Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/6AB

TUCLK logoTUCLKTUĞÇELİK ALÜMİNYUM VE METAL MAMÜLLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Yayın: 05 Ağustos 2026

Rapor kartı

TUCLK 2026/6AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 4/5

Tuğçelik'in 2026 ilk yarı net satışları 839,3 milyon TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %28,3 azaldı (1.171,2 milyon TL'den). Brüt kâr ise 113,0 milyon TL ile önceki yılın 65,8 milyon TL'sine göre %71,7 arttı. Esas faaliyet kârı 131,0 milyon TL ile geçen yılın 239,8 milyon TL'sine göre %45,4 düştü. Net dönem kârı 81,9 milyon TL zarar olarak gerçekleşti (önceki yıl 41,0 milyon TL kâr). Zararın ana nedeni, ertelenmiş vergi giderindeki 205,9 milyon TL'lik artış ve finansman giderlerinin yüksekliği. Bilançoda toplam varlıklar 7,83 milyar TL'ye gerilerken, özkaynaklar 4,01 milyar TL'ye yükseldi. Şirket, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor; maddi duran varlık alımları 883,5 milyon TL oldu.

Ne değişti

Net satışlar 2025 ilk yarıda 1.171,2 milyon TL iken 2026 ilk yarıda 839,3 milyon TL'ye geriledi (-%28,3). Satışların maliyeti de 1.105,4 milyon TL'den 726,4 milyon TL'ye düştü (-%34,3). Brüt kâr 65,8 milyon TL'den 113,0 milyon TL'ye yükseldi (+%71,7). Esas faaliyet kârı 239,8 milyon TL'den 131,0 milyon TL'ye geriledi (-%45,4). Finansman giderleri 787,9 milyon TL'den 343,7 milyon TL'ye azaldı, ancak net parasal kazanç 368,0 milyon TL'den 280,7 milyon TL'ye düştü. Vergi öncesi kâr 126,6 milyon TL olurken, ertelenmiş vergi gideri 205,9 milyon TL ile net zarar oluştu. Geçen yıl ertelenmiş vergi geliri 211,5 milyon TL idi. Özkaynaklar 3,95 milyar TL'den 4,01 milyar TL'ye yükseldi. Nakit ve benzerleri 262,8 milyon TL'den 116,3 milyon TL'ye düştü. Finansal borçlar (kısa+uzun) 1,58 milyar TL'den 1,26 milyar TL'ye geriledi. Kiralama borçları dahil toplam borçlanmalar 2,86 milyar TL'den 2,79 milyar TL'ye hafif azaldı.

Yatırımcıya etkisi

Net satışlardaki düşüşe rağmen brüt kâr marjındaki iyileşme (%13,5'e yükselme) operasyonel verimliliğe işaret ediyor. Ancak yüksek finansman giderleri ve ertelenmiş vergi etkisi net kârlılığı baskıladı. Şirketin yatırım harcamaları (883,5 milyon TL) nakit akışını olumsuz etkiledi; nakit 116,3 milyon TL'ye geriledi. Özkaynakların artması ve borçluluk oranının düşmesi bilanço sağlığını koruyor. Enflasyon muhasebesi etkisiyle net parasal kazançlar kârlılığı destekledi, ancak ertelenmiş vergi gideri nedeniyle net zarar oluştu. Yatırımcılar, şirketin elektrikli araç parçalarına yönelik yatırımlarının uzun vadeli büyüme potansiyelini göz önünde bulundurmalı.

Sayısal detaylar
  • Net satışlar: 839,3 milyon TL (2025/06: 1.171,2 milyon TL, -%28,3 y/y)
  • Brüt kâr: 113,0 milyon TL (2025/06: 65,8 milyon TL, +%71,7 y/y)
  • Esas faaliyet kârı: 131,0 milyon TL (2025/06: 239,8 milyon TL, -%45,4 y/y)
  • Net dönem zararı: -81,9 milyon TL (2025/06: +41,0 milyon TL kâr)
  • Ertelenmiş vergi gideri: 205,9 milyon TL (2025/06: +211,5 milyon TL gelir)
  • Finansman giderleri: 343,7 milyon TL (2025/06: 787,9 milyon TL)
  • Maddi duran varlık alımları: 883,5 milyon TL (2025/06: 75,8 milyon TL)
  • Nakit ve benzerleri: 116,3 milyon TL (31.12.2025: 262,8 milyon TL)

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar839.329.5721.171.190.255▼ −%28
Brüt kâr112.963.61265.793.269▲ +%72
FAVÖK156.062.52430.847.862▲ +%406
Net parasal pozisyon280.668.427367.959.612▼ −%24
Net dönem kârı-81.874.92441.025.275▼ −%300
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar2.313.919.1483.708.642.071▼ −%38
Duran varlıklar5.514.558.0924.994.729.895▲ +%10
Toplam varlıklar7.828.477.2408.703.371.966▼ −%10
Net borç2.669.344.6063.146.481.764▼ −%15
Özkaynaklar4.006.181.9203.952.258.875▲ +%1
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%13,5▲ +7,8 puan
önceki: %5,6
FAVÖK Marjı
%18,6▲ +16,0 puan
önceki: %2,6
Net Kar Marjı
−%9,8▼ −13,3 puan
önceki: %3,5
Özkaynak Karlılığı (ROE)
−%2,0▼ −3,1 puan
önceki: %1,0
Aktif Karlılığı (ROA)
−%1,0▼ −1,5 puan
önceki: %0,5
Net Borç / Özkaynak
0,67x▼ −0,13
önceki: 0,80x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
—
3
1,2 mlr
6
—
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
—
3
41 mn
6
—
9
—
12

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

TUĞÇELİK, alüminyum ve metal mamulleri üreten; dolayısıyla satış hacmi, ürün fiyatları, hammadde maliyetleri ve otomotiv başta olmak üzere sanayi talebine duyarlı bir şirket. 2026/6AB finansalları ilk bakışta çelişkili bir tablo sunuyor: satışlar belirgin biçimde gerilerken brüt kâr ve FAVÖK güçlü şekilde artmış, ancak şirket net zarar açıklamış. Ana mesaj şu: operasyonel kârlılıkta ciddi bir iyileşme var; buna karşın net kâr seviyesine taşınamayan bu iyileşmenin kalıcılığı ve bilanço üzerindeki borç yükü yakından izlenmeli.

Satış Hikayesi

Şirketin 2026’nın ilk altı ayındaki satışları 839,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde satışlar 1,2 milyar TL idi; böylece nominal satış daralması %28,3 oldu. Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon dikkate alındığında bu gerileme yalnızca fiyatlama etkisinin zayıf kaldığını değil, reel anlamda satış hacmi veya ürün karmasında da baskı oluşmuş olabileceğini gösteriyor.

Burada önemli ayrım şu: Satışların düşmesi tek başına operasyonel bozulma anlamına gelmez. Şirket daha düşük hacimli fakat daha yüksek marjlı ürünlere yönelmiş, düşük kârlı siparişleri elemiş veya maliyet artışlarını fiyatlara daha iyi yansıtmış olabilir. Nitekim satışlar %28,3 gerilerken brüt kârın %71,7 artması, ürün karması ve maliyet yönetiminde önceki döneme göre belirgin bir iyileşmeye işaret ediyor.

Bununla birlikte, elde yalnızca ilk altı aylık karşılaştırma bulunduğu için çeyrekten çeyreğe ivmeyi net biçimde değerlendirmek mümkün değil. 2025/6AB’deki 1,2 milyar TL’lik satış ile karşılaştırma yapılabiliyor; ancak 2026’nın ilk çeyreği ile ikinci çeyreği arasındaki satış trendi paylaşılmadığından toparlanmanın hızlanıp hızlanmadığını veya ikinci çeyrekte yeniden zayıflayıp zayıflamadığını söylemek için daha ayrıntılı dönemsel veri beklemek gerekiyor.

Kârlılık

Kârlılık tarafı raporun en güçlü bölümü. Brüt kâr 113,0 milyon TL’ye yükseldi; geçen yıl aynı dönemde bu rakam 65,8 milyon TL idi. Böylece brüt kâr marjı yaklaşık %5,5’ten %13,5’e çıktı. Satışlar azalırken marjın yaklaşık 8 puan genişlemesi, şirketin maliyetlerini satışlara göre daha iyi kontrol ettiğini gösteriyor. Ancak alüminyum ve metal sektörlerinde hammadde fiyatları, enerji ve işçilik giderleri marjlar üzerinde hızlı değişim yaratabildiğinden, bu iyileşmenin birkaç dönem boyunca korunup korunmadığı kritik olacak.

FAVÖK ise 30,8 milyon TL’den 156,1 milyon TL’ye çıkarak %405,9 arttı. FAVÖK marjı da yaklaşık %2,6’dan %18,6’ya yükseldi. Bu, operasyonel giderlerin satışlara oranında önemli bir düşüş veya faaliyet kârlılığında güçlü bir normalleşme olduğunu düşündürüyor. Brüt kâr marjındaki iyileşmeye ek olarak, faaliyet giderlerinin daha kontrollü yönetilmesi FAVÖK artışını desteklemiş görünüyor.

Ancak FAVÖK ile net kâr arasındaki fark yatırımcı açısından alarm noktası. Şirket operasyonel düzeyde 156,1 milyon TL FAVÖK üretmesine rağmen 81,9 milyon TL net zarar açıkladı. Geçen yıl aynı dönemde 41,0 milyon TL net kâr vardı. Net kâr marjı yaklaşık %3,4’ten -%9,8’e döndü. Bu tablo, finansman giderleri, amortisman, vergi veya diğer faaliyet dışı kalemlerin operasyonel kazanımı aşağı çekmiş olabileceğini gösteriyor; ancak paylaşılan veriler bu kalemlerin hangisinin ne ölçüde etkili olduğunu ortaya koymuyor. Bu nedenle detaylı gelir tablosunda finansman gideri ve vergi öncesi kârın özellikle incelenmesi gerekiyor.

Bilanço Sağlığı

Bilanço toplam varlıklar açısından küçülmüş durumda. Toplam varlıklar 8,7 milyar TL’den 7,8 milyar TL’ye geriledi; düşüş %10,1 seviyesinde. Bu değişimin ana kaynağı dönen varlıklardaki belirgin azalış. Dönen varlıklar 3,7 milyar TL’den 2,3 milyar TL’ye inerek %37,6 geriledi. Bu düşüş stokların, ticari alacakların veya nakit ve benzeri kalemlerin azalmasından kaynaklanmış olabilir; kırılım paylaşılmadığı için hangi kalemin bilanço likiditesini etkilediği net değil.

Duran varlıklar ise 5,0 milyar TL’den 5,5 milyar TL’ye yükseldi. %10,4’lük bu artış, üretim kapasitesine veya uzun vadeli yatırımlara ilişkin varlık tabanının büyüdüğünü gösteriyor. Fakat dönen varlıkların azalmasıyla birlikte şirketin kısa vadeli işletme sermayesi esnekliği zayıflamış olabilir. Alacak tahsilatı, stok devir hızı ve nakit seviyesi bu açıdan yakından takip edilmeli.

Net borç 3,1 milyar TL’den 2,7 milyar TL’ye gerileyerek %15,2 azaldı. Bu olumlu bir gelişme; şirket borç yükünü azaltmış. Özkaynaklar ise yaklaşık 4,0 milyar TL seviyesinde korunarak %1,4 arttı. Buna göre net borcun özkaynaklara oranı yaklaşık %68 düzeyinde. Ancak FAVÖK yalnızca ilk 6 aylık döneme ait olduğu için net borç/FAVÖK hesabı yıllıklaştırılmadan okunmalı: mevcut rakamlarla oran yaklaşık 17,3 kat görünüyor. Bu yüksek oran, operasyonel kârın güçlü görünmesine rağmen borçluluğun hâlâ önemli olduğunu ve sürdürülebilir yıllık FAVÖK üretiminin kritik olduğunu anlatıyor.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Net parasal pozisyon 280,7 milyon TL oldu; geçen yıl aynı dönemde 368,0 milyon TL idi. Bu kalem %23,7 gerilemesine rağmen hâlâ pozitif. Enflasyon muhasebesi altında pozitif net parasal pozisyon, parasal yükümlülüklerin parasal varlıklardan yüksek olduğu durumda oluşan enflasyon kaynaklı kazancı ifade eder. Başka bir ifadeyle şirket, yüksek enflasyon ortamında borç ve benzeri parasal yükümlülüklerinin reel değerindeki erimeden muhasebesel fayda sağlamış olabilir.

Ancak bu kazanç nakit yaratımıyla aynı şey değildir. Net parasal pozisyonun geçen yıla göre 87,3 milyon TL azalması, TAS 29 kaynaklı katkının zayıfladığını gösteriyor. Buna rağmen şirketin net zarardan kurtulamaması, enflasyon muhasebesi etkisinin operasyonel ve finansal baskıları telafi etmeye yetmediğini ortaya koyuyor. Bu nedenle yatırımcı, net parasal kazancı faaliyet performansının yerine koymamalı; asıl odak FAVÖK’ün nakit akışına dönüşmesi ve borç servis kapasitesi olmalı.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

TUĞÇELİK’in 2026/6AB sonuçları, satış büyümesinden ziyade marj dönüşümü hikâyesi sunuyor. Satışlardaki %28,3’lük daralmaya rağmen brüt kâr marjının %13,5’e, FAVÖK marjının %18,6’ya çıkması güçlü bir operasyonel iyileşme. Bu marjlar sürdürülebilirse, şirket daha düşük satış hacmiyle daha yüksek faaliyet kârı üretebilir.

Buna karşın üç temel risk öne çıkıyor:

  • Net zarar: Operasyonel iyileşme henüz net kâra yansımadı.
  • Yüksek borçluluk: Net borcun 2,7 milyar TL olması ve ilk 6 aylık FAVÖK’e göre yüksek görünen kaldıraç, finansman maliyetlerini önemli kılıyor.
  • Satış daralması: Enflasyonun üzerinde büyüme sağlanamadığı gibi nominal satışlar da geriledi; talep ve sipariş görünümü izlenmeli.

Bir sonraki dönemde yatırımcı için en önemli göstergeler, satışların yeniden büyümeye başlaması, %18,6 seviyesindeki FAVÖK marjının korunması, net zararın kapanması ve net borcun azaltılmaya devam etmesi olacak. Şirket bu dört başlıkta ilerleme sağlayabilirse mevcut operasyonel iyileşme daha kaliteli ve sürdürülebilir bir finansal hikâyeye dönüşebilir. Aksi durumda yüksek FAVÖK artışı, net kâr ve nakit akışı üretimiyle desteklenmeyen geçici bir marj toparlanması olarak kalabilir.

Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.