Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/9AB

RGYAS logoRGYASRÖNESANS GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş.

Yayın: 04 Kasım 2026

Rapor kartı

RGYAS 2026/9AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 3/5

Rönesans GYO’nun 2026’nın ilk 9 ayında hasılatı 10,996 Mr ₺’den 14,156 Mr ₺’ye çıkarak yıllık %28,7 büyüdü; brüt kâr 7,631 Mr ₺’den 10,264 Mr ₺’ye yükseldi ve brüt marj %69,4’ten %72,5’e iyileşti. Buna karşın esas faaliyet kârı %10,3, vergi öncesi kâr %4,9 ve net dönem kârı %19,4 geriledi. Net kâr düşüşünde yatırım faaliyetleri gelirlerinin %56,6 azalması ve ertelenmiş vergi giderinin 2,770 Mr ₺’den 5,438 Mr ₺’ye yükselmesi belirleyici oldu. Finansman giderleri 10,698 Mr ₺’den 5,984 Mr ₺’ye gerilese de bu iyileşme kârdaki baskıyı tamamen telafi edemedi. Operasyonel nakit akışı 6,009 Mr ₺’den 7,722 Mr ₺’ye yükselirken, borç ödemeleri ve ilişkili taraflara yapılan net ödemeler nedeniyle finansman faaliyetlerinden 7,931 Mr ₺ nakit çıkışı gerçekleşti. Yatırım amaçlı gayrimenkul portföyü 216,792 Mr ₺’den 236,695 Mr ₺’ye, özkaynaklar ise 165,330 Mr ₺’den 178,349 Mr ₺’ye yükseldi. Genel tablo, güçlü ciro ve marj gelişimine rağmen değerleme gelirlerindeki normalleşme, yüksek ertelenmiş vergi yükü ve nakit azaltan finansman hareketleri nedeniyle net kâr ivmesinin zayıfladığını gösteriyor.

Ne değişti

İlk 9 ay hasılatı 10,996 Mr ₺’den 14,156 Mr ₺’ye yükselerek yıllık %28,7 arttı; brüt kâr 7,631 Mr ₺’den 10,264 Mr ₺’ye çıkarak %34,5 büyüdü. Brüt kâr marjı %69,4’ten %72,5’e yükselirken pazarlama giderleri %102,3 artarak 154,3 Mn ₺’ye çıktı ve genel yönetim giderleri %13,0 azalarak 475,9 Mn ₺ oldu. Esas faaliyet kârı 13,598 Mr ₺’den 12,194 Mr ₺’ye geriledi; esas faaliyetlerden diğer gelirler 7,903 Mr ₺’den 2,845 Mr ₺’ye düşerek operasyonel kârdaki gerilemenin ana nedenlerinden biri oldu. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 9,362 Mr ₺’den 4,062 Mr ₺’ye inerken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımların kâra katkısı -532,7 Mn ₺’den 168,2 Mn ₺’ye döndü. Finansman giderleri 10,698 Mr ₺’den 5,984 Mr ₺’ye gerilemesine rağmen vergi öncesi kâr 19,739 Mr ₺’den 18,775 Mr ₺’ye, net kâr ise 16,144 Mr ₺’den 13,019 Mr ₺’ye düşerek %19,4 azaldı. Ertelenmiş vergi gideri 2,770 Mr ₺’den 5,438 Mr ₺’ye yükseldi ve vergi sonrası kârlılığı belirgin biçimde baskıladı. Toplam borçlanma 41,996 Mr ₺’den 34,329 Mr ₺’ye gerileyerek %18,3 azalırken net borç yaklaşık 33,413 Mr ₺’den 26,159 Mr ₺’ye indi. İşletme faaliyetlerinden yaratılan net nakit 6,009 Mr ₺’den 7,722 Mr ₺’ye yükseldi; ancak finansman faaliyetleri 2025’teki 1,774 Mr ₺ net girişe karşılık 2026’da 7,931 Mr ₺ net çıkış verdi.

Yatırımcıya etkisi

Ciro büyümesi ve brüt marj iyileşmesi, gayrimenkul portföyünün operasyonel ve ticari performansında olumlu bir görünüm sunuyor. Buna karşılık net kârın gerilemesi, kâr kompozisyonunun yatırım amaçlı gayrimenkul değerlemeleri, diğer faaliyet gelirleri ve ertelenmiş vergi kalemlerine duyarlı olduğunu gösteriyor. Borç azaltımı ve güçlü işletme nakit akışı bilanço riskini düşürüyor; ancak dönem sonunda nakit ve nakit benzerleri 8,583 Mr ₺’den 8,170 Mr ₺’ye geriledi. Yatırım amaçlı gayrimenkullerin toplam varlıkların yaklaşık %91,7’sini oluşturması, portföy değerlemeleri ve gayrimenkul piyasası koşullarını temel risk unsuru haline getiriyor. TAS 29 enflasyon muhasebesi kapsamında tüm tutarlar 30 Eylül 2026 satın alma gücüyle sunulduğundan, nominal dönemsel değişimler reel karşılaştırma olarak değerlendirilmelidir. Artan ertelenmiş vergi yükümlülüğü ve yatırım faaliyetleri gelirlerindeki düşüş, temettü kapasitesinin yalnızca muhasebe kârına değil nakit yaratımı ve borç ödeme politikasına da bağlı olduğunu gösteriyor.

Sayısal detaylar
  • Hasılat 10,996 Mr ₺ → 14,156 Mr ₺ (+%28,7 y/y); brüt kâr 7,631 Mr ₺ → 10,264 Mr ₺ (+%34,5 y/y).
  • Brüt kâr marjı %69,4 → %72,5; esas faaliyet kârı 13,598 Mr ₺ → 12,194 Mr ₺ (-%10,3 y/y).
  • Net dönem kârı 16,144 Mr ₺ → 13,019 Mr ₺ (-%19,4 y/y); pay başına kazanç 48,77 ₺ → 39,33 ₺.
  • Yatırım faaliyetlerinden gelirler 9,362 Mr ₺ → 4,062 Mr ₺ (-%56,6 y/y); ertelenmiş vergi gideri 2,770 Mr ₺ → 5,438 Mr ₺.
  • İşletme faaliyetlerinden net nakit akışı 6,009 Mr ₺ → 7,722 Mr ₺ (+%28,5 y/y).
  • Toplam borçlanma 41,996 Mr ₺ → 34,329 Mr ₺ (-%18,3); dönem sonu nakit 8,583 Mr ₺ → 8,170 Mr ₺.
  • Yatırım amaçlı gayrimenkuller 216,792 Mr ₺ → 236,695 Mr ₺ (+%9,2); toplam özkaynaklar 165,330 Mr ₺ → 178,349 Mr ₺ (+%7,9).
  • Feriköy’de kalan %50 pay 9 Eylül 2026’da alınarak şirket bağlı ortaklık haline getirildi; Euro Cube’un ortaklığı Mayıs 2026’daki pay satışıyla sona erdi.

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar14.155.648.00010.995.699.000▲ +%29
Brüt kâr10.264.400.0007.631.185.000▲ +%35
FAVÖK9.664.454.0007.024.827.000▲ +%38
Net parasal pozisyon6.395.714.0006.166.337.000▲ +%4
Net dönem kârı13.019.364.00016.144.276.000▼ −%19
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar17.600.734.00013.507.706.000▲ +%30
Duran varlıklar240.488.871.000233.514.025.000▲ +%3
Toplam varlıklar258.089.605.000247.021.731.000▲ +%4
Net borç26.159.565.00033.413.031.000▼ −%22
Özkaynaklar178.349.048.000165.329.684.000▲ +%8
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%72,5▲ +3,1 puan
önceki: %69,4
FAVÖK Marjı
%68,3▲ +4,4 puan
önceki: %63,9
Net Kar Marjı
%92,0▼ −54,9 puan
önceki: %146,8
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%7,3▼ −2,5 puan
önceki: %9,8
Aktif Karlılığı (ROA)
%5,0▼ −1,5 puan
önceki: %6,5
Net Borç / Özkaynak
0,15x▼ −0,06
önceki: 0,20x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
—
3
—
6
4 mlr
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
—
3
—
6
11,6 mlr
9
—
12

03Derinlemesine analiz

4 Kas 2026

Açılış

Rönesans Gayrimenkul Yatırım (RGYAS), ağırlıklı olarak ticari gayrimenkul ve kira geliri odaklı bir portföy yöneten bir GYO olarak, 2026/9 döneminde operasyonel tarafta güçlü bir görünüm sergiledi. Satışlar yıllık bazda %28,7 artarak 14,2 milyar TL’ye, FAVÖK ise %37,6 yükselerek 9,7 milyar TL’ye ulaştı. Buna karşın net dönem kârı %19,4 gerileyerek 13,0 milyar TL oldu. Dolayısıyla ana hikâye, faaliyet performansındaki belirgin iyileşme ile net kârda görülen zayıflamanın birbirinden ayrışmasıdır. Bilanço tarafında ise net borcun azalması ve özkaynakların güçlenmesi, şirketin finansal risk profilini geçen yıl sonuna göre iyileştiriyor.

Satış Hikayesi

RGYAS’ın satışları geçen yılın aynı dönemindeki 11,0 milyar TL’den 14,2 milyar TL’ye yükseldi. Bu, nominal olarak 3,2 milyar TL artış ve %28,7 büyüme anlamına geliyor. Ancak Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon dikkate alındığında, bu büyümenin tamamını reel büyüme olarak okumak mümkün değil. Satışlardaki artış enflasyonun gerisinde veya ona yakın kaldığında, şirketin kira gelirleri, gayrimenkul satışları ya da diğer operasyonel gelirlerinin reel satın alma gücü açısından sınırlı bir gelişim gösterdiği düşünülebilir.

Burada GYO’lar açısından önemli nokta, satış büyümesinden çok bu büyümenin niteliğidir. Kira sözleşmelerindeki artışlar, doluluk oranları, ziyaretçi trafiği, kiracı karması ve portföydeki değer artışları satışların sürdürülebilirliğini belirler. Mevcut veri, satışların yükseldiğini gösteriyor; ancak bu artışın ne kadarının kira gelirlerinden, ne kadarının tek seferlik gayrimenkul satışlarından veya portföy değerleme etkilerinden kaynaklandığını ayrıştırmıyor.

Verilen çeyreklik göstergede satışlar 2025/9 döneminde 4,0 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Buna karşılık ana tabloda cari dönem satışları 14,2 milyar TL olarak yer alıyor. Bu iki veri aynı kapsamı temsil etmiyor olabilir; bu nedenle tek başına çeyreklik ivme hesabı yapmak yerine, karşılaştırılabilir ara dönem ve tam yıl verilerinin birlikte görülmesini beklemek daha sağlıklı. Özellikle GYO’larda tek bir dönemde gerçekleşen mülk satışı, satış grafiğini geçici olarak yukarı çekebilir.

Kârlılık

Şirketin kârlılık tablosu satışlardan daha güçlü bir mesaj veriyor. Brüt kâr 7,6 milyar TL’den 10,3 milyar TL’ye çıkarak %34,5 arttı. Böylece brüt kâr marjı yaklaşık %69,1’den %72,5’e yükseldi. Satışlar enflasyonun üzerinde anlamlı bir reel büyüme göstermese bile, gelirlerin maliyetlerden daha hızlı artması şirketin brüt kârlılık kalitesini iyileştirmiş.

FAVÖK ise 7,0 milyar TL’den 9,7 milyar TL’ye çıktı. FAVÖK marjı da yaklaşık %63,6’dan %68,3’e yükseldi. Brüt marj ile FAVÖK marjındaki artış birlikte değerlendirildiğinde, şirketin faaliyet giderlerini gelir artışının altında tuttuğu ve operasyonel kaldıraç yarattığı görülüyor. Gayrimenkul şirketlerinde yüksek marjlar olağan olabilir; ancak burada asıl olumlu nokta marj seviyesinden çok, marjların geçen yılın aynı dönemine göre genişlemesidir.

Bununla birlikte net kâr aynı ivmeyi koruyamadı. Net dönem kârı 16,1 milyar TL’den 13,0 milyar TL’ye gerileyerek %19,4 düştü. Net kâr marjı da yaklaşık %146,4’ten %91,5’e indi. Bu seviyelerin satış kârından çok enflasyon muhasebesi, net parasal pozisyon ve değerleme etkileriyle şekillendiği anlaşılıyor. Başka bir ifadeyle şirketin operasyonel kârı güçlenirken, faaliyet dışı kalemler net kârı aşağı çekmiş olabilir. Bu nedenle RGYAS için yalnızca net kâr büyümesine bakmak, şirketin temel operasyonel performansını olduğundan zayıf gösterebilir; FAVÖK ve nakit yaratma kapasitesi daha yakından izlenmeli.

Bilanço Sağlığı

Bilanço, dönem içinde belirgin bir iyileşme sergiliyor. Dönen varlıklar 13,5 milyar TL’den 17,6 milyar TL’ye yükselerek %30,3 arttı. Bu artış, şirketin kısa vadeli likidite tamponunu güçlendirdiğine işaret ediyor. Duran varlıklar ise 233,5 milyar TL’den 240,5 milyar TL’ye çıkarak %3,0 büyüdü. Toplam varlıklar 247,0 milyar TL’den 258,1 milyar TL’ye yükseldi.

Daha dikkat çekici gelişme borçluluk tarafında. Net borç 33,4 milyar TL’den 26,2 milyar TL’ye gerileyerek %21,7 azaldı. Cari FAVÖK üzerinden hesaplandığında net borç/FAVÖK oranı yaklaşık 2,7x seviyesinde. Önceki dönemde aynı hesaplama yaklaşık 4,8x düzeyindeydi. Bu düşüş, hem net borcun azalmasından hem de FAVÖK’ün büyümesinden kaynaklanıyor ve finansal risk açısından olumlu.

Özkaynaklar 165,3 milyar TL’den 178,3 milyar TL’ye çıkarak %7,9 arttı. Özkaynakların toplam varlıklara oranı da yaklaşık %66,9’dan %69,1’e yükseldi. Bu, şirket varlıklarının daha büyük bölümünün özkaynaklarla finanse edildiğini ve bilanço dayanıklılığının arttığını gösteriyor. Yine de borcun hangi para biriminde olduğu, vade yapısı ve faiz maliyeti paylaşılmadığı için borç riskinin tamamı hakkında kesin hüküm vermek mümkün değil.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Net parasal pozisyon kalemi 6,2 milyar TL’den 6,4 milyar TL’ye yükseldi; artış yalnızca %3,7 oldu. Enflasyon muhasebesi uygulamasında şirketin parasal varlık ve yükümlülüklerinin enflasyon karşısındaki konumu net parasal kazanç veya kayıp yaratır. Net parasal pozisyonun pozitif olması, yüksek enflasyon ortamında şirketin parasal yükümlülüklerinin parasal varlıklarından daha yüksek olabileceğine ve enflasyon muhasebesi üzerinden kazanç yazdığına işaret edebilir.

Ancak bu kalemdeki artışın satış ve FAVÖK büyümesinin oldukça gerisinde kalması, net kâr üzerindeki katkının sınırlı kaldığını gösteriyor. Net parasal pozisyon hâlâ 6,4 milyar TL ile önemli bir büyüklük; fakat net dönem kârındaki 3,1 milyar TL’lik düşüşü tek başına açıklamıyor. Değerleme farkları, finansman giderleri, vergi ve diğer parasal olmayan kalemler de incelenmeden net kâr hareketinin tamamını yorumlamak doğru olmaz.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

RGYAS’ın 2026/9 verileri, operasyonel olarak güçlenen fakat net kâr tarafında daha karmaşık bir tablo sunan bir şirketi gösteriyor. Yatırımcı açısından öne çıkan fırsatlar şunlar:

  • FAVÖK marjının %63,6’dan %68,3’e yükselmesi, operasyonel verimliliğin ve gelir kalitesinin iyileştiğini gösteriyor.
  • Net borcun 26,2 milyar TL’ye inmesi ve net borç/FAVÖK oranının yaklaşık 2,7x seviyesine gerilemesi, faiz ve refinansman riskini azaltıyor.
  • Özkaynakların 178,3 milyar TL’ye yükselmesi, bilanço tamponunu güçlendiriyor.

Buna karşılık dikkat edilmesi gereken riskler de var:

  • Satış büyümesi %28,7 ile yüksek görünse de, %30’un üzerindeki enflasyon ortamında reel büyümenin sınırlı kalma ihtimali bulunuyor.
  • Net kârın %19,4 gerilemesi, operasyonel iyileşmenin henüz aynı ölçüde hissedar kârına dönüşmediğini gösteriyor.
  • GYO’larda değerleme kazançları ve tek seferlik gayrimenkul satışları sonuçları önemli ölçüde etkileyebilir; bu nedenle kira geliri, doluluk, net aktif değer ve nakit akışı ayrıca izlenmeli.
  • Çeyreklik veriler tam ve karşılaştırılabilir olmadığı için kısa vadeli ivme hakkında daha net bir kanaat oluşturmak adına sonraki raporları beklemek gerekiyor.

Genel görünümde RGYAS’ın bu dönemdeki güçlü tarafı operasyonel marjlar ve bilanço iyileşmesi, zayıf tarafı ise net kârın gerilemesi ve satış büyümesinin enflasyon karşısındaki reel niteliğinin belirsizliği. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.