Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/9AB

GWIND logoGWINDGALATA WIND ENERJİ A.Ş.

Yayın: 03 Kasım 2026

Rapor kartı

GWIND 2026/9AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 3/5

Galata Wind’in 9A26 hasılatı 2,04 Mr ₺ ile yıllık bazda %29,6 gerilerken, brüt kâr 1,40 Mr ₺’den 754,6 Mn ₺’ye düştü ve brüt kâr marjı %48,3’ten %37,0’ye indi. Esas faaliyet kârı %37,4 azalarak 1,04 Mr ₺ olurken marj %57,5’ten %51,1’e geriledi. Buna karşın net kâr, 1,05 Mr ₺’den 2,19 Mr ₺’ye yükseldi; artışın temel nedeni operasyonel performans değil, 1,39 Mr ₺ tutarındaki ertelenmiş vergi geliri oldu. Üçüncü çeyrekte hasılat %29,3, net kâr ise %17,4 geriledi; dolayısıyla yılın ilk dokuz ayındaki net kâr artışı çeyreksel ivmeyle desteklenmedi. İşletme faaliyetlerinden yaratılan nakit 1,78 Mr ₺’den 737,4 Mn ₺’ye düşerken, 1,62 Mr ₺ tutarındaki yatırım harcaması nakit pozisyonunu aşağı çekti. 354,2 MW kurulu güçle 9A26’da toplam 729.230 MWh üretim gerçekleştirilmesi operasyonel varlık tabanının güçlü olduğunu gösterse de, satış gelirlerindeki düşüş ve marj daralması yakından izlenmeli.

Ne değişti

9A26 hasılatı 2,04 Mr ₺ ile 9A25’teki 2,90 Mr ₺ seviyesine göre %29,6 azaldı; satışların maliyeti ise 1,50 Mr ₺’den 1,28 Mr ₺’ye yalnızca %14,3 geriledi. Bu nedenle brüt kâr 1,40 Mr ₺’den 754,6 Mn ₺’ye düşerken brüt marj 11,3 puan daraldı. Genel yönetim giderleri %3,3 azalmasına rağmen esas faaliyet kârı 1,67 Mr ₺’den 1,04 Mr ₺’ye geriledi. Esas faaliyetlerden diğer gelirler 545,3 Mn ₺’den 584,5 Mn ₺’ye yükselse de bu artış, satış ve brüt kâr düşüşünü telafi edemedi. Finansman giderleri 451,0 Mn ₺’den 624,2 Mn ₺’ye çıkarak kârlılık üzerinde ek baskı oluşturdu; net parasal pozisyon kazancı ise 315,9 Mn ₺’den 419,6 Mn ₺’ye yükseldi. Vergi öncesi kâr %45,3 azalarak 837,7 Mn ₺ olurken, 9A25’teki 577,5 Mn ₺ vergi giderine karşılık 9A26’da 1,35 Mr ₺ vergi geliri oluştu. Bu vergi etkisi, 1,39 Mr ₺ ertelenmiş vergi geliri sayesinde net kârın 1,05 Mr ₺’den 2,19 Mr ₺’ye %108,3 artmasını sağladı. Nakit ve nakit benzerleri 1,48 Mr ₺’den 400,8 Mn ₺’ye inerken banka kredileri toplamı 3,95 Mr ₺’den 3,00 Mr ₺’ye geriledi; aynı dönemde 433,7 Mn ₺ temettü ödendi ve 28,0 Mn ₺ tutarında pay geri alımı yapıldı.

Yatırımcıya etkisi

Operasyonel tarafta gelir, brüt kâr, faaliyet kârı ve işletme nakdi aynı anda gerilediği için temel faaliyet performansı 9A26’da zayıfladı. Net kâr artışı güçlü görünse de bunun büyük bölümü tekrarlanmayan veya dönemsel nitelikteki ertelenmiş vergi gelirinden kaynaklandığından, kâr artışı operasyonel kazanç gücüyle birebir örtüşmüyor. Nakit çıkışının temelinde 1,62 Mr ₺ seviyesindeki yatırım harcamaları, borç servisleri ve temettü ödemeleri bulunuyor; bu durum büyüme yatırımlarını desteklerken likidite tamponunu daralttı. Banka kredilerindeki yaklaşık 954 Mn ₺ düşüş bilanço riskini sınırlıyor, ancak nakit ve finansal yatırımların belirgin azalması net likidite görünümünü zayıflatıyor. TAS 29 kapsamında rakamların 30 Eylül 2026 satın alma gücüyle sunulması, nominal büyüme ve marj karşılaştırmalarının enflasyon etkisinden arındırılmış şekilde değerlendirilmesini gerektiriyor.

Sayısal detaylar
  • Hasılat 2,90 Mr ₺ → 2,04 Mr ₺; yıllık değişim -%29,6.
  • Brüt kâr 1,40 Mr ₺ → 754,6 Mn ₺; brüt marj %48,3 → %37,0.
  • Esas faaliyet kârı 1,67 Mr ₺ → 1,04 Mr ₺; faaliyet marjı %57,5 → %51,1.
  • Net kâr 1,05 Mr ₺ → 2,19 Mr ₺; yıllık değişim +%108,3.
  • Ertelenmiş vergi geliri 1,39 Mr ₺; vergi öncesi kâr 837,7 Mn ₺.
  • İşletme faaliyetlerinden nakit akışı 1,78 Mr ₺ → 737,4 Mn ₺.
  • 9A26 yatırım faaliyetleri nakit çıkışı 1,17 Mr ₺; maddi ve maddi olmayan duran varlık yatırımları toplamı 1,62 Mr ₺.
  • 354,2 MW kurulu güçle toplam elektrik üretimi 729.230 MWh; RES üretimi 688.667 MWh, GES üretimi 40.563 MWh.

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar2.037.709.3192.895.069.739▼ −%30
Brüt kâr754.636.8001.398.000.360▼ −%46
FAVÖK1.182.305.2062.028.335.797▼ −%42
Net parasal pozisyon419.602.790315.859.220▲ +%33
Net dönem kârı2.189.158.322953.461.885▲ +%130
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar1.264.426.8562.722.463.940▼ −%54
Duran varlıklar23.820.671.34322.561.963.622▲ +%6
Toplam varlıklar25.085.098.19925.284.427.562▼ −%1
Net borç2.798.150.6912.667.303.673▲ +%5
Özkaynaklar19.284.673.43117.565.047.588▲ +%10
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%37,0▼ −11,3 puan
önceki: %48,3
FAVÖK Marjı
%58,0▼ −12,0 puan
önceki: %70,1
Net Kar Marjı
%107,4▲ +74,5 puan
önceki: %32,9
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%11,4▲ +5,9 puan
önceki: %5,4
Aktif Karlılığı (ROA)
%8,7▲ +5,0 puan
önceki: %3,8
Net Borç / Özkaynak
0,15x▼ −0,01
önceki: 0,15x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
—
3
—
6
1,2 mlr
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
—
3
—
6
378 mn
9
—
12

03Derinlemesine analiz

3 Kas 2026

Açılış

Galata Wind Enerji, rüzgâr ve güneş enerjisi santralleriyle elektrik üretimi yapan, gelirleri büyük ölçüde enerji fiyatları ve üretim hacmine bağlı bir yenilenebilir enerji şirketidir. 2026/9AB sonuçlarının ana mesajı oldukça net: operasyonel tarafta satışlar ve FAVÖK belirgin biçimde gerilerken, net kâr yüksek parasal kazanç ve diğer finansal etkilerle güçlü artış göstermiştir. Bu nedenle ilk bakışta kâr büyümesi olumlu görünse de, şirketin asıl faaliyet performansı net kârdan daha zayıf bir tablo ortaya koyuyor. Bilanço tarafında özkaynaklar güçlenirken net borçta sınırlı bir yükseliş görülüyor.

Satış Hikayesi

Galata Wind’in satışları, geçen yılın aynı dönemindeki 2,9 milyar TL’den 2,0 milyar TL’ye gerileyerek nominal olarak %29,6 düştü. Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon dikkate alındığında, bu yalnızca nominal bir daralma değil; reel anlamda daha belirgin bir gelir kaybına işaret ediyor. Başka bir ifadeyle şirket, geçen yılki satış seviyesini koruyamamış ve fiyat artışlarının da gerisinde kalmış görünüyor.

Bu gerilemenin arkasında elektrik üretim hacmi, piyasa elektrik fiyatları, santrallerin kapasite kullanım oranı ve olası kur etkileri bulunabilir; ancak paylaşılan veride bu kalemlerin kırılımı yer almadığı için tek bir neden üzerinden kesin hüküm vermek doğru olmaz. Yenilenebilir enerji şirketlerinde üretim miktarı hava koşullarına, özellikle rüzgâr hızına ve güneşlenme seviyesine bağlıdır. Bununla birlikte, satışlardaki düşüşün enflasyon ortamında gerçekleşmesi, şirketin nominal gelir üretme kapasitesinde de baskı oluştuğunu gösteriyor.

Çeyreklik trend açısından mevcut veri sınırlı. Sağlanan bilgilerde 2025/9 için 1,2 milyar TL satış ve 378,4 milyon TL net kâr bulunuyor; ancak 2026/9’un tek çeyreklik satış ve kâr rakamları paylaşılmadığı için çeyrekten çeyreğe ivmeyi sağlıklı biçimde ölçmek mümkün değil. Dolayısıyla burada yapılan temel karşılaştırma, ara dönem kümülatif sonuçların geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslanmasına dayanıyor.

Kârlılık

Satışlardaki daralma, kâr marjlarında daha sert bir bozulmayla birlikte gerçekleşmiş. Brüt kâr 1,4 milyar TL’den 754,6 milyon TL’ye düşerek %46 gerilemiş. Böylece brüt kâr marjı yaklaşık %48,3’ten %37,7’ye inmiş. Satışlar %29,6 azalırken brüt kârın %46 düşmesi, üretim ve enerji maliyetlerinin satışlardan daha hızlı baskılandığını veya satış fiyatlarının maliyet artışlarını yeterince karşılayamadığını gösteriyor.

FAVÖK de geçen yılki 2,0 milyar TL’den 1,2 milyar TL’ye gerileyerek %41,7 azalmış. FAVÖK marjı yaklaşık %69’dan %60’a düşmüş durumda. Marj hâlâ yüksek; bu durum yenilenebilir enerji üretim şirketlerinin, yakıt maliyeti düşük ve operasyonel gider yapısı görece hafif iş modelini yansıtıyor. Ancak şirketin kendi tarihsel performansına kıyasla 9 puanlık FAVÖK marjı kaybı, gelir düşüşünün yalnızca ciroyla sınırlı kalmadığını ve operasyonel verimliliğin de zayıfladığını gösteriyor.

Net kâr ise tamamen farklı bir hikâye anlatıyor. 953,5 milyon TL’den 2,2 milyar TL’ye yükselen net dönem kârı, geçen yılın aynı dönemine göre %129,6 arttı. Net kâr marjı da yaklaşık %32,9’dan %110’a çıktı. Satışların üzerinde net kâr marjı oluşması, bu kârın ana faaliyetlerden kaynaklanmadığını açıkça ortaya koyuyor. Şirketin 419,6 milyon TL net parasal pozisyon geliri ve gelir tablosunda paylaşılmayan diğer finansal/tek seferlik etkiler, operasyonel kârlılık ile net kâr arasındaki farkın değerlendirilmesinde kritik önem taşıyor. Bu nedenle yatırımcı açısından izlenmesi gereken temel gösterge net kâr değil, öncelikle satış ve FAVÖK trendidir.

Bilanço Sağlığı

Bilanço, faaliyet kârındaki zayıflığa rağmen genel olarak kontrollü bir sermaye yapısına işaret ediyor. Toplam varlıklar 25,3 milyar TL’den 25,1 milyar TL’ye gerileyerek yalnızca %0,8 azalmış. Bu sınırlı değişim, şirketin varlık tabanının korunduğunu gösteriyor.

Duran varlıklar 22,6 milyar TL’den 23,8 milyar TL’ye çıkarak %5,6 artmış. Bu yapı, enerji üretim şirketlerinde beklenen şekilde bilançonun büyük bölümünün santral ve altyapı yatırımlarında tutulduğunu gösteriyor. Buna karşılık dönen varlıklar 2,7 milyar TL’den 1,3 milyar TL’ye inerek %53,6 azalmış. Dönen varlıklardaki bu sert düşüşün nakit, ticari alacaklar veya diğer kısa vadeli kalemlerden hangisinden kaynaklandığı paylaşılmadığı için likidite açısından kesin bir değerlendirme yapılamaz. Yine de kısa vadeli varlık tamponunun daraldığı dikkate alınmalı.

Özkaynaklar 17,6 milyar TL’den 19,3 milyar TL’ye yükselerek %9,8 güçlenmiş. Bu artış, şirketin sermaye tabanının borç artışından daha hızlı büyüdüğünü ve bilanço dayanıklılığının korunduğunu gösteriyor. Net borç ise 2,7 milyar TL’den 2,8 milyar TL’ye çıkarak %4,9 artmış. FAVÖK bazında net borç/FAVÖK oranı yaklaşık 2,3x seviyesinde; geçen yılki FAVÖK ile kıyaslandığında bu oran yaklaşık 1,4x civarındaydı. Dolayısıyla borçluluk seviyesi mutlak olarak yönetilebilir görünse de, FAVÖK düşüşü nedeniyle borcun operasyonel kâra oranı kötüleşmiş durumda.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

TAS 29 enflasyon muhasebesi kapsamında şirketin net parasal pozisyonu 315,9 milyon TL’den 419,6 milyon TL’ye yükselmiş ve %32,8 artmış. Bu kalem, şirketin parasal varlıkları ile parasal yükümlülükleri arasındaki pozisyonun enflasyon karşısındaki etkisini gösterir; doğrudan faaliyetlerden yaratılan nakit veya satış geliri anlamına gelmez.

Pozitif net parasal pozisyon geliri, yüksek enflasyon ortamında şirketin net parasal yükümlülüklerinden ziyade parasal varlık ağırlıklı bir yapının etkisini veya muhasebesel düzeltmelerin kâr lehine sonuçlandığını gösterebilir. Ancak bu gelir, işletmenin elektrik üretim performansından bağımsızdır ve nakit yaratımıyla bire bir aynı değildir. 419,6 milyon TL’lik katkı, net kârın yükselmesinde önemli bir destek sağlasa da faaliyet tarafındaki satış ve FAVÖK gerilemesini ortadan kaldırmıyor. Bu nedenle yatırımcı, TAS 29 kaynaklı kâr katkısını sürdürülebilir operasyonel büyüme olarak değerlendirmemeli.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

GWIND’in 2026/9AB sonuçları, güçlü bilanço ve yüksek net kâr ile zayıflayan operasyonların aynı anda görüldüğü karma bir tablo sunuyor. Fırsat tarafında şirketin duran varlık tabanı korunuyor, özkaynaklar artıyor ve net borç seviyesi henüz aşırı görünmüyor. Yenilenebilir enerji yatırımlarının uzun vadeli büyüme potansiyeli de şirket için önemli bir avantaj olmaya devam ediyor.

Buna karşılık kısa vadede dikkat edilmesi gereken başlıklar şunlar:

  • Satışların %29,6, FAVÖK’ün %41,7 gerilemesi, ana faaliyette belirgin baskı olduğunu gösteriyor.
  • FAVÖK marjındaki düşüş, yalnızca düşük gelir değil, kârlılık kalitesinde de bozulma bulunduğuna işaret ediyor.
  • Net kâr artışının önemli bölümü operasyonel olmayan ve TAS 29 etkileriyle destekleniyor olabilir.
  • Dönen varlıklardaki %53,6’lık düşüş, nakit ve kısa vadeli likidite kalemlerinin yakından izlenmesini gerektiriyor.
  • Net borç/FAVÖK oranının yaklaşık 2,3x seviyesine yükselmesi, kâr normalleştiğinde borçluluk baskısının daha görünür olabileceğini gösteriyor.

Önümüzdeki dönemlerde yatırımcı için en kritik veri, satışların yeniden büyüyüp büyümediği, FAVÖK marjının %60 seviyesini koruyup koruyamadığı ve net parasal pozisyon katkısı dışarıda bırakıldığında şirketin kâr üretme gücünün nasıl geliştiği olacak. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.