Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/9AB

TCKRC logoTCKRCKIRAÇ GALVANİZ TELEKOMİNİKASYON METAL MAKİNE İNŞAAT ELEKTRİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Yayın: 27 Ekim 2026

Rapor kartı

TCKRC 2026/9AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 3/5

Kıraç Galvaniz, 2026'nın ilk 9 ayında enflasyon muhasebesiyle düzeltilmiş 6,1 milyar TL hasılat ve 2,0 milyar TL net kâr açıkladı; hasılat yıllık %184,4, net kâr %144,4 arttı. Brüt kâr 648,3 milyon TL'den 2,4 milyar TL'ye yükselirken brüt kâr marjı %30,4'ten %39,0'a çıktı. Esas faaliyet kârı 342,5 milyon TL'den 2,2 milyar TL'ye yükseldi ve faaliyet marjı %16,1'den %35,9'a genişledi. Buna karşın net parasal pozisyon zararı 294,0 milyon TL olurken geçen yıl 359,0 milyon TL parasal pozisyon kazancı bulunması ve finansman gelirlerindeki sert düşüş, operasyonel iyileşmenin net kâra tam yansımasını sınırladı. Operasyonlardan sağlanan net nakit 238,2 milyon TL ile artmasına rağmen 427,3 milyon TL'lik yatırım harcaması ve hisse geri alımları sonucunda nakit 904,2 milyon TL'den 404,0 milyon TL'ye geriledi. Bilanço büyürken toplam finansal borç azalmış, ancak sözleşme varlıkları ve stoklardaki yüksek artış işletme sermayesi ihtiyacını artırmış durumda.

Ne değişti

Hasılat 2,1 milyar TL'den 6,1 milyar TL'ye çıkarak yıllık %184,4 arttı; üçüncü çeyrek hasılatı da 713,0 milyon TL'den 2,4 milyar TL'ye yükseldi. Brüt kâr 648,3 milyon TL'den 2,4 milyar TL'ye çıkarken brüt marj %30,4'ten %39,0'a genişledi. Esas faaliyet kârı 342,5 milyon TL'den 2,2 milyar TL'ye yükselerek %535,4 arttı ve esas faaliyet marjı %16,1'den %35,9'a çıktı. Net kâr 800,0 milyon TL'den 2,0 milyar TL'ye yükseldi; ancak net kâr marjı %37,5'ten %32,2'ye geriledi. Bu marj baskısında, geçen yılki 359,0 milyon TL net parasal pozisyon kazancının yerini 294,0 milyon TL zararın alması ve finansman gelirlerinin 361,3 milyon TL'den 26,2 milyon TL'ye düşmesi etkili oldu. Ticari alacaklar %48,7, stoklar %42,6 ve müşteri sözleşmelerinden doğan varlıklar %69,0 artarak sırasıyla 569,3 milyon TL, 1,0 milyar TL ve 3,7 milyar TL'ye ulaştı. Operasyonel nakit akışı 149,2 milyon TL'den 238,2 milyon TL'ye yükselirken maddi duran varlık yatırımları 786,5 milyon TL'den 427,3 milyon TL'ye geriledi. Toplam finansal borç 1,4 milyar TL'den 1,3 milyar TL'ye inse de nakit azalması nedeniyle net borç yaklaşık 502,4 milyon TL'den 861,0 milyon TL'ye yükseldi. Özkaynaklar 6,4 milyar TL'den 8,4 milyar TL'ye çıkarken geri alınmış payların negatif etkisi 118,4 milyon TL'den 191,5 milyon TL'ye yükseldi.

Yatırımcıya etkisi

Operasyonel görünüm güçlü: satış büyümesi, brüt marj ve esas faaliyet marjındaki belirgin iyileşme şirketin kârlılık kapasitesinin arttığına işaret ediyor. Bununla birlikte müşteri sözleşmesi varlıklarının 3,7 milyar TL'ye ulaşması ve işletme sermayesine bağlanan nakdin artması, kârın nakde dönüşümünü izlenmesi gereken temel konu haline getiriyor. Yatırım harcamaları ve geri alımlar nakit bakiyesini azaltırken net borcu yükseltti; borç seviyesi henüz özkaynaklara göre sınırlı olsa da likidite tamponu önceki döneme göre zayıfladı. TMS 29 kapsamında sunulan rakamlar 30 Eylül 2026 satın alma gücüne göre ifade edildiğinden, nominal dönemsel büyüme ile reel operasyonel performans birlikte değerlendirilmelidir. Net parasal pozisyon zararının ve finansman gelirlerindeki düşüşün sürüp sürmeyeceği, operasyonel marjların net kâra yansıması açısından kritik olacaktır. Finansal tablolarda temettü dağıtımına ilişkin yeni bir karar veya beklenti açıklanmamıştır.

Sayısal detaylar
  • Hasılat 2,1 Mr TL → 6,1 Mr TL (+%184,4 y/y); 3Ç hasılatı 713,0 Mn TL → 2,4 Mr TL (+%232,8).
  • Brüt kâr marjı %30,4 → %39,0; esas faaliyet kâr marjı %16,1 → %35,9.
  • Net kâr 800,0 Mn TL → 2,0 Mr TL (+%144,4 y/y); net kâr marjı %37,5 → %32,2.
  • Müşteri sözleşmelerinden doğan varlıklar 2,2 Mr TL → 3,7 Mr TL (+%69,0); stoklar 724,3 Mn TL → 1,0 Mr TL (+%42,6).
  • Operasyonlardan net nakit 149,2 Mn TL → 238,2 Mn TL; maddi duran varlık yatırımları 786,5 Mn TL → 427,3 Mn TL.
  • Nakit ve nakit benzerleri 904,2 Mn TL → 404,0 Mn TL; yaklaşık net borç 502,4 Mn TL → 861,0 Mn TL.
  • Toplam özkaynaklar 6,4 Mr TL → 8,4 Mr TL; geri alınmış paylar negatif bakiyesi 118,4 Mn TL → 191,5 Mn TL.
  • Net parasal pozisyon sonucu 2025'te 359,0 Mn TL kazançken 2026'da 294,0 Mn TL zarara dönüştü.

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar6.065.725.0292.133.365.290▲ +%184
Brüt kâr2.367.121.710648.299.526▲ +%265
FAVÖK2.263.696.203510.847.676▲ +%343
Net parasal pozisyon-293.961.390358.986.801▼ −%182
Net dönem kârı1.955.529.871800.005.568▲ +%144
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar6.963.993.5385.321.153.263▲ +%31
Duran varlıklar4.296.318.7104.015.973.574▲ +%7
Toplam varlıklar11.260.312.2489.337.126.837▲ +%21
Net borç860.974.540501.764.008▲ +%72
Özkaynaklar8.369.740.0706.413.651.507▲ +%30
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%39,0▲ +8,6 puan
önceki: %30,4
FAVÖK Marjı
%37,3▲ +13,4 puan
önceki: %23,9
Net Kar Marjı
%32,2▼ −5,3 puan
önceki: %37,5
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%23,4▲ +10,9 puan
önceki: %12,5
Aktif Karlılığı (ROA)
%17,4▲ +8,8 puan
önceki: %8,6
Net Borç / Özkaynak
0,10x▲ +0,02
önceki: 0,08x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
Veri yok
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
Veri yok

03Derinlemesine analiz

27 Eki 2026

Açılış

Kıraç Galvaniz, galvanizli çelik ürünleri, telekomünikasyon altyapısı, metal makine ve inşaat-elektrik alanlarında faaliyet gösteren; gelirleri özellikle altyapı ve sanayi yatırımlarındaki talep ile şekillenen bir şirket. 2026/9 döneminde ana hikâye, satış büyümesinden de öte, bu büyümenin güçlü marj artışıyla birlikte gelmesi. Satışlar 6,1 milyar TL’ye çıkarken FAVÖK 2,3 milyar TL’ye, net dönem kârı ise 2,0 milyar TL’ye ulaştı. Bununla birlikte bilanço büyürken net borcun da artması ve net parasal pozisyonun kârdan ciddi çekiş yapması, tablonun yalnızca “yüksek büyüme” başlığıyla okunmaması gerektiğini gösteriyor.

| Temel gösterge | 2026/9 | Geçen yıl aynı dönem | Yorum | |---|---:|---:|---| | Satışlar | 6,1 mlr TL | 2,1 mlr TL | %184,3 artış | | Brüt kâr marjı | %39,3 | %30,9 | 8,4 puan iyileşme | | FAVÖK marjı | %37,7 | %24,3 | 13,4 puan iyileşme | | Net kâr marjı | %32,8 | %38,1 | Gerileme | | Net borç/FAVÖK | 0,37x | 0,98x | Borçluluk hâlâ düşük |

Satış Hikayesi

Şirketin satışları geçen yılın aynı dönemindeki 2,1 milyar TL’den 6,1 milyar TL’ye yükselerek nominal bazda %184,3 büyüdü. Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon ortamında, bu oran yalnızca fiyat artışlarının doğal sonucu olarak açıklanamayacak kadar yüksek görünüyor. Veri, şirketin fiyatlama gücüne ek olarak satış hacmi, proje teslimleri, ürün karması veya yeni iş kazanımları gibi operasyonel unsurlardan da destek aldığını gösteriyor. Ancak açıklanan bilgiler bu bileşenlerin hangisinin ne ölçüde etkili olduğunu ayırmaya izin vermiyor.

Büyümenin niteliği açısından daha dikkat çekici nokta, brüt kârın satışlardan daha hızlı artması. Brüt kâr 648,3 milyon TL’den 2,4 milyar TL’ye çıkarak %265,1 yükseldi. Bu gelişme, şirketin daha yüksek katma değerli ürün veya projelere yönelmiş olabileceğini, maliyet artışlarını müşterilere aktarabildiğini ya da üretim verimliliğinde iyileşme sağladığını düşündürüyor. Fakat ürün bazlı satış dağılımı, tonaj ve fiyat etkisi verilmediği için bu yorumun teyidi için sonraki raporlar ve faaliyet açıklamaları izlenmeli.

Çeyreklik trend verisi paylaşılmadığından büyümenin 2026’nın ilk, ikinci ve üçüncü çeyrekleri arasında nasıl dağıldığını söylemek mümkün değil. Dolayısıyla büyümenin yılın tamamına dengeli mi yayıldığı, yoksa belirli bir dönemdeki yüksek teslimatlarla mı oluştuğu konusunda çeyreklik trend için beklemek gerekiyor.

Kârlılık

Kârlılık tarafında şirketin performansı oldukça güçlü. Brüt kâr marjı, geçen yılki yaklaşık %30,9 seviyesinden %39,3’e yükseldi. Başka bir ifadeyle şirket, her 100 TL’lik satıştan geçen yıl yaklaşık 31 TL brüt kâr üretirken bu dönemde yaklaşık 39 TL brüt kâr üretmiş durumda. 8,4 puanlık bu iyileşme, satış büyümesinin maliyet tabanından daha hızlı ilerlediğini ortaya koyuyor.

FAVÖK ise 510,8 milyon TL’den 2,3 milyar TL’ye çıkarak %343,1 arttı. FAVÖK marjının %24,3’ten %37,7’ye yükselmesi, operasyonel giderlerin satışlara oranla daha kontrollü kaldığını ve brüt kârdaki iyileşmenin faaliyet kârına güçlü biçimde yansıdığını gösteriyor. FAVÖK’ün satışlardan daha hızlı büyümesi, şirketin mevcut dönemde operasyonel kaldıraçtan faydalandığına işaret ediyor.

Net kâr 800 milyon TL’den 2,0 milyar TL’ye yükselerek %144,4 arttı; ancak net kâr artışı FAVÖK artışının belirgin biçimde gerisinde kaldı. Bunun temel nedenlerinden biri net parasal pozisyondaki sert değişim. Bu nedenle net kâr marjı, geçen yılki %38,1 seviyesinden %32,8’e geriledi. Operasyonel kârlılık güçlenmiş olsa da enflasyon muhasebesi kaynaklı parasal etki, bu iyileşmenin net kâra tam olarak taşınmasını engellemiş.

Bilanço Sağlığı

Şirketin toplam varlıkları önceki yıl sonundaki 9,3 milyar TL’den 11,3 milyar TL’ye yükselerek %20,6 büyüdü. Büyümenin ana kaynağı dönen varlıklar oldu; dönen varlıklar 5,3 milyar TL’den 7,0 milyar TL’ye çıkarak %30,9 arttı. Bu artış, büyüyen faaliyet hacminin işletme sermayesi ihtiyacını yükselttiğini gösteriyor. Ancak nakit, ticari alacak ve stok dağılımı verilmediği için bu artışın ne kadarının likit, ne kadarının işletme sermayesine bağlı olduğunu ayrıştırmak mümkün değil.

Duran varlıklar 4,0 milyar TL’den 4,3 milyar TL’ye çıkarak %7,0 yükseldi. Bu oran, toplam varlık büyümesine kıyasla daha sınırlı. Mevcut veriler, büyümenin ağırlıklı olarak yeni kapasite yatırımlarından ziyade işletme sermayesi ve mevcut faaliyet hacmi üzerinden gerçekleştiğine işaret ediyor; ancak yatırım harcamaları bilgisi olmadan kesin bir sonuca varılamaz.

Net borç 501,8 milyon TL’den 861,0 milyon TL’ye yükselerek %71,6 arttı. Mutlak artış dikkat çekici olsa da FAVÖK’teki güçlü yükseliş nedeniyle net borç/FAVÖK oranı yaklaşık 0,98x’ten 0,37x’e geriledi. Yani şirketin borcu artmış olsa da borç taşıma kapasitesi çok daha hızlı güçlenmiş. Özkaynakların 6,4 milyar TL’den 8,4 milyar TL’ye çıkması ve toplam varlıklara oranının yaklaşık %69’dan %74’e yükselmesi de bilanço dayanıklılığı açısından olumlu.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Enflasyon muhasebesi, bu şirketin net kârını anlamak için kritik başlıklardan biri. Net parasal pozisyon geçen yıl 359,0 milyon TL pozitifken bu dönemde 294,0 milyon TL negatif seviyeye döndü. Bu, şirketin enflasyon muhasebesi kapsamında net parasal pozisyon kaynaklı bir kazançtan, net parasal pozisyon kaynaklı yaklaşık 294 milyon TL’lik kayıp veya gider etkisine geçtiğini gösteriyor.

Değişimin toplam etkisi yaklaşık 653 milyon TL. Operasyonel performansın güçlü olduğu bir dönemde bu kalem, FAVÖK ile net kâr arasındaki farkı açıklayan başlıca unsurlardan biri. Negatif net parasal pozisyonun sürmesi, yüksek enflasyon ortamında parasal yükümlülüklerin ve işletme sermayesi yapısının şirket kârlılığı üzerindeki etkisinin yakından takip edilmesini gerektiriyor. Bu nedenle yatırımcı açısından yalnızca FAVÖK’e değil, FAVÖK’ten net kâra geçişte finansman ve enflasyon muhasebesi etkilerine de bakılmalı.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

TCKRC’nin 2026/9 sonuçları, güçlü satış büyümesiyle birlikte belirgin bir operasyonel marj genişlemesi ortaya koyuyor. Özellikle FAVÖK marjının %37,7’ye yükselmesi ve net borç/FAVÖK oranının 0,37x seviyesinde kalması, şirketin mevcut finansal yapısının önemli bir risk baskısı taşımadığını gösteriyor. Özkaynakların varlıklardan daha hızlı büyümesi de bu tabloyu destekliyor.

Buna karşılık üç nokta izlenmeli:

  • Dönen varlıklardaki %30,9’luk artışın nakit, alacak ve stok kalemleri arasında nasıl dağıldığı,
  • Net borçtaki %71,6’lık artışın gelecek dönemlerde faiz ve likidite baskısı oluşturup oluşturmayacağı,
  • Net parasal pozisyonun yeniden pozitife dönüp dönmeyeceği veya net kârı aşağı çekmeye devam edip etmeyeceği.

Özetle veri, TCKRC’de operasyonel ivmenin güçlü olduğunu ve kârlılık kalitesinin geçen yıla göre iyileştiğini gösteriyor. Ancak büyümenin sürdürülebilirliği, işletme sermayesi yönetimi ve TAS 29 etkisinin net kâr üzerindeki seyri, bu olumlu tablonun kalıcı olup olmadığını belirleyecek. Çeyreklik veriler açıklanmadığı için büyümenin dönemsel mi yoksa istikrarlı mı olduğunu değerlendirmek adına sonraki raporları beklemek gerekiyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.