +0,01
önceki: −0,03x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
Veri yok
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
Veri yok

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

GSD Denizcilik, gayrimenkul ve inşaat faaliyetleri bulunan, ancak bu ara dönem finansallarında denizcilik tarafının etkisiyle değerlendirilmesi gereken bir şirket görünümü sunuyor. 2026/3AB döneminde satışlar %19,4 artarak 157,8 milyon TL’ye, brüt kâr ise %148,7 yükselerek 54,7 milyon TL’ye ulaştı. Buna karşın şirket hâlâ 64,4 milyon TL net zarar açıklıyor; yani operasyonel iyileşme, enflasyon muhasebesi ve finansal yapıdaki etkileri tamamen telafi etmiş değil. Ana mesaj şu: kârlılık kalitesi ve operasyonel marjlar güçlenmiş, fakat net parasal kayıp ve bilanço küçülmesi yatırımcının yakından izlemesi gereken iki başlık olarak öne çıkıyor.

Satış Hikayesi

Şirketin satışları geçen yılın aynı dönemindeki 132,2 milyon TL’den 157,8 milyon TL’ye yükseldi. Bu, nominal olarak %19,4 büyüme anlamına geliyor. Ancak Türkiye’de yıllık enflasyonun %30’un üzerinde seyrettiği bir ortamda, bu artış reel anlamda aynı gücü taşımıyor. Başka bir ifadeyle şirket daha fazla ciro üretmiş olsa da, satış büyümesi genel fiyat artışının gerisinde kalmış durumda. Bu nedenle büyümenin önemli bir bölümünün fiyatlama, sözleşme yapısı veya faaliyet hacmindeki sınırlı artıştan kaynaklanıp kaynaklanmadığını sonraki dönemlerde görmek gerekecek.

Burada dikkat çeken nokta, satış büyümesine kıyasla brüt kâr artışının çok daha yüksek olması. Satışlar 25,6 milyon TL artarken, brüt kâr 32,7 milyon TL yükseldi. Bu tablo, şirketin satış karmasında daha yüksek marjlı işlerin payının arttığını veya maliyetlerin satışlara oranla daha iyi kontrol edildiğini düşündürüyor.

Bununla birlikte, yalnızca tek bir ara dönem verisi üzerinden kalıcı bir büyüme trendi ilan etmek mümkün değil. Şirketin çeyreklik gelir dağılımı ve faaliyet bazında katkıları paylaşılmadığı için, 2026/3AB performansının mevsimsel mi yoksa sürdürülebilir bir operasyonel iyileşmenin sonucu mu olduğunu anlamak için sonraki çeyrekleri beklemek gerekiyor.

Kârlılık

Brüt kâr marjı geçen yılın aynı dönemindeki yaklaşık %16,6 seviyesinden %34,7’ye yükseldi. Bu, marjda yaklaşık 18 puanlık dikkat çekici bir iyileşme demek. Satışların enflasyonun altında büyüdüğü bir dönemde brüt marjın iki katından fazla yükselmesi, şirketin doğrudan maliyetlerini daha iyi yönettiğini ve/veya daha kârlı faaliyetlerden gelir elde ettiğini gösteriyor. Ancak bu iyileşmenin devam edip etmeyeceği, özellikle navlun, yakıt, bakım, personel ve finansman maliyetlerinin seyriyle yakından bağlantılı olacak.

FAVÖK, 50,6 milyon TL’den 72,0 milyon TL’ye çıkarak %42,1 arttı. FAVÖK marjı da yaklaşık %38,3’ten %45,6’ya yükseldi. Bu, faaliyet kârlılığının satış büyümesinden daha hızlı geliştiğini ve operasyonel kaldıraç etkisinin olumlu çalıştığını gösteriyor. Yine de verilen rakamlarda FAVÖK’ün 72,0 milyon TL ile brüt kâr olan 54,7 milyon TL’nin üzerinde olduğu görülüyor. Bu durum, faaliyet giderleri dışında sınıflanan gelirlerin veya kullanılan hesaplama metodolojisinin etkili olabileceğine işaret eder; yatırımcı açısından finansal dipnotlarda FAVÖK tanımının ve diğer faaliyet gelirlerinin ayrıca kontrol edilmesi önem taşıyor.

Net zarar ise geçen yılki 81,9 milyon TL’den 64,4 milyon TL’ye geriledi. Zararın %21,4 azalması olumlu olsa da şirket henüz net kâra geçmiş değil. Net zarar marjı geçen yıl yaklaşık -%61,9 iken bu dönemde -%40,8’e iyileşti. Operasyonel taraftaki güçlü toparlanma, net kâra dönüş için gerekli zemini oluşturuyor; ancak net parasal pozisyon zararı ve diğer finansal etkiler bu kazanımların önemli bölümünü aşağı çekiyor.

Bilanço Sağlığı

Şirketin toplam varlıkları 2025 yıl sonundaki 4,6 milyar TL’den 4,3 milyar TL’ye geriledi. Böylece bilanço büyüklüğü %6,9 küçüldü. Dönen varlıklar 1,5 milyar TL’den 1,4 milyar TL’ye, duran varlıklar ise 3,1 milyar TL’den 2,9 milyar TL’ye indi. Bu küçülme tek başına olumsuz okunmamalı; varlıkların daha verimli kullanılması veya bazı varlıkların nakde çevrilmesi olumlu da olabilir. Ancak nakit, ticari alacaklar, stoklar ve yatırım amaçlı gayrimenkullerin detayları olmadan bu değişimin niteliğini kesinleştirmek mümkün değil.

Özkaynaklar 3,1 milyar TL’den 2,9 milyar TL’ye geriledi. %4,8’lik düşüş, dönem zararının özkaynaklar üzerinde baskı oluşturduğunu gösteriyor. Buna rağmen toplam varlıkların yaklaşık üçte ikisine denk gelen özkaynak seviyesi, bilanço içinde önemli bir sermaye tamponu bulunduğuna işaret ediyor.

Net borç kalemi -77,3 milyon TL’den -32,5 milyon TL’ye geldi. Negatif net borç, şirketin borcundan daha fazla nakit ve nakit benzeri varlığa sahip olduğunu, yani net nakit pozisyonunda bulunduğunu ifade eder. Ancak net nakit tamponu 44,8 milyon TL azalmış durumda. Bu, şirketin hâlâ borçluluk baskısı altında olmadığını gösterse de likidite güvenlik marjının yıl sonuna göre daraldığını ortaya koyuyor. Verilen rakamlarla net borç/FAVÖK rasyosu teknik olarak negatif kalıyor; şirket net borçlu değil, net nakit taşıyor. Yine de nakit pozisyonundaki bu gerilemenin faaliyetlerden mi, yatırımlardan mı veya işletme sermayesinden mi kaynaklandığı izlenmeli.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Enflasyon muhasebesi kapsamında net parasal pozisyon zararı bu dönemde 104,0 milyon TL oldu. Geçen yıl aynı dönemdeki 88,5 milyon TL’ye kıyasla zarar %17,6 arttı. Bu kalem, yüksek enflasyon ortamında şirketin parasal varlık ve yükümlülüklerinin reel değer kaybı etkisini yansıtıyor.

Net parasal pozisyon zararındaki artış, şirketin operasyonel kârlılığının neden net zarara dönüşemediğini açıklayan temel unsurlardan biri. FAVÖK’ün 72,0 milyon TL seviyesine çıkmasına rağmen 104,0 milyon TL’lik net parasal kayıp oluşması, muhasebe etkisinin operasyonel kazancı aşabildiğini gösteriyor. Bu nedenle net zarar, yalnızca şirketin günlük faaliyet performansıyla okunmamalı; TAS 29 etkisi ayrıştırılarak değerlendirilmelidir.

Bununla birlikte bu zarar, doğrudan aynı tutarda nakit çıkışı anlamına gelmez. Daha çok enflasyon muhasebesi çerçevesinde parasal kalemlerin reel değer kaybını gösterir. Yatırımcı için kritik nokta, bu muhasebe etkisinin ilerleyen dönemlerde azalması hâlinde operasyonel kârlılığın net kâra ne ölçüde yansıyabileceğidir.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

GSDDE’nin bu çeyrek finansalları, operasyonel marjların belirgin biçimde iyileştiği, ancak şirketin henüz net kârlılığa ulaşamadığı bir tablo sunuyor. Fırsatlar ve riskler şöyle özetlenebilir:

  • Fırsat: Brüt kâr ve FAVÖK, satışlardan çok daha hızlı büyüdü; bu durum faaliyet verimliliğinde güçlü bir iyileşmeye işaret ediyor.
  • Fırsat: Şirket net borçlu değil, 32,5 milyon TL net nakit pozisyonunu koruyor. Bu, yüksek faiz ortamında önemli bir finansal esneklik sağlıyor.
  • Risk: Satış büyümesi %19,4 ile %30’un üzerindeki enflasyonun gerisinde kaldı; reel büyüme sınırlı görünüyor.
  • Risk: Net parasal zarar 104,0 milyon TL’ye yükseldi ve operasyonel kârın net sonuca dönüşmesini engelledi.
  • Dikkat noktası: Toplam varlıklar ve özkaynaklar geriledi; net nakit tamponundaki azalma ile birlikte bilanço hareketlerinin nakit akışı üzerinden incelenmesi gerekiyor.
  • Dikkat noktası: Çeyreklik veri bulunmadığı için marj iyileşmesinin kalıcılığı hakkında kesin hüküm vermek erken.

Sonuç olarak bu dönem, GSDDE için “operasyonel toparlanma var, fakat net kâra geçiş henüz tamamlanmadı” mesajını veriyor. Önümüzdeki dönemlerde satışların enflasyonu aşan bir hızla büyüyüp büyümeyeceği, yüksek brüt ve FAVÖK marjlarının korunup korunmayacağı ve net parasal kaybın azalması, hisse açısından belirleyici olacak. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.