Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/9AB

KRPLS logoKRPLSKOROPLAST TEMİZLİK AMBALAJ ÜRÜNLERİ SANAYİ VE DIŞ TİCARET A.Ş.

Yayın: 28 Ekim 2026

Rapor kartı

KRPLS 2026/9AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 4/5

Koroplast, 2026’nın ilk 9 ayında enflasyon muhasebesi uygulanmış finansallara göre 1,835 milyar TL hasılat ve 39,7 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yıl aynı dönemde 1,810 milyar TL hasılat ve 121,4 milyon TL net zarar vardı. Satışlar yalnızca %1,4 artarken, satışların maliyetindeki düşüş sayesinde brüt kâr %28,7 yükseldi ve brüt kâr marjı %38,7’den %49,1’e çıktı. Esas faaliyet kârı 68,1 milyon TL’den 229,0 milyon TL’ye yükselirken faaliyet marjı %3,8’den %12,5’e genişledi. Finansman giderlerindeki sert gerileme net kâra dönüşü destekledi; ancak 50,6 milyon TL net parasal kayıp ve 59,0 milyon TL vergi gideri kârı sınırladı. Üçüncü çeyrekte hasılat yıllık %5,0 gerilerken brüt kâr %17,2, esas faaliyet kârı ise 60,4 milyon TL’ye yükseldi; çeyreklik net kâr 2,1 milyon TL ile sınırlı kaldı. İşletme faaliyetlerinden 243,3 milyon TL nakit yaratılması ve dönem sonu nakdin 84,7 milyon TL’ye çıkması bilanço likiditesini güçlendirdi, ancak ticari alacaklardaki 82,4 milyon TL’lik artış işletme sermayesi takibini önemli kılıyor.

Ne değişti

İlk 9 ay hasılatı 1,810 milyar TL’den 1,835 milyar TL’ye çıkarak %1,4 büyüdü. Satışların maliyeti 1,110 milyar TL’den 933,4 milyon TL’ye geriledi ve brüt kâr 700,4 milyon TL’den 901,3 milyon TL’ye yükseldi; brüt kâr marjı %38,7’den %49,1’e çıktı. Genel yönetim giderleri %21,6 artarak 207,4 milyon TL’ye yükselmesine rağmen satış, pazarlama ve dağıtım giderleri %1,0 artışla 414,2 milyon TL’de kaldı; bu nedenle esas faaliyet kârı 68,1 milyon TL’den 229,0 milyon TL’ye çıktı. Esas faaliyet kâr marjı %3,8’den %12,5’e yükseldi. Net finansman gideri 216,6 milyon TL’den 130,3 milyon TL’ye geriledi; özellikle finansman giderlerinin 258,0 milyon TL’den 90,4 milyon TL’ye düşmesi kârlılık dönüşümünde belirleyici oldu. Buna karşın net parasal sonuç, geçen yılki 31,7 milyon TL parasal kazanca karşı 50,6 milyon TL parasal kayba dönüştü. Vergi gideri 59,0 milyon TL olurken şirket 2025’in ilk 9 ayındaki 121,4 milyon TL net zarara karşı 39,7 milyon TL net kâr açıkladı. Üçüncü çeyrekte hasılat 566,1 milyon TL’den 537,7 milyon TL’ye gerilerken brüt kâr 216,2 milyon TL’den 253,3 milyon TL’ye, esas faaliyet sonucu ise 8,8 milyon TL zarardan 60,4 milyon TL kâra döndü. Nakit akışı tarafında işletme faaliyetlerinden sağlanan net nakit %33,7 artarak 243,3 milyon TL’ye yükseldi; banka kredileri 107,2 milyon TL’den 83,2 milyon TL’ye inerken kiralama borçları toplamı 122,6 milyon TL’den 123,9 milyon TL’ye çıktı.

Yatırımcıya etkisi

Ana yatırımcı mesajı, satış büyümesinden çok maliyet yapısındaki iyileşme ve finansman giderlerindeki düşüş sayesinde kârlılıkta belirgin toparlanma yaşanmasıdır. Marj artışı, şirketin fiyatlama, ürün karması veya maliyet yönetiminde olumlu gelişmeye işaret ederken üçüncü çeyrekteki satış daralması büyüme ivmesinin henüz güçlü olmadığını gösteriyor. İşletme nakit akışının net kârın oldukça üzerinde gerçekleşmesi olumlu; ancak ticari alacakların 763,9 milyon TL’den 846,3 milyon TL’ye yükselmesi tahsilat ve işletme sermayesi riskini artırıyor. Banka kredilerinin azalması bilanço açısından destekleyici olsa da toplam kira yükümlülükleriyle birlikte faiz ve sabit ödeme baskısı devam ediyor. TMS 29 kapsamında tüm tutarlar 30 Eylül 2026 satın alma gücüyle sunulduğundan, nominal dönemler arası karşılaştırmalar enflasyon etkisi dikkate alınarak değerlendirilmelidir; net parasal kayıp da bu ortamın kâr üzerindeki etkisini yansıtıyor. Geçmiş yıllar zararları 403,9 milyon TL’ye ulaştığı için dönem kârına rağmen temettü kapasitesi açısından yalnızca kârlılık değil, geçmiş zararların ve dağıtılabilir kaynakların durumu da izlenmeli.

Sayısal detaylar
  • Hasılat 1,810 milyar TL’den 1,835 milyar TL’ye yükseldi (+%1,4 y/y).
  • Brüt kâr 700,4 milyon TL’den 901,3 milyon TL’ye çıktı; brüt kâr marjı %38,7’den %49,1’e yükseldi.
  • Esas faaliyet kârı 68,1 milyon TL’den 229,0 milyon TL’ye yükseldi; faaliyet marjı %3,8’den %12,5’e çıktı.
  • Net dönem sonucu 121,4 milyon TL zarardan 39,7 milyon TL kâra döndü.
  • Net finansman gideri 216,6 milyon TL’den 130,3 milyon TL’ye geriledi.
  • İşletme faaliyetlerinden net nakit 181,9 milyon TL’den 243,3 milyon TL’ye yükseldi (+%33,7).
  • Dönem sonu nakit ve nakit benzerleri 15,8 milyon TL’den 84,7 milyon TL’ye çıktı; banka kredileri 83,2 milyon TL oldu.
  • Ticari alacaklar 763,9 milyon TL’den 846,3 milyon TL’ye yükselirken geçmiş yıllar zararları 403,9 milyon TL’ye ulaştı.

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar1.834.672.2681.810.094.287▲ +%1
Brüt kâr901.314.924700.400.559▲ +%29
FAVÖK429.646.382269.925.146▲ +%59
Net parasal pozisyon-50.645.97131.730.208▼ −%260
Net dönem kârı39.699.740-121.436.161▲ +%133
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar1.254.797.1981.073.085.429▲ +%17
Duran varlıklar602.485.643673.581.941▼ −%11
Toplam varlıklar1.857.282.8411.746.667.370▲ +%6
Net borç122.453.871169.700.305▼ −%28
Özkaynaklar1.119.438.9121.080.844.497▲ +%4
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%49,1▲ +10,4 puan
önceki: %38,7
FAVÖK Marjı
%23,4▲ +8,5 puan
önceki: %14,9
Net Kar Marjı
%2,2▲ +8,9 puan
önceki: −%6,7
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%3,5▲ +14,8 puan
önceki: −%11,2
Aktif Karlılığı (ROA)
%2,1▲ +9,1 puan
önceki: −%7,0
Net Borç / Özkaynak
0,11x▼ −0,05
önceki: 0,16x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
—
3
—
6
566 mn
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
—
3
—
6
−43 mn
9
—
12

03Derinlemesine analiz

28 Eki 2026

Açılış

Koroplast, temizlik ve ambalaj ürünleri üreten, gelirlerini büyük ölçüde tüketim ve perakende talebinden elde eden bir şirket. 2026/9AB finansallarının ana mesajı, satışların reel olarak zayıf kalmasına rağmen operasyonel kârlılığın belirgin biçimde güçlenmesi ve net borcun azalması. Şirket, 1,8 milyar TL satışla geçen yılın aynı dönemine göre yalnızca %1,4 büyürken, brüt kârını %28,7, FAVÖK’ünü ise %59,2 artırmış. Buna karşılık enflasyon muhasebesi kaynaklı net parasal pozisyonun pozitiften negatife dönmesi, operasyonel iyileşmenin net kâra tam olarak yansımasını sınırlamış.

Satış Hikayesi

Koroplast’ın 2026’nın ilk dokuz ayındaki satışları 1,8 milyar TL seviyesinde kaldı ve yıllık artış %1,4 oldu. Türkiye’de yıllık enflasyonun %30’un üzerinde seyrettiği bir ortamda bu büyüme, nominal olarak satışların korunduğunu; ancak reel olarak şirketin hacim, fiyatlama veya ürün karması açısından güçlü bir büyüme ortaya koyamadığını gösteriyor.

Başka bir ifadeyle, şirket satışlarını enflasyonun üzerinde artırabilmiş değil. Bu durum, tüketicinin temizlik ve ambalaj ürünlerinde daha düşük fiyatlı alternatiflere yönelmesi, perakendecilerin stok ve fiyat baskısı yaratması veya ihracat tarafında yeterli büyüme sağlanamaması gibi faktörlerle ilişkili olabilir. Ancak veride bu başlıklara ilişkin ayrıntı bulunmadığı için neden konusunda kesin bir sonuca varmak mümkün değil.

Geçen yılın aynı dönemindeki 1,8 milyar TL seviyesinin korunması, satış tarafında sert bir bozulma olmadığını gösterse de yatırımcı açısından asıl soru, bu cironun hangi maliyet ve kârlılık yapısıyla üretildiği. 2026/9AB’de cevap olumlu: satışlar neredeyse sabit kalırken brüt kâr ve FAVÖK çok daha hızlı büyümüş.

Çeyreklik trend açısından ise mevcut veri sınırlı. Paylaşılan referans noktası olan 2025/9’da satışlar 566,1 milyon TL, net dönem kârı ise -43,3 milyon TL seviyesindeydi. Mevcut dönemin karşılaştırılabilir çeyreklik satış ve net kâr verisi bulunmadığı için, büyümenin son çeyrekte hızlanıp hızlanmadığını veya yavaşladığını kesin biçimde söylemek mümkün değil. Bu nedenle gelecek raporda özellikle son çeyrek satışlarının ve hacim gelişiminin izlenmesi gerekecek.

Kârlılık

Kârlılık tablosu, bu finansalların en güçlü tarafını oluşturuyor. Brüt kâr 901,3 milyon TL’ye yükselirken yıllık artış %28,7 oldu. Buna göre brüt kâr marjı yaklaşık %50,1 seviyesine çıktı. Geçen yıl aynı dönemde brüt kâr 700,4 milyon TL ve brüt marj yaklaşık %38,9 idi. Yaklaşık 11,2 puanlık bu iyileşme, satışların sabit kaldığı bir ortamda ürün fiyatlaması, hammadde maliyetleri, üretim verimliliği veya ürün karmasında şirket lehine belirgin bir değişim olduğunu gösteriyor.

FAVÖK tarafındaki tablo daha da dikkat çekici. FAVÖK 429,6 milyon TL’ye ulaşarak yıllık bazda %59,2 arttı. FAVÖK marjı yaklaşık %23,9 olurken geçen yılki %15,0 seviyesine göre yaklaşık 8,9 puan yükseldi. Brüt marjın FAVÖK marjından daha hızlı iyileşmesi, şirketin yalnızca üretim maliyetlerini değil, faaliyet giderlerini de satışlara oranla daha iyi yönettiğine işaret ediyor.

Burada önemli ayrım şu: operasyonel kârlılık güçlü olsa da net kâr aynı ölçüde yüksek değil. Şirket, geçen yılki -121,4 milyon TL net zarardan bu dönemde 39,7 milyon TL net kâra geçti. Net kâr marjı yaklaşık %2,2 seviyesinde kalıyor. Yani her 100 TL’lik satışın yalnızca yaklaşık 2,2 TL’si net kâr olarak bilançoya yansıyor. FAVÖK marjı ile net kâr marjı arasındaki geniş fark, faaliyet kârlılığının finansman giderleri, amortisman, vergi ve enflasyon muhasebesi gibi kalemlerle aşağı çekildiğini gösteriyor. Bu kalemlerin detayları paylaşılmadığı için net kârdaki baskının hangi unsurdan kaynaklandığını ayrıştırmak mümkün değil.

Bilanço Sağlığı

Bilanço tarafında şirketin toplam varlıkları önceki dönem sonuna göre %6,3 artarak 1,9 milyar TL’ye yükselmiş. Bu artışın temel kaynağı dönen varlıklar: dönen varlıklar %16,9 artışla 1,3 milyar TL’ye çıkarken duran varlıklar %10,6 azalarak 602,5 milyon TL’ye gerilemiş. Bu görünüm, bilanço büyümesinin yeni kapasite yatırımlarından ziyade işletme sermayesi kalemleri üzerinden gerçekleştiğini düşündürüyor; ancak stok ve ticari alacak dağılımı verilmediğinden bu artışın niteliği ayrıca takip edilmeli.

Net borç 169,7 milyon TL’den 122,5 milyon TL’ye gerileyerek %27,8 azalmış. Bu, faiz ve likidite riski açısından olumlu. Net borcun mevcut dokuz aylık FAVÖK’e oranı yaklaşık 0,3x seviyesinde; önceki dönemdeki FAVÖK baz alındığında bu oran yaklaşık 0,6x idi. Dolayısıyla şirketin borçluluğu operasyonel kârlılığına göre düşük ve borç servis kapasitesi güçlü görünüyor.

Özkaynaklar 1,1 milyar TL seviyesinde ve önceki döneme göre %3,6 artmış. Özkaynakların toplam varlıklara oranı yaklaşık %58 düzeyinde. Bu oran, şirket bilançosunda özkaynakların önemli bir ağırlığa sahip olduğunu ve finansal kaldıraç riskinin sınırlı kaldığını gösteriyor. Bununla birlikte toplam yükümlülüklerin alt kırılımı paylaşılmadığı için kısa vadeli borçların, ticari borçların ve diğer yükümlülüklerin vade yapısı hakkında kesin değerlendirme yapılamaz.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Enflasyon muhasebesi, Koroplast’ın net kârını değerlendirmeyi zorlaştıran kritik başlıklardan biri. Net parasal pozisyon, geçen yıl 31,7 milyon TL gelir yaratırken bu dönemde -50,6 milyon TL gider olarak gerçekleşmiş. Böylece şirketin net parasal pozisyonunda yaklaşık 82,3 milyon TL’lik negatif yönlü bir değişim oluşmuş.

Bu kalem, şirketin nakit ve nakit benzeri parasal varlıkları ile parasal yükümlülüklerinin enflasyon karşısındaki pozisyonunu yansıtır. Yüksek parasal varlık taşıyan şirketler enflasyon karşısında kayıp yazabilirken, net parasal borç pozisyonundaki şirketler kazanç elde edebilir. Koroplast’ta bu dönemdeki 50,6 milyon TL’lik negatif etki, operasyonel iyileşmenin net kâra geçişini sınırlayan başlıca unsurlardan biri olmuş görünüyor.

Bu nedenle yalnızca net kâra bakmak yanıltıcı olabilir. FAVÖK’teki %59,2’lik artış, şirketin ana faaliyet performansının net kârdan daha güçlü olduğunu ortaya koyuyor; ancak enflasyon muhasebesi etkisi ve diğer finansal kalemler sürdükçe bu operasyonel güçlenme net kârda aynı ölçüde görünmeyebilir.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

Koroplast’ın 2026/9AB sonuçları, zayıf reel satış büyümesine karşı güçlü marj toparlanması hikâyesi sunuyor. Yatırımcı açısından olumlu noktalar şunlar:

  • Brüt marjın yaklaşık %38,9’dan %50,1’e, FAVÖK marjının ise %15,0’dan %23,9’a yükselmesi.
  • Net zarardan net kâra geçilmesi.
  • Net borcun 47,2 milyon TL azalması ve borçluluğun FAVÖK’e göre düşük kalması.
  • Özkaynakların güçlü ve toplam varlıklar içinde yüksek paya sahip olması.

Buna karşılık riskler de net:

  • Satışların enflasyonun belirgin biçimde altında büyümesi, şirketin reel olarak küçülmüş olabileceğine işaret ediyor.
  • Net parasal pozisyonun -50,6 milyon TL gider yaratması, enflasyon muhasebesinin kârlılığı baskılamaya devam ettiğini gösteriyor.
  • Net kâr marjının yalnızca %2,2 olması, faaliyet dışı kalemlere karşı kârlılığın hâlâ hassas olduğunu ortaya koyuyor.
  • Dönen varlıklardaki hızlı artışın stok veya ticari alacak kaynaklı olup olmadığı, işletme sermayesi kalitesini değerlendirmek için kritik.

Önümüzdeki dönemde izlenmesi gereken temel göstergeler; satışların enflasyonun üzerinde büyüyüp büyümediği, yüksek brüt ve FAVÖK marjlarının korunup korunmadığı, dönen varlıkların hangi kalemlerden oluştuğu ve net parasal pozisyonun yeniden pozitife dönüp dönmediği olacak. Mevcut veriler operasyonel açıdan belirgin bir toparlanmaya işaret ediyor; ancak bu toparlanmanın kalıcı bir büyüme hikâyesine dönüşmesi için marj iyileşmesine satış hacmi artışının da eşlik etmesi gerekiyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.