Açılış
Tuğçelik Alüminyum ve Metal Mamulleri, alüminyum ve metal parçaların üretimiyle sanayi, otomotiv ve benzeri müşterilere hizmet veren bir BIST şirketi. 2026/3AB sonuçlarının ana mesajı, satışlarda belirgin daralmaya rağmen brüt kâr ve FAVÖK’te güçlü bir artış yakalanması; buna karşın şirketin net zarara dönmesi. Başka bir ifadeyle, operasyonel kârlılık göstergeleri iyileşirken finansalların alt tarafında ciddi bir baskı oluşmuş durumda. Bilanço ise küçülüyor, ancak net borç ve özkaynak tarafındaki değişim yatırımcının yakından izlemesini gerektiriyor.
| Temel gösterge | 2026/3AB | 2025/3 | Değişim | |---|---:|---:|---:| | Satışlar | 336,4 mn TL | 552,5 mn TL | -%39,1 | | Brüt kâr | 73,5 mn TL | 57,8 mn TL | +%27,1 | | FAVÖK | 90,8 mn TL | 38,6 mn TL | +%135,1 | | Net dönem kârı | -173,0 mn TL | 35,4 mn TL | Zarara dönüş |
Satış Hikayesi
Şirketin satışları geçen yılın aynı çeyreğindeki 552,5 milyon TL seviyesinden 336,4 milyon TL’ye geriledi. Nominal bazda %39,1’lik bu düşüş, yalnızca ciro kaybı olarak görülmemeli; Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon dikkate alındığında reel daralma daha da belirgin hale geliyor. Yani Tuğçelik, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yalnızca daha az satış yapmamış; fiyat artışlarının da gerisinde kalan bir gelir performansı sergilemiş görünüyor.
Bu tablo, şirketin satış hacmi, ürün karması, müşteri siparişleri veya kapasite kullanımında baskı olabileceğine işaret edebilir. Ancak paylaşılan veride adet bazlı satış, ihracat payı, müşteri kırılımı ya da sipariş hacmi bulunmadığı için daralmanın kaynağı konusunda kesin bir sonuca varmak mümkün değil. Çeyreklik karşılaştırma için yalnızca 2025/3 verisi mevcut; dolayısıyla satışların 2025/4’ten 2026/1’e nasıl değiştiğini ve daralmanın geçici mi yoksa devam eden bir trend mi olduğunu görmek için sonraki raporları beklemek gerekiyor.
Cirodaki zayıflığa rağmen brüt kârın 57,8 milyon TL’den 73,5 milyon TL’ye yükselmesi dikkat çekici. Bu, satışların yaklaşık %39 düşmesine karşın brüt kârın %27,1 artması anlamına geliyor. Dolayısıyla ürün karması, fiyatlama, hammadde maliyetleri veya üretim verimliliği tarafında olumlu bir değişim yaşanmış olabilir. Bunun kalıcı olup olmadığını anlamak için özellikle gelecek iki çeyrekte satış hacmi ile brüt marjın birlikte izlenmesi önemli.
Kârlılık
Brüt kâr marjı, geçen yılın aynı çeyreğinde yaklaşık %10,5 iken bu dönemde %21,8’e yükselmiş durumda. Bu, şirketin satış başına elde ettiği brüt kârın iki katından fazla arttığını gösteriyor. Satışlar küçülürken marjın yükselmesi, ilk bakışta operasyonel açıdan olumlu bir gelişme. Ancak düşük satış hacmiyle yüksek marjın aynı anda görülmesi, bunun sürdürülebilir bir verimlilik kazanımı mı yoksa dönemsel ürün karması ve maliyet etkisi mi olduğunu belirsiz bırakıyor.
FAVÖK ise 38,6 milyon TL’den 90,8 milyon TL’ye çıkarak %135,1 arttı. FAVÖK marjı da yaklaşık %7,0’dan %27,0’a yükseliyor. Bu sıçrama, brüt kârdaki artıştan daha güçlü. Ayrıca FAVÖK’ün 90,8 milyon TL ile brüt kârın 73,5 milyon TL üzerinde oluşması, gelir tablosunda brüt kâr sonrasında FAVÖK’e katkı veren diğer faaliyet kalemleri bulunduğunu düşündürüyor. Bu kalemlerin niteliği paylaşılmadığı için söz konusu artışın ne kadarının ana faaliyetlerden, ne kadarının diğer faaliyet gelirlerinden kaynaklandığı ayrıca incelenmeli.
Asıl sorun net kâr seviyesinde ortaya çıkıyor. Şirket geçen yıl aynı çeyrekte 35,4 milyon TL net kâr açıklarken bu dönemde 173,0 milyon TL net zarar yazmış. Operasyonel kârlılık ile net sonuç arasındaki bu sert ayrışma, FAVÖK sonrasında önemli gider veya zarar kalemleri bulunduğunu gösteriyor. Finansman giderleri, amortisman, kur farkları, tek seferlik giderler veya vergi etkisi gibi unsurların detayları verilmediğinden net zararın kesin nedeni bu veri setiyle belirlenemiyor. Yatırımcı açısından kritik soru, 90,8 milyon TL’lik FAVÖK’ün ne kadarının nakde dönüşebildiği ve net zararın geçici mi kalıcı mı olduğudur.
Bilanço Sağlığı
Bilanço, önceki yıl sonuna göre küçülmüş durumda. Toplam varlıklar 8,1 milyar TL’den 7,4 milyar TL’ye gerileyerek %9,5 azalmış. Dönen varlıklar 3,5 milyar TL’den 3,0 milyar TL’ye, duran varlıklar ise 4,7 milyar TL’den 4,4 milyar TL’ye düşmüş. Bu görünüm, işletme sermayesi ve duran varlık tabanında sınırlı bir daralma olduğunu ortaya koyuyor.
Net borcun 2,9 milyar TL’den 2,6 milyar TL’ye gerilemesi olumlu. Ancak borçtaki düşüşün nedeni, nakit artışı mı yoksa finansal borçların azalması mı, mevcut bilgilerle görülemiyor. Özkaynaklar da 3,7 milyar TL’den 3,5 milyar TL’ye inmiş ve %3,9 gerilemiş. Bu düşüş, dönem zararının bilanço üzerindeki etkisini yansıtıyor olabilir.
Net borcun özkaynaklara oranı yaklaşık 0,74x seviyesinde. Bu, şirketin net borcunun özkaynaklarının yaklaşık dörtte üçüne denk geldiğini gösteriyor. FAVÖK çeyreklik olduğu için doğrudan yıllıklaştırmak yanıltıcı olabilir; yine de mevcut dönem FAVÖK’ü dört çeyreğe yayılırsa net borç/FAVÖK yaklaşık 7,2x olur. Bu yüksek bir kaldıraç işaretidir ve FAVÖK artışının devam etmemesi halinde borç taşıma kapasitesi üzerinde baskı yaratabilir. Ayrıca cari oran veya kısa vadeli borçların dağılımı verilmediği için likidite değerlendirmesi sınırlı kalıyor.
Net Parasal Pozisyon (TAS 29)
Şirketin net parasal pozisyon geliri geçen yılın aynı dönemindeki 165,6 milyon TL’den 24,2 milyon TL’ye gerilemiş. Bu, %85,4’lük sert bir düşüş anlamına geliyor. Enflasyon muhasebesinde net parasal pozisyon, parasal varlık ve borçların enflasyon karşısındaki etkisini gelir tablosuna yansıtır. Geçen yıl şirketin net parasal pozisyon geliri, net kâra önemli destek sağlamış; bu dönemde ise katkı oldukça sınırlı kalmış.
Bu değişim, yalnızca operasyonel performansın değil, bilanço yapısının ve parasal kalemlerin enflasyon karşısındaki konumunun da sonuçları etkilediğini gösteriyor. 24,2 milyon TL’lik gelir, 173,0 milyon TL’lik net zararı telafi etmeye yetmemiş. Dolayısıyla geçen yıl net kârı destekleyen TAS 29 etkisinin bu yıl büyük ölçüde ortadan kalkması, net sonuçtaki bozulmayı derinleştirmiş görünüyor. Enflasyon muhasebesi nedeniyle farklı dönemlerin net kârını karşılaştırırken operasyonel kâr ile parasal kazanç/zararı ayrı okumak gerekiyor.
Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?
Tuğçelik’in bu çeyreği, zayıf satış–güçlü marj–derin net zarar üçgeniyle özetlenebilir. Fırsat tarafında, brüt marjın %10,5’ten %21,8’e, FAVÖK marjının ise %7,0’dan %27,0’a yükselmesi şirketin maliyet ve ürün karması tarafında önemli bir iyileşme sağlayabildiğini gösteriyor. Bu marjlar korunur ve satışlar yeniden büyümeye başlarsa operasyonel kaldıraç güçlü çalışabilir.
Buna karşılık riskler daha belirgin hale gelmiş durumda:
- Satışların yıllık bazda %39,1 düşmesi, talep ve kapasite kullanımının izlenmesini gerektiriyor.
- Net borç 2,6 milyar TL ile hâlâ yüksek; FAVÖK artışının sürekliliği kritik.
- Net kârın 35,4 milyon TL kârdan 173,0 milyon TL zarara dönmesi, operasyonel iyileşmenin alt kalemlerde kaybolduğunu gösteriyor.
- Net parasal pozisyon katkısının 165,6 milyon TL’den 24,2 milyon TL’ye gerilemesi, TAS 29 desteğinin zayıfladığını ortaya koyuyor.
- Gelecek raporlarda özellikle finansman giderleri, nakit akışı, kısa vadeli borçlar ve FAVÖK’ün ana faaliyetlerden ne ölçüde üretildiği takip edilmeli.
Bu nedenle yatırımcı açısından ana eşik, yalnızca yüksek FAVÖK marjının korunması değil; bunun artan satış, pozitif nakit akışı ve net zararın kapanmasıyla desteklenmesi olacak. Yatırım tavsiyesi değildir.
