Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/3AB

YATAS logoYATASYATAŞ YATAK VE YORGAN SANAYİ TİCARET A.Ş.

Yayın: 08 Mayıs 2026

Rapor kartı

YATAS 2026/3AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 5/5

YATAŞ'ın 2026 ilk çeyrek konsolide finansalları, hasılatın geçen yılın aynı dönemine göre %1 oranında hafif artarak 6,04 milyar TL'ye yükseldiğini gösteriyor. Brüt kâr marjı %34,0 seviyesinde korunurken, esas faaliyet kârı 15,7 milyon TL ile geçen yılki 498,3 milyon TL'ye göre belirgin bir düşüş kaydetti. Pazarlama giderlerindeki artış (%13,7 y/y) kârlılığı baskılarken, yüksek finansman giderleri ve net parasal kazançların etkisiyle vergi öncesi kâr 183,0 milyon TL olarak gerçekleşti. Net dönem kârı 21,6 milyon TL olurken, bu tutar geçen yılki 50,4 milyon TL net zarara göre önemli bir iyileşmeye işaret ediyor. Bilanço tarafında, kısa vadeli borçlanmalar ve ticari borçlardaki azalış ile nakit ve nakit benzerlerindeki düşüş dikkat çekiyor. Özkaynaklar hafif bir artışla 11,9 milyar TL'ye yükseldi.

Ne değişti

2026 yılının ilk çeyreğinde hasılat 6.037,3 milyon TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %1,0 artış gösterdi (2025/1Ç: 5.974,9 milyon TL). Brüt kâr 2.052,8 milyon TL (marj %34,0) ile önceki yılın 2.037,5 milyon TL'nin (%34,1) hafif üzerinde gerçekleşti. Esas faaliyet giderleri içinde en yüksek artış pazarlama giderlerinde görüldü (%13,7 artışla 1.706,3 milyon TL). Diğer faaliyet gelirleri 347,7 milyon TL'ye gerilerken (2025/1Ç: 552,9 milyon TL), diğer faaliyet giderleri 361,0 milyon TL'ye yükseldi (önceki yıl: 278,5 milyon TL). Esas faaliyet kârı 15,7 milyon TL'ye keskin bir düşüş gösterdi (2025/1Ç: 498,3 milyon TL). Finansman giderleri 515,8 milyon TL ile geçen yılki 881,1 milyon TL'nin altında kalırken, parasal kazanç 599,9 milyon TL (önceki yıl: 596,6 milyon TL) ile net etki sağladı. Vergi öncesi kâr 183,0 milyon TL (2025/1Ç: 257,1 milyon TL), net dönem kârı 21,6 milyon TL (2025/1Ç: -50,4 milyon TL zarar) oldu. Bilançoda toplam varlıklar 25.847,4 milyon TL (31.12.2025: 26.365,7 milyon TL) olup, kısa vadeli yükümlülükler 6.593,1 milyon TL'ye geriledi (önceki: 8.215,2 milyon TL) ve ticari borçlardaki 1.258,9 milyon TL azalış bunda etkili oldu. Net borç pozisyonu (kısa+uzun vadeli borçlanmalar eksi nakit) yaklaşık 5.996,4 milyon TL'den 5.847,4 milyon TL'ye hafif geriledi. Özkaynaklar 11.903,3 milyon TL'ye yükseldi (31.12.2025: 11.845,2 milyon TL). Nakit akış tablosunda işletme faaliyetlerinden nakit akışı -573,9 milyon TL iken, yatırım harcamaları 217,4 milyon TL, finansman faaliyetlerinden net giriş 370,7 milyon TL oldu.

Yatırımcıya etkisi

Şirket, 2026 yılına zayıf bir kârlılıkla başlasa da geçen yılın aynı dönemindeki zarardan kâra dönüşü önemli. Ancak esas faaliyet kârının sadece 15,7 milyon TL olması, marjlar üzerindeki baskıyı ve yüksek gider yapısını gösteriyor. Enflasyon muhasebesi (TMS 29) uygulaması nedeniyle parasal kazançlar net kârı destekledi; bu durum operasyonel performansın enflasyondan arındırılmış olarak değerlendirilmesini zorlaştırıyor. Bilanço tarafında ticari borçlardaki hızlı azalış, tedarikçi ödemelerindeki iyileşmeyi veya alımlardaki yavaşlamayı işaret edebilir. Net borcun azalması finansal riski bir miktar azaltırken, nakitin 1,16 milyar TL'ye gerilemesi likidite tamponunun daraldığını gösteriyor. Yatırımcılar, özellikle pazarlama giderlerindeki artışın satış büyümesine dönüşüp dönüşmediğini ve brüt marjın korunup korunamayacağını takip etmeli. Kısa vadede temettü beklentisi için net kâr rakamı düşük kalmıştır; ancak geçmiş yıllar kârları birikmiş durumdadır.

Sayısal detaylar
  • Hasılat 6,04 milyar TL (+%1 y/y), brüt kâr marjı %34,0 (önceki yıl %34,1)
  • Esas faaliyet kârı 15,7 milyon TL (2025/1Ç: 498,3 milyon TL)
  • Pazarlama giderleri 1.706,3 milyon TL (+%13,7 y/y)
  • Net dönem kârı 21,6 milyon TL (önceki yıl zarar: 50,4 milyon TL)
  • Parasal kazanç 599,9 milyon TL (önceki yıl: 596,6 milyon TL)
  • Ticari borçlar 3.558,4 milyon TL'den 2.299,5 milyon TL'ye geriledi (-%35,4)
  • Nakit ve benzerleri 1.686,1 milyon TL'den 1.161,8 milyon TL'ye düştü (-%31,1)
  • Toplam özkaynak 11.903,3 milyon TL (31.12.2025: 11.845,2 milyon TL)

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar6.037.264.1915.974.887.807▲ +%1
Brüt kâr2.052.774.0602.037.482.383▲ +%1
FAVÖK451.918.325526.723.337▼ −%14
Net parasal pozisyon599.916.030596.593.708▲ +%1
Net dönem kârı21.625.828-50.372.738▲ +%143
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar10.240.481.60110.566.322.874▼ −%3
Duran varlıklar15.606.882.84215.799.394.587▼ −%1
Toplam varlıklar25.847.364.44326.365.717.461▼ −%2
Net borç5.848.498.0044.485.507.907▲ +%30
Özkaynaklar11.903.282.43411.845.188.360▲ +%0
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%34,0▼ −0,1 puan
önceki: %34,1
FAVÖK Marjı
%7,5▼ −1,3 puan
önceki: %8,8
Net Kar Marjı
%0,4▲ +1,2 puan
önceki: −%0,8
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%0,2▲ +0,6 puan
önceki: −%0,4
Aktif Karlılığı (ROA)
%0,1▲ +0,3 puan
önceki: −%0,2
Net Borç / Özkaynak
0,49x▲ +0,11
önceki: 0,38x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
6 mlr
3
—
6
—
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
−50 mn
3
—
6
—
9
—
12

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

Yataş, yatak, ev tekstili ve mobilya alanlarında faaliyet gösteren, tüketici talebine ve hanehalkı harcamalarına duyarlı bir şirket. 2026’nın ilk çeyreğinde şirketin satışları nominal olarak yatay kalırken, brüt kârlılıkta sınırlı bir iyileşme görülmesine rağmen FAVÖK geriledi. Buna karşın, yüksek net parasal pozisyon katkısı ve geçen yılki zararın oluşturduğu düşük baz etkisiyle şirket 21,6 milyon TL net kâr açıkladı. Ana mesaj şu: operasyonel tarafta henüz güçlü bir toparlanma yok; net kâr iyileşmesi büyük ölçüde faaliyet dışı ve enflasyon muhasebesi etkileriyle desteklenmiş durumda.

Satış Hikayesi

Yataş’ın satışları yıllık bazda %1,0 artarak 6,0 milyar TL’ye ulaştı. İlk bakışta satışların korunmuş olması olumlu görünebilir; ancak Türkiye’de yıllık enflasyonun %30’un üzerinde seyrettiği bir ortamda %1’lik nominal büyüme, reel olarak ciddi bir daralmaya işaret ediyor. Başka bir ifadeyle şirket, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla fiyat artışlarını ve maliyet enflasyonunu satışlarına tam olarak yansıtamamış veya tüketici talebindeki zayıflık nedeniyle hacim kaybı yaşamış olabilir.

Burada özellikle mobilya ve yatak gibi yüksek tutarlı, ertelenebilir tüketim ürünlerinde talep koşulları kritik. Hanehalkı bütçesi üzerindeki baskı arttığında tüketiciler satın almayı erteleyebilir, daha düşük fiyatlı ürünlere yönelebilir veya kampanyaları bekleyebilir. Yataş’ın satışlarının enflasyonun çok gerisinde kalması, yalnızca fiyatlama performansını değil, mağaza trafiği ve satış hacmi açısından da dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor.

Brüt kâr ise %0,8 artarak 2,1 milyar TL’ye yükseldi. Satışların yalnızca %1,0 arttığı bir dönemde brüt kârın da benzer hızda yükselmesi, ürün bazında fiyatlama ve maliyet yönetiminin brüt kâr seviyesinde büyük ölçüde korunduğunu gösteriyor. Ancak büyümenin enflasyonun altında kalması, brüt kârın reel anlamda güçlendiğini söylemeyi engelliyor.

Çeyreklik trend açısından elimizde yalnızca 2025/3 satışlarının 6,0 milyar TL olduğu bilgisi bulunuyor. Bu nedenle 2025’in son çeyreğine veya 2026’nın önceki çeyreğine göre ivme analizi yapmak mümkün değil. Özellikle yılın son çeyreği tüketim ve kampanya dönemleri nedeniyle mevsimsel olarak farklılaşabileceğinden, çeyreklik trend için sonraki dönem raporlarını beklemek gerekiyor.

Kârlılık

Şirketin brüt kâr marjı %35,0 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde bu marj yaklaşık %33,3 düzeyindeydi. Dolayısıyla brüt marjda yaklaşık 1,7 puanlık bir iyileşme var. Bu, hammadde, üretim ve ürün maliyetleri tarafında brüt seviyede olumlu bir kontrol bulunduğunu gösteriyor.

Ancak bu iyileşme faaliyet kârlılığına taşınamamış. FAVÖK %14,2 gerileyerek 451,9 milyon TL’ye indi. FAVÖK marjı da geçen yılki yaklaşık %8,8 seviyesinden %7,5’e düştü. Brüt marj yükselirken FAVÖK marjının gerilemesi, brüt kâr sonrasında kalan faaliyet giderlerinin —personel, kira, lojistik, satış ve pazarlama giderleri gibi— satışlara göre daha hızlı arttığına işaret ediyor.

Bu ayrışma Yataş açısından önemli. Şirket ürünlerini brüt kâr seviyesinde koruyabilse bile mağaza ağı ve operasyonel yapı üzerindeki gider baskısı devam ederse, satış büyümesi kâra dönüşmekte zorlanabilir. Üstelik satışların reel olarak daraldığı bir ortamda sabit giderlerin ciroya oranı yükselerek FAVÖK marjını daha fazla baskılayabilir.

Net dönem kârı ise geçen yılki 50,4 milyon TL zarardan, bu dönem 21,6 milyon TL kâra döndü. Bu değişim mutlak olarak yaklaşık 72,0 milyon TL’lik bir iyileşme anlamına geliyor. Net kâr marjı %0,36 ile oldukça düşük kalırken, geçen yılın net marjı yaklaşık -%0,84 seviyesindeydi. Dolayısıyla şirket zarar bölgesinden çıkmış olsa da faaliyet performansı henüz güçlü bir kârlılık seviyesine ulaşmış değil.

| KPI | 2026/3 | 2025/3 | Yorum | |---|---:|---:|---| | Satışlar | 6,0 mlr TL | 6,0 mlr TL | Nominal yatay, reel olarak zayıf | | Brüt kâr marjı | %35,0 | %33,3 | Yaklaşık 1,7 puan iyileşme | | FAVÖK marjı | %7,5 | %8,8 | Yaklaşık 1,3 puan gerileme | | Net kâr | 21,6 mn TL | -50,4 mn TL | Zarar bölgesinden çıkış |

Bilanço Sağlığı

Yataş’ın toplam varlıkları yıl sonuna göre %2,0 gerileyerek 25,8 milyar TL’ye indi. Dönen varlıklar %3,1 azalarak 10,2 milyar TL, duran varlıklar ise %1,2 düşerek 15,6 milyar TL oldu. Varlık tabanındaki bu sınırlı küçülme tek başına alarm verici değil; ancak aynı dönemde net borcun artması, finansal yapının daha yakından izlenmesini gerektiriyor.

Net borç %30,4 yükselerek 5,8 milyar TL’ye çıktı. Bu artış, şirketin borçluluk tarafında bilanço büyüklüğüne kıyasla daha hızlı bir bozulma yaşandığını gösteriyor. Net borcun dönemsel FAVÖK’e oranı yaklaşık 12,8 kat seviyesinde. Bu oran, tek çeyrek FAVÖK’ünün yıllıklandırılmasıyla yaklaşık 3,2 kat düzeyine gelir. Yıllıklandırılmış yaklaşım daha anlamlı olsa da mevsimsellik ve ilk çeyrek faaliyet performansının yılın tamamını temsil etmeme riski bulunuyor.

Özkaynaklar %0,5 artarak 11,9 milyar TL seviyesine yükseldi. Bu, şirketin özkaynak tabanının şimdilik korunduğunu gösteriyor; ancak net borçtaki %30,4’lük artışla kıyaslandığında özkaynak büyümesi oldukça sınırlı. Borç artışının kalıcı olması halinde finansman giderleri ve nakit akışı üzerindeki baskı artabilir.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Yataş’ın net parasal pozisyon geliri 599,9 milyon TL ile geçen yılki 596,6 milyon TL’ye oldukça yakın gerçekleşti. Artış yalnızca %0,6 düzeyinde. Bu kalem, enflasyon muhasebesi kapsamında parasal varlık ve yükümlülüklerin enflasyon karşısındaki etkisini yansıtır; şirketin ana faaliyetlerinden yaratılan nakit veya doğrudan operasyonel kâr olarak değerlendirilmemeli.

Net parasal pozisyon geliri, bu çeyrekte FAVÖK’ün yaklaşık 1,3 katı büyüklüğünde. Net kârın 21,6 milyon TL seviyesinde kalması da bu kalemin tek başına şirketi güçlü bir kârlı işletmeye dönüştürmediğini gösteriyor. Başka bir ifadeyle, net parasal pozisyon katkısı olmasaydı dönem kârı görünümü belirgin şekilde daha zayıf olabilirdi. Yatırımcı açısından asıl izlenmesi gereken göstergeler satışların reel büyümesi, FAVÖK marjı, borçluluk ve faaliyetlerden nakit yaratımı olmaya devam ediyor.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

Yataş’ın ilk çeyrek tablosu, brüt marjda iyileşme ve zarar bölgesinden çıkış gibi olumlu unsurlar içeriyor. Ancak bu iyileşmelerin temel faaliyet performansına henüz güçlü biçimde yansıdığı söylenemez. Satışların enflasyonun çok altında büyümesi, FAVÖK’ün %14,2 gerilemesi ve net borcun %30,4 artması, yatırımcı açısından daha önemli uyarı noktaları.

Önümüzdeki dönemlerde özellikle şu başlıklar takip edilmeli:

  • Satış büyümesinin enflasyona yaklaşarak reel olarak toparlanıp toparlanmadığı,
  • FAVÖK marjının yeniden %8,8 seviyesine ve üzerine çıkıp çıkmadığı,
  • Net borç artışının durup durmadığı,
  • Net kârın net parasal pozisyon gelirine daha az bağımlı hale gelip gelmediği,
  • Faaliyet giderlerinin satışlardan daha hızlı artmaya devam edip etmediği.

Özetle, Yataş’ta bilanço tamamen bozulmuş değil; özkaynaklar korunuyor ve brüt kârlılıkta belirli bir direnç var. Fakat mevcut kâr dönüşünün kalitesi sınırlı, operasyonel marjlar baskı altında ve borçluluk yükseliyor. Bu nedenle şirket hikâyesinin güçlenmesi için yalnızca net kâra değil, reel satış büyümesine ve sürdürülebilir FAVÖK üretimine bakmak gerekiyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.