Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/3AB

YKSLN logoYKSLNYÜKSELEN ÇELİK A.Ş.

Yayın: 08 Mayıs 2026

Rapor kartı

YKSLN 2026/3AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 5/5

Yükselen Çelik, 2026 ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde bir performans sergileyerek net dönem kârını 70,1 milyon TL olarak açıkladı. Bir önceki yılın aynı döneminde 250 milyon TL zarar eden şirket, satış maliyetlerindeki belirgin düşüş ve operasyonel iyileşme sayesinde brüt kâr marjını %33,6'ya yükseltti. Hasılat %22,8 artışla 424,3 milyon TL olurken, esas faaliyet kârı 72,8 milyon TL ile pozitife döndü. Bilanço büyüklüğü %18,4 artarak 2,03 milyar TL'ye ulaşırken, özkaynaklar 959,8 milyon TL'ye yükseldi. Finansal giderler ve enflasyon düzeltmesi net kârı destekledi.

Ne değişti

Şirket, 2026 ilk çeyrek konsolide finansal raporunda net dönem kârını 70,1 milyon TL olarak açıkladı (önceki yıl: -250 milyon TL). Hasılat 345,4 milyon TL'den 424,3 milyon TL'ye (+%22,8) yükselirken, satışların maliyeti 523,8 milyon TL'den 281,6 milyon TL'ye geriledi (-%46,2). Bu sayede brüt kâr -178,4 milyon TL'den 142,6 milyon TL'ye döndü. Esas faaliyet giderleri toplamda 64,7 milyon TL'den 64,7 milyon TL'ye (sabit) ; ancak pazarlama giderleri 37,6 milyon TL'den 20,8 milyon TL'ye düştü. Esas faaliyet kârı 72,8 milyon TL (önceki yıl -290,5 milyon TL). Net parasal pozisyon kazancı 36,1 milyon TL (önceki yıl -46,9 milyon TL) da kâra katkı sağladı. Finansal giderler 68,4 milyon TL'den 42,6 milyon TL'ye geriledi. Özkaynaklar 845,8 milyon TL'den 959,8 milyon TL'ye yükseldi; geçmiş yıllar zararları 628,6 milyon TL'den 896,3 milyon TL'ye büyüse de dönem kârı bu artışı karşıladı. Nakit ve nakit benzerleri 25 milyon TL'den 10,7 milyon TL'ye düştü; işletme sermayesi ihtiyacı (alacak ve stok artışı) ve yatırım harcamaları (64,6 milyon TL) nedeniyle serbest nakit akışı negatif oldu. Şirket, 250 milyon TL'lik bedelli sermaye artırımını tamamlamış (nominal 673 bin TL'lik artışla) ve 46,3 milyon TL diğer yedekler oluşturmuştur.

Yatırımcıya etkisi

Şirketin kâra dönmesi, yatırımcılar için olumlu bir sinyal olsa da, kârlılığın sürdürülebilirliği ve nakit akışının güçlenmesi kritik. Brüt kâr marjındaki iyileşme operasyonel verimliliğe işaret ederken, yüksek ticari alacak ve stok seviyeleri (sırasıyla 467,6 milyon TL ve 794,3 milyon TL) işletme sermayesi baskısını artırmaktadır. Kısa vadeli borçlanmalar 18,4 milyon TL, uzun vadeli borçların kısa vadeli kısmı 420,4 milyon TL olup, toplam finansal borçluluk yüksektir. Özkaynak artışı şirketin mali yapısını güçlendirse de, geçmiş yıl zararlarının büyüklüğü nedeniyle temettü dağıtımı kısa vadede beklenmemelidir. Enflasyon muhasebesi (TAS 29) uygulaması, net parasal pozisyon kalemi aracılığıyla kârı olumlu etkilemiştir. Yatırımcı, marj iyileşmesinin devam edip etmediğini ve borçluluk oranlarındaki gelişmeyi izlemelidir.

Sayısal detaylar
  • Hasılat: 424,3 milyon TL (önceki yıl: 345,4 milyon TL, +%22,8 y/y)
  • Brüt kâr marjı: %33,6 (önceki yıl: -%51,6)
  • Esas faaliyet kârı: 72,8 milyon TL (önceki yıl: -290,5 milyon TL)
  • Net dönem kârı: 70,1 milyon TL (önceki yıl: -250,0 milyon TL)
  • Hisse başına kazanç: 0,14 TL (önceki yıl: -1,00 TL)
  • Net borç (kısa+uzun vadeli borçlanmalar – nakit): 438,2 milyon TL (31.12.2025: 373,4 milyon TL)
  • Özkaynak: 959,8 milyon TL (önceki yıl sonu: 845,8 milyon TL, +%13,5)
  • Sermaye artırımı: 250 milyon TL nominal (%100 bedelli) tamamlanmıştır.

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar424.273.212345.388.970▲ +%23
Brüt kâr142.633.478-178.362.750▲ +%180
FAVÖK100.002.110-229.874.183▲ +%144
Net parasal pozisyon36.115.512-46.880.753▲ +%177
Net dönem kârı70.090.339-249.992.092▲ +%128
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar1.434.499.5541.164.220.889▲ +%23
Duran varlıklar595.581.288550.847.733▲ +%8
Toplam varlıklar2.030.080.8421.715.068.622▲ +%18
Net borç428.146.614323.439.192▲ +%32
Özkaynaklar959.761.015845.751.723▲ +%13
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%33,6▲ +85,3 puan
önceki: −%51,6
FAVÖK Marjı
%23,6▲ +90,1 puan
önceki: −%66,6
Net Kar Marjı
%16,5▲ +88,9 puan
önceki: −%72,4
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%7,3▲ +36,9 puan
önceki: −%29,6
Aktif Karlılığı (ROA)
%3,5▲ +18,0 puan
önceki: −%14,6
Net Borç / Özkaynak
0,45x▲ +0,06
önceki: 0,38x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
345 mn
3
—
6
—
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
−250 mn
3
—
6
—
9
—
12

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

Yükselen Çelik, özel çelik ve katma değerli çelik ürünleri alanında faaliyet gösteren bir şirket olarak 2026/3AB döneminde geçen yılın ağır zarar tablosundan belirgin biçimde toparlandı. Şirketin satışları nominal olarak %22,8 artarken, brüt kâr ve FAVÖK tarafında zarar bölgesinden güçlü şekilde pozitif seviyelere geçildi. Net dönem kârı da geçen yılki 250,0 milyon TL zarardan bu çeyrekte 70,1 milyon TL kâra yükseldi. Ancak bu iyileşmeyi yalnızca operasyonel başarı olarak okumak doğru olmaz; 36,1 milyon TL’lik net parasal pozisyon geliri de kâra anlamlı katkı sağladı.

| Temel gösterge | 2026/3AB | 2025/3AB | Yorum | |---|---:|---:|---| | Satışlar | 424,3 mn TL | 345,4 mn TL | Nominal %22,8 büyüme | | Brüt kâr / marj | 142,6 mn TL / %33,6 | -178,4 mn TL / -%51,6 | Zarar bölgesinden güçlü dönüş | | FAVÖK / marj | 100,0 mn TL / %23,6 | -229,9 mn TL / -%66,6 | Operasyonel kârlılık yeniden pozitif | | Net kâr / marj | 70,1 mn TL / %16,5 | -250,0 mn TL / -%72,4 | Net kâra geçiş | | Net borç | 428,1 mn TL | 323,4 mn TL | Yıl sonuna göre %32,4 artış |

Satış Hikayesi

Şirketin satışları geçen yılın aynı dönemindeki 345,4 milyon TL’den 424,3 milyon TL’ye yükseldi. Bu, nominal bazda 78,9 milyon TL ve %22,8 artış anlamına geliyor. İlk bakışta olumlu görünen bu büyümenin, Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon ortamında reel açıdan daha sınırlı okunması gerekiyor. Satışlardaki artış enflasyonun altında kaldığı için şirketin gerçek hacim büyümesi, fiyatlama gücü veya ürün karması açısından henüz güçlü bir ayrışma gösterdiğini söylemek mümkün değil.

Bununla birlikte, satış büyümesinden daha dikkat çekici gelişme kârlılıkta yaşandı. Geçen yıl aynı dönemde satışların üzerinde maliyet baskısı oluşmuş ve şirket 178,4 milyon TL brüt zarar açıklamıştı. Bu dönem ise aynı satış tabanı 142,6 milyon TL brüt kâra dönüştü. Bu değişim, yalnızca satışların artmasından değil; maliyet yapısının, fiyatlama koşullarının veya stok değerleme etkilerinin belirgin biçimde iyileşmesinden kaynaklanmış olabilir. Verilen finansal tabloda bu dönüşümün hangi kalemlerden geldiği ayrıntılı olarak açıklanmadığı için, iyileşmenin kalıcılığını takip eden dönemlerde görmek gerekiyor.

Çeyreklik karşılaştırma açısından elimizde yalnızca 2025/3 verisi bulunuyor. Bu nedenle 2026/3AB’nin 2025/12 veya 2025/9 dönemlerine göre ivmesini değerlendirmek mümkün değil. Özellikle çelik sektöründe satış hacmi, ürün fiyatları ve hammadde maliyetleri çeyrekten çeyreğe hızlı değişebildiğinden, yılın geri kalanındaki satış performansı önemli olacak.

Kârlılık

Kârlılık tarafındaki dönüşüm, raporun en güçlü noktası. Şirketin brüt kârı 142,6 milyon TL’ye ulaşırken brüt kâr marjı yaklaşık %33,6 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde brüt marj -%51,6 idi. Başka bir ifadeyle şirket, satışlarının her 100 TL’sinden geçen yıl 51,6 TL brüt zarar ederken, bu dönem yaklaşık 33,6 TL brüt kâr üretmiş durumda. Bu, operasyonel yapıda çok belirgin bir normalleşmeye işaret ediyor.

FAVÖK de geçen yılki 229,9 milyon TL zarardan 100,0 milyon TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı %23,6 olurken, önceki yıl aynı dönemde -%66,6 seviyesindeydi. Brüt kâr ile FAVÖK arasındaki farkın 42,6 milyon TL olması, satış ve genel yönetim giderlerinin bu dönem kârlılığı tamamen aşındırmadığını gösteriyor. Ancak FAVÖK’ün tek çeyrek verisi olduğunu unutmamak gerekir. Bu performansın sürdürülebilmesi, çelik fiyatları kadar enerji, hammadde, personel ve finansman maliyetlerinin kontrolüne bağlı.

Net kâr 70,1 milyon TL olurken net kâr marjı %16,5 seviyesinde oluştu. FAVÖK ile net kâr arasındaki yaklaşık 29,9 milyon TL’lik fark; amortisman, finansman giderleri, vergi ve enflasyon muhasebesi gibi unsurların toplam etkisini yansıtıyor. Net kârın FAVÖK’ten belirgin biçimde düşük olması, operasyonel kârlılığın henüz doğrudan nakit üretimiyle aynı anlama gelmediğini hatırlatıyor.

Bilanço Sağlığı

Bilanço, büyüyen ancak borçlanma ihtiyacı da artan bir şirket görünümü veriyor. Toplam varlıklar yıl sonundaki 1,7 milyar TL’den 2,0 milyar TL’ye yükselerek %18,4 arttı. Bu büyümenin ana kaynağı dönen varlıklar oldu; dönen varlıklar 1,2 milyar TL’den 1,4 milyar TL’ye çıkarak %23,2 yükseldi. Çelik şirketlerinde dönen varlıkların önemli bölümü stoklar ve ticari alacaklardan oluşabildiği için, bu artışın satış büyümesiyle birlikte işletme sermayesi ihtiyacını da artırdığı görülüyor.

Duran varlıklar ise 550,8 milyon TL’den 595,6 milyon TL’ye çıktı. %8,1’lik artış, bilançoda kapasite veya sabit varlık tarafında sınırlı fakat pozitif bir genişlemeye işaret ediyor. Özkaynaklar 845,8 milyon TL’den 959,8 milyon TL’ye yükselerek %13,5 arttı. Kâra geçiş özkaynakları desteklemiş olsa da özkaynak büyümesi toplam varlık büyümesinin gerisinde kaldı.

Net borç 323,4 milyon TL’den 428,1 milyon TL’ye yükseldi; yani yıl sonuna göre 104,7 milyon TL ve %32,4 artış söz konusu. Net borcun varlıklardan ve özkaynaklardan daha hızlı büyümesi, bilanço riskinin tamamen ortadan kalkmadığını gösteriyor. Bu çeyrekteki 100,0 milyon TL FAVÖK yıllıklandırılırsa mekanik olarak yaklaşık 400 milyon TL seviyesine ulaşır ve net borç/FAVÖK yaklaşık 1,1 kez görünür. Ancak bu, yalnızca tek çeyreğin yıllıklandırılmasıdır; gerçek yıllık FAVÖK bilinmeden kalıcı kaldıraç seviyesi olarak kullanılmamalı.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Enflasyon muhasebesi kapsamında şirketin net parasal pozisyonu bu dönem 36,1 milyon TL gelir yarattı. Geçen yıl aynı dönemdeki 46,9 milyon TL gider ile karşılaştırıldığında, kâr tarafında yaklaşık 83,0 milyon TL’lik olumlu bir değişim var. Bu katkı, net dönem kârındaki dönüşümün önemli unsurlarından biri.

Net parasal pozisyonun pozitif olması, enflasyon muhasebesi altında parasal kalemlerin şirket lehine çalıştığını gösterir. Ancak bu kalem doğrudan satış, üretim veya nakit yaratımı anlamına gelmez. Şirketin operasyonel performansı FAVÖK ile ölçülürken, TAS 29 etkisi bilanço yapısının yüksek enflasyon ortamındaki sonuçlarını yansıtır. Dolayısıyla 70,1 milyon TL’lik net kârın ne kadarının sürdürülebilir operasyonlardan, ne kadarının enflasyon muhasebesinden geldiği yatırımcı açısından ayrıştırılmalıdır.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

YKSLN’nin 2026/3AB sonuçları, geçen yılın bozulmuş kârlılık tabanına göre güçlü bir toparlanma sunuyor. Brüt kâr, FAVÖK ve net kârın aynı dönemde pozitif bölgeye geçmesi, şirketin maliyet ve fiyatlama dengesini yeniden kurduğunu gösteriyor. Özellikle %23,6 FAVÖK marjı, satışların kâra dönüşme kapasitesi açısından dikkat çekici.

Buna karşılık üç temel risk izlenmeli:

  • Satış büyümesi %22,8 ile yüksek enflasyonun gerisinde kaldığı için reel büyüme sınırlı görünüyor.
  • Net borç %32,4 artarak özkaynak büyümesini aştı; finansman maliyetleri ve işletme sermayesi ihtiyacı yakından izlenmeli.
  • Net kârın içinde 36,1 milyon TL’lik net parasal pozisyon katkısı bulunuyor; bu nedenle kâr kalitesini yalnızca net dönem kârıyla değerlendirmek yanıltıcı olabilir.

Önümüzdeki dönemlerde yatırımcı için kritik gösterge, bu çeyrekteki 100,0 milyon TL FAVÖK’ün korunup korunamayacağı ve satışların enflasyonun üzerinde reel büyümeye geçip geçemeyeceği olacak. Aynı zamanda net borcun kontrol altına alınması, şirketin operasyonel toparlanmasını bilanço açısından daha sağlıklı hâle getirecek.

Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.