Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/3AB

RGYAS logoRGYASRÖNESANS GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş.

Yayın: 06 Mayıs 2026

Rapor kartı

RGYAS 2026/3AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 5/5

Rönesans GYO, 2026 ilk çeyrekte hasılatını %35,5 artırarak 4,11 milyar TL'ye, net kârını ise %366 artışla 2,80 milyar TL'ye yükseltti. Operasyonel nakit akışı da güçlü seyrederek 2,01 milyar TL oldu.

Ne değişti

1 Ocak-31 Mart 2026 dönemine ait konsolide finansal tablolar açıklandı. Hasılat geçen yılın aynı dönemine göre 3,03 milyar TL'den 4,11 milyar TL'ye (+%35,5) yükselirken, net dönem kârı 601 milyon TL'den 2,80 milyar TL'ye (+%366) fırladı. Pay başına kazanç 1,82 TL'den 8,46 TL'ye çıktı. Esas faaliyet kârı 2,15 milyar TL'den 2,93 milyar TL'ye (+%36) arttı. Finansman giderleri öncesi faaliyet kârı 2,21 milyar TL'den 3,25 milyar TL'ye ulaştı. Ayrıca parasal kazanç 2,72 milyar TL'den 2,82 milyar TL'ye yükseldi. Toplam varlıklar 218,67 milyar TL'den 219,62 milyar TL'ye, özkaynaklar ise 146,34 milyar TL'den 149,14 milyar TL'ye çıktı.

Yatırımcıya etkisi

Şirket, güçlü hasılat ve kârlılık büyümesiyle dikkat çekiyor. Net kârdaki sıçrama, operasyonel performans ve enflasyon muhasebesi etkisinden kaynaklanıyor. Nakit akışındaki iyileşme ve artan özkaynaklar bilanço sağlığını destekliyor. Yatırımcılar için bu rapor, şirketin büyüme trendinin devam ettiğine işaret ediyor, ancak parasal kazançların sürdürülebilirliği izlenmeli.

Sayısal detaylar
  • Net satışlar: 4.110.036 bin TL (önceki yıl: 3.032.950 bin TL, +%35,5)
  • Net dönem kârı: 2.799.410 bin TL (önceki yıl: 601.087 bin TL, +%366)
  • Hisse başı kazanç: 8,46 TL (önceki yıl: 1,82 TL)
  • Esas faaliyetlerden nakit akışı: 2.011.523 bin TL (önceki yıl: 1.179.694 bin TL, +%70)
  • Özkaynaklar: 149.138.524 bin TL (31.12.2025: 146.339.114 bin TL)

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar4.110.036.0003.032.950.000▲ +%36
Brüt kâr2.997.656.0002.114.839.000▲ +%42
FAVÖK2.871.204.000——
Net parasal pozisyon2.823.735.0002.719.134.000▲ +%4
Net dönem kârı2.799.410.000601.087.000▲ +%366
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar12.808.764.00011.980.942.000▲ +%7
Duran varlıklar206.814.993.000206.691.471.000▲ +%0
Toplam varlıklar219.623.757.000218.672.413.000▲ +%0
Net borç22.900.198.00029.575.046.000▼ −%23
Özkaynaklar149.138.524.000146.339.114.000▲ +%2
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%72,9▲ +3,2 puan
önceki: %69,7
FAVÖK Marjı
%69,9
Net Kar Marjı
%68,1▲ +48,3 puan
önceki: %19,8
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%1,9▲ +1,5 puan
önceki: %0,4
Aktif Karlılığı (ROA)
%1,3▲ +1,0 puan
önceki: %0,3
Net Borç / Özkaynak
0,15x▼ −0,05
önceki: 0,20x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
3 mlr
3
—
6
—
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
601 mn
3
—
6
—
9
—
12

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

Rönesans Gayrimenkul Yatırım, 2026’nın ilk çeyreğinde gelirlerini ve kârlılığını geçen yılın aynı dönemine göre belirgin biçimde artırdı. Satışlar %35,5 yükselerek 4,1 milyar TL’ye, net dönem kârı ise %365,7 artarak 2,8 milyar TL’ye ulaştı. Ancak bu güçlü kâr performansını yalnızca operasyonel büyümeyle açıklamak mümkün değil; 2,8 milyar TL’lik net parasal pozisyon ve geçen yılın düşük kâr bazının etkisi oldukça belirgin. Buna karşılık bilanço tarafında net borcun azalması ve özkaynakların güçlenmesi, şirketin finansal dayanıklılığı açısından olumlu bir çerçeve sunuyor.

Satış Hikayesi

Şirketin satışları, 2025’in ilk çeyreğindeki 3,0 milyar TL’den 4,1 milyar TL’ye çıkarak 1,1 milyar TL arttı. Oransal olarak %35,5’lik bu büyüme, Türkiye’de yıllık enflasyonun %30’un üzerinde seyrettiği bir ortamda nominal olarak dikkat çekici olsa da, büyümenin tamamını reel büyüme olarak okumak doğru olmaz. Satış artışı enflasyonun bir miktar üzerinde; dolayısıyla şirketin gelirlerinde reel bir katkı bulunması mümkün, ancak bunun güçlü bir hacim veya kira artışı büyümesi olduğunu söylemek için gelirlerin alt kırılımlarına ihtiyaç var.

Gayrimenkul yatırım şirketlerinde satış performansı, dönemsel varlık satışları, kira gelirleri, proje teslimleri veya diğer gayrimenkul faaliyetlerinin zamanlamasından etkilenebilir. Buradaki veri seti satışların bileşimini göstermediği için 4,1 milyar TL’lik gelirin ne kadarının tekrarlayan gelirlerden, ne kadarının tek seferlik işlemlerden oluştuğunu kesin biçimde ayrıştırmak mümkün değil. Bu ayrım, özellikle gelecek çeyreklerde kârın sürdürülebilirliği açısından kritik olacak.

Çeyreklik karşılaştırma için yalnızca 2025/3 verisi bulunduğundan, 2025’in son çeyreğine göre satışların ivme kazanıp kazanmadığını değerlendiremiyoruz. Bu nedenle mevcut tablo, yıllık karşılaştırmada güçlü; ancak çeyrekten çeyreğe momentum analizi için yeni dönem verilerini beklemek gerekiyor.

Kârlılık

Brüt kâr, satışlardan daha hızlı büyüdü. Brüt kâr 2,1 milyar TL’den 3,0 milyar TL’ye yükselerek %41,7 arttı. Bu durum brüt kâr marjının yaklaşık %70’den %73,2’ye çıktığını gösteriyor. Başka bir ifadeyle şirket, her 100 TL’lik satıştan geçen yıl yaklaşık 70 TL brüt kâr üretirken bu dönemde yaklaşık 73 TL brüt kâr elde etti. Satış fiyatları, kira gelirleri veya maliyet yapısındaki değişimlerin marjı desteklediği anlaşılıyor; ancak bu iyileşmenin kaynağına ilişkin detay verilmediği için kalıcılığı henüz test edilmiş değil.

FAVÖK 2,9 milyar TL seviyesinde gerçekleşti ve FAVÖK marjı yaklaşık %70,7 oldu. Brüt kâr ile FAVÖK arasındaki farkın sınırlı olması, raporlanan dönemde faaliyet giderlerinin kârlılık üzerinde düşük bir baskı yarattığını gösteriyor. Bununla birlikte geçen yılın FAVÖK verisi paylaşılmadığı için marjın yıllık bazda ne kadar iyileştiğini ölçemiyoruz. Ayrıca gayrimenkul şirketlerinde FAVÖK, portföy değerlemeleri ve gelirlerin muhasebeleştirme biçimi nedeniyle sanayi şirketlerindeki kadar doğrudan nakit yaratma göstergesi olarak okunmamalı.

Net dönem kârı 601,1 milyon TL’den 2,8 milyar TL’ye çıkarak %365,7 yükseldi. Bu, kârın yaklaşık 4,7 katına çıktığı anlamına geliyor. Ancak yüksek büyüme oranının önemli bir bölümü, geçen yılın düşük kâr bazından kaynaklanıyor. Net kâr marjı da yaklaşık %20’den %68,3’e yükseldi. Bu olağanüstü sıçramada operasyonel kârlılığın yanı sıra 2,8 milyar TL’lik net parasal pozisyonun etkisi belirleyici.

Bilanço Sağlığı

Bilanço, şirketin büyük ölçüde uzun vadeli gayrimenkul varlıklarına dayandığını gösteriyor. Toplam varlıklar 218,7 milyar TL’den 219,6 milyar TL’ye çıkarak yalnızca %0,4 arttı. Dönen varlıklar 12,0 milyar TL’den 12,8 milyar TL’ye yükselirken, duran varlıklar 206,7 milyar TL’den 206,8 milyar TL’ye geldi. Böylece toplam varlıkların yaklaşık %94’ü duran varlıklardan oluşuyor. Bu yapı gayrimenkul şirketleri için doğal olsa da bilanço likiditesinin sınırlı, varlıkların nakde dönüşümünün ise proje ve piyasa koşullarına bağlı olduğu anlamına gelir.

Özkaynaklar 146,3 milyar TL’den 149,1 milyar TL’ye çıkarak %1,9 yükseldi. Özkaynakların toplam varlıklara oranı yaklaşık %67,9 seviyesinde. Bu, şirket bilançosunda güçlü bir özkaynak tamponu bulunduğunu gösteriyor. Net borcun 29,6 milyar TL’den 22,9 milyar TL’ye gerilemesi ise özellikle faiz oranlarının yüksek olduğu dönemde önemli bir gelişme. Şirket net borcunu 6,7 milyar TL, yani %22,6 azaltmış.

Net borç/özkaynak oranı yaklaşık %15,4 ile makul bir seviyede. Buna karşın net borcun FAVÖK’e oranı yaklaşık 7,9 kat çıkıyor. Bu oran, gayrimenkul sektöründe yüksek varlık tabanı ve dönemsel gelir yapısı nedeniyle tek başına alarm göstergesi değildir; yine de şirketin borç geri ödeme kapasitesini değerlendirirken FAVÖK’ün ne kadarının nakde dönüştüğüne ve borcun vade yapısına ayrıca bakmak gerekir.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

TMS/TAS 29 kapsamında enflasyon muhasebesi, şirketin parasal varlık ve yükümlülüklerinin satın alma gücündeki değişimin finansal tablolara yansıtılmasını sağlar. RGYAS’ın net parasal pozisyonu bu dönemde 2,8 milyar TL, geçen yılın aynı döneminde ise 2,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Tutar yalnızca %3,8 artmış olsa da şirketin net kârı üzerindeki etkisi oldukça büyük.

Burada kritik nokta, net parasal pozisyonun doğrudan faaliyetlerden yaratılmış nakit anlamına gelmemesidir. Bu kalem, enflasyon muhasebesi çerçevesinde parasal pozisyonun satın alma gücü etkisini gösterir ve şirketin esas faaliyet performansından ayrı değerlendirilmelidir. Nitekim 2,8 milyar TL’lik net parasal pozisyon, açıklanan 2,8 milyar TL’lik net kârın neredeyse tamamına denk geliyor. Bu nedenle manşet net kâr çok güçlü görünse de yatırımcı, operasyonel kârlılığı ayrıca izlemeli; net parasal pozisyonun gelecek dönemlerde aynı katkıyı sağlayacağını varsaymamalı.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

RGYAS’ın ilk çeyrek tablosunda üç ana mesaj öne çıkıyor:

  • Satışlar %35,5 arttı ve brüt marj yaklaşık 3,2 puan iyileşti. Bu, enflasyonun üzerinde nominal büyüme ve güçlü bir brüt kârlılık görünümü sunuyor.
  • Net borç %22,6 azaldı. Özkaynakların toplam varlıkların yaklaşık %67,9’unu karşılaması, bilanço riskini sınırlayan önemli bir unsur.
  • Net kâr artışı çok güçlü olsa da bunun içinde 2,8 milyar TL’lik net parasal pozisyon bulunuyor. Dolayısıyla kârın tamamı tekrarlanabilir operasyonel performans olarak görülmemeli.

Fırsat tarafında, şirketin yüksek özkaynak tabanı, azalan net borcu ve güçlü brüt kârlılığı öne çıkıyor. Risk tarafında ise varlıkların %94’ünün duran varlıklarda toplanması, likiditeyi piyasa ve gayrimenkul satış koşullarına duyarlı hale getiriyor. Ayrıca net borç/FAVÖK oranının yaklaşık 7,9 kat olması, borçluluk mutlak olarak azalmış olsa bile faaliyet kârına göre hâlâ yakından izlenmesi gereken bir seviyeye işaret ediyor.

Önümüzdeki dönemlerde yatırımcıların özellikle net parasal pozisyon hariç operasyonel kârı, satışların tekrarlanabilir niteliğini, kira veya proje gelirlerinin sürekliliğini ve borç azaltımının devam edip etmediğini takip etmesi gerekiyor. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.