Açılış
Koroplast, temizlik ve ambalaj ürünleri üreten; satışlarını ağırlıklı olarak tüketici ürünleri ve ihracat kanalları üzerinden gerçekleştiren bir şirket. 2026/3AB döneminin ana mesajı, satışların nominal olarak neredeyse yatay kalmasına rağmen operasyonel kârlılığın belirgin biçimde güçlenmesi. Satışlar geçen yılın aynı çeyreğine göre yalnızca %2,1 artarak 516,1 milyon TL’ye yükselirken, brüt kâr %24,1, FAVÖK ise %78,4 arttı.
Bu tablo, şirketin fiyatlama, ürün karması veya maliyet yönetimi tarafında önemli bir iyileşme sağladığını gösteriyor. Ancak enflasyonun Türkiye’de %30’un üzerinde seyrettiği bir ortamda satış büyümesinin %2,1’de kalması, hacim ve reel büyüme açısından zayıf bir görüntü oluşturuyor. Net zarar geçen yılki 67,0 milyon TL’den 20,3 milyon TL’ye gerilese de şirket henüz net kârlılık aşamasına geçmiş değil.
| Temel gösterge | 2026/3AB | 2025/3AB | Değişim | |---|---:|---:|---:| | Satışlar | 516,1 mn TL | 505,3 mn TL | %2,1 | | Brüt kâr marjı | %46,7 | %38,4 | +8,3 puan | | FAVÖK marjı | %17,6 | %10,1 | +7,5 puan | | Net dönem kârı | -20,3 mn TL | -67,0 mn TL | Zarar %69,6 azaldı |
Satış Hikayesi
Koroplast’ın satışları ilk çeyrekte 516,1 milyon TL oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 505,3 milyon TL idi. Dolayısıyla şirket nominal olarak 10,8 milyon TL satış artışı yaratmış durumda. Ancak bu artış, yüksek enflasyon ortamında reel anlamda güçlü bir büyümeye işaret etmiyor. Fiyat artışları satışları yukarı taşımış olsa bile, satış hacminin, ürün adedinin veya pazar payının nasıl değiştiğine ilişkin veri bulunmuyor.
Bu nedenle satış tarafındaki ana soru, şirketin neden operasyonel kârlılığını bu kadar güçlü artırırken gelir büyümesini sınırlı bıraktığıdır. Bunun birkaç olası açıklaması olabilir: daha yüksek marjlı ürünlerin satış içindeki payının artması, hammadde maliyetlerinin gerilemesi, üretim verimliliği veya düşük kârlı ürünlerden uzaklaşılması. Fakat mevcut veri bu unsurlardan hangisinin belirleyici olduğunu ayrıştırmaya izin vermiyor.
Çeyreklik karşılaştırma için yalnızca 2025/3 verisi bulunduğundan, 2025’in son çeyreğine göre satışların hızlanıp hızlanmadığını söylemek mümkün değil. Bu nedenle 2026’nın ilk çeyreğinde görülen satış performansını tek başına bir büyüme trendi olarak okumamak, ikinci ve üçüncü çeyrek sonuçlarını beklemek daha sağlıklı olacaktır. Özellikle tüketim ürünlerinde sezon etkisi ve fiyat geçişlerinin zamanlaması, çeyrekler arasında belirgin fark yaratabilir.
Kârlılık
Kârlılık tarafında dönem oldukça dikkat çekici. Brüt kâr, 194,1 milyon TL’den 240,9 milyon TL’ye çıkarak %24,1 yükseldi. Satışlar yalnızca %2,1 artarken brüt kârın yaklaşık on bir kat daha hızlı büyümesi, satışların maliyetinin kontrol altına alındığını gösteriyor. Buna bağlı olarak brüt kâr marjı %38,4’ten %46,7’ye yükseldi; yani şirket satışlarının her 100 TL’sinden geçen yıl yaklaşık 38,4 TL brüt kâr elde ederken bu dönemde 46,7 TL brüt kâr üretmiş.
FAVÖK tarafındaki gelişme daha da güçlü. FAVÖK, 51,1 milyon TL’den 91,1 milyon TL’ye çıkarak %78,4 arttı. FAVÖK marjı da %10,1’den %17,6’ya yükseldi. Bu, yalnızca maliyetlerin satışlara oranla azalmasına değil, faaliyet giderlerinin de daha kontrollü yönetilmiş olabileceğine işaret ediyor. Ancak faaliyet giderlerinin detayları verilmediği için bu iyileşmenin ne kadarının brüt kârdan, ne kadarının operasyonel gider disiplininden kaynaklandığını kesin olarak söylemek mümkün değil.
Net zarar ise 67,0 milyon TL’den 20,3 milyon TL’ye geriledi. Zararın %69,6 azalması olumlu olsa da şirket hâlâ net bazda para kazanamıyor. FAVÖK ile net kâr arasındaki farkın temel nedenleri arasında finansman giderleri, amortismanlar, kur etkileri, vergi kalemleri ve enflasyon muhasebesi bulunabilir. Özellikle net parasal pozisyondaki değişim, bu dönemde net kârlılığı aşağı çeken önemli bir unsur olmuş görünüyor.
Bilanço Sağlığı
Bilanço, yıl sonuna göre büyüyen ancak borçluluk ve özkaynak tarafında dikkat gerektiren bir yapı sunuyor. Dönen varlıklar 949,9 milyon TL’den 1,1 milyar TL’ye yükselerek %12,7 arttı. Bu artış, şirketin likit ve kısa vadede nakde dönüşebilecek varlıklarını güçlendirdiğini gösteriyor. Toplam varlıklar da %6,9 artışla yaklaşık 1,7 milyar TL’ye ulaştı.
Bununla birlikte net borç 189,1 milyon TL’den 221,3 milyon TL’ye çıkarak %17,0 yükseldi. Net borcun varlıklardan daha hızlı artması, büyümenin bir bölümünün borçlanma yoluyla finanse edildiğini düşündürüyor. Özkaynaklar ise 956,7 milyon TL’den 932,8 milyon TL’ye geriledi. Şirketin zarar üretmeye devam etmesi, özkaynakların azalmasının temel nedenlerinden biri olabilir.
Net borcun doğrudan son çeyrek FAVÖK’üne bölünmesiyle yaklaşık 2,4 kat seviyesinde bir oran ortaya çıkıyor; ancak bu, yıllıklandırılmamış tek çeyrek FAVÖK kullanıldığı için standart bir kaldıraç göstergesi olarak dikkatle yorumlanmalı. İlk çeyrek FAVÖK’ü basitçe dörtle yıllıklandırılırsa net borç/FAVÖK yaklaşık 0,6 kat seviyesine gelir. Bu bir tahmin değil, yalnızca mevcut çeyrek performansının yıllık tekrarlandığı varsayımsal bir hesaplamadır. Sezon etkileri ve sonraki çeyrek sonuçları görülmeden borçluluk hakkında kesin hüküm vermek doğru olmaz.
Net Parasal Pozisyon (TAS 29)
Enflasyon muhasebesi açısından en dikkat çekici değişim net parasal pozisyonda. Koroplast geçen yılın aynı döneminde 15,7 milyon TL net parasal kazanç yazarken, bu dönemde 25,2 milyon TL net parasal kayıp kaydetti. Böylece bu kalem şirketin net sonucunu yaklaşık 40,9 milyon TL daha olumsuz etkiledi.
Net parasal pozisyon, şirketin parasal varlıkları ile parasal yükümlülükleri arasındaki dengenin enflasyon karşısındaki etkisini yansıtır. Yüksek enflasyon ortamında nakit ve nakit benzeri parasal varlık taşımak reel değer kaybına neden olabilirken, parasal borçlar farklı yönde etki yaratabilir. Koroplast’ın bu dönemde net parasal kayıp yazması, bilançosundaki parasal varlık ve yükümlülük kompozisyonunun geçen yılki döneme göre şirket aleyhine değiştiğini gösteriyor.
Operasyonel kârlılıktaki güçlü iyileşmeye rağmen net zararın devam etmesinde bu kalemin rolü önemli. Bu nedenle yatırımcıların yalnızca FAVÖK’e değil, TAS 29 sonrası net parasal pozisyona, finansman giderlerine ve net kâra birlikte bakması gerekiyor.
Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?
Koroplast’ın 2026/3AB sonuçları, zayıf satış büyümesine karşılık güçlü marj toparlanması şeklinde özetlenebilir. Fırsat tarafında:
- Brüt kâr marjının %38,4’ten %46,7’ye yükselmesi,
- FAVÖK marjının %10,1’den %17,6’ya çıkması,
- Net zararın 67,0 milyon TL’den 20,3 milyon TL’ye gerilemesi,
- Dönen varlıkların %12,7 artması öne çıkıyor.
Risk tarafında ise satışların yüksek enflasyon karşısında reel olarak zayıf kalması, net borcun %17 artması, özkaynakların %2,5 gerilemesi ve net parasal kaybın net sonucu baskılaması bulunuyor. Önümüzdeki dönemlerde izlenmesi gereken en kritik göstergeler; marjların korunup korunamayacağı, satışların reel büyümeye dönüp dönmeyeceği, borç artışının durup durmayacağı ve şirketin net kâra geçip geçemeyeceği olacak.
Yatırım tavsiyesi değildir.
