Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/6AB

SEGMN logoSEGMNSEĞMEN KARDEŞLER GIDA ÜRETİM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.

Yayın: 19 Ağustos 2026

Rapor kartı

SEGMN 2026/6AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 4/5

Seğmen Kardeşler Gıda'nın 2026 ilk yarı konsolide hasılatı 1,74 milyar TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %7,8 artış gösterdi. Ancak brüt kâr %9,5 azalarak 399 milyon TL'ye geriledi ve brüt marj %24,7'den %22,9'a indi. Esas faaliyet kârı %51,8 düşüşle 146,1 milyon TL oldu; net parasal kayıp 315,9 milyon TL ile dönem zararını tetikledi. Net dönem zararı 115 milyon TL olurken, geçen yıl aynı dönemde 130,6 milyon TL kâr vardı. Bilançoda toplam varlıklar 6,40 milyar TL, özkaynaklar 5,87 milyar TL seviyesinde; net borç pozisyonu negatif (nakit fazlası) olarak korunuyor. Şirket, Özbekistan'da yeni bir bağlı ortaklık kurarak uluslararası büyümeye devam ediyor.

Ne değişti

Hasılat 1.615,4 milyon TL'den 1.741,9 milyon TL'ye yükseldi (+%7,8 y/y). Brüt kâr 441,0 milyon TL'den 399,0 milyon TL'ye geriledi (-%9,5 y/y). Genel yönetim giderleri 46,5 milyon TL'den 103,0 milyon TL'ye iki katından fazla arttı; pazarlama giderleri de 114,0 milyon TL'den 145,3 milyon TL'ye çıktı. Esas faaliyet kârı 302,8 milyon TL'den 146,1 milyon TL'ye düştü (-%51,8 y/y). Yatırım faaliyetlerinden gelirler 180,6 milyon TL'den 31,6 milyon TL'ye keskin azaldı. Net parasal kayıp 368,0 milyon TL'den 315,9 milyon TL'ye iyileşti ancak hâlâ yüksek. Vergi öncesi zarar 142,8 milyon TL olurken, ertelenmiş vergi geliri 48,6 milyon TL ile net zararı 115,0 milyon TL'ye sınırladı. Geçen yıl aynı dönemde 130,6 milyon TL net kâr vardı; hisse başına kazanç -0,65 TL (önceki +0,73 TL). Finansal borçlar 54,2 milyon TL'den 21,6 milyon TL'ye azaldı; nakit ve benzerleri 108,4 milyon TL'ye geriledi. Özkaynaklar 5,95 milyar TL'den 5,87 milyar TL'ye hafif düştü.

Yatırımcıya etkisi

Net dönem zararı, enflasyon muhasebesinin parasal kayıp etkisi ve artan operasyonel giderler nedeniyle oluştu; bu durum kârlılıkta geçici bir bozulma olarak değerlendirilebilir. Şirketin nakit pozisyonu güçlü (108 milyon TL nakit, 21,6 milyon TL finansal borç), bu da finansal riski sınırlıyor. Hasılat büyümesi devam etse de marjlardaki daralma ve gider artışı kâr marjlarını baskılıyor. Yatırımcılar, enflasyon düzeltmesinin etkilerini ayıklayarak operasyonel performansı izlemeli; uluslararası genişleme (Özbekistan) orta vadede büyüme potansiyeli sunabilir. Temettü beklentisi, zarar nedeniyle zayıflayabilir.

Sayısal detaylar
  • Hasılat: 1.741,9 milyon TL (30 Haziran 2026), 1.615,4 milyon TL (30 Haziran 2025), +%7,8 y/y
  • Net dönem zararı: -115,0 milyon TL (önceki dönem +130,6 milyon TL kâr)
  • Brüt marj: %22,9 (önceki dönem %27,3)
  • Esas faaliyet kârı: 146,1 milyon TL (önceki 302,8 milyon TL)
  • Net parasal kayıp: -315,9 milyon TL (önceki -368,0 milyon TL)
  • Nakit ve nakit benzerleri: 108,4 milyon TL (31 Aralık 2025: 138,6 milyon TL)
  • Finansal borçlar: 21,6 milyon TL (31 Aralık 2025: 54,2 milyon TL)
  • Özkaynaklar: 5,87 milyar TL (31 Aralık 2025: 5,95 milyar TL)

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar1.741.938.1241.615.432.593▲ +%8
Brüt kâr399.030.912440.967.776▼ −%10
FAVÖK208.846.831321.070.922▼ −%35
Net parasal pozisyon-315.942.546-367.977.979▲ +%14
Net dönem kârı-116.864.073130.447.055▼ −%190
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar2.249.157.3422.342.883.059▼ −%4
Duran varlıklar4.154.726.7574.169.882.596▼ −%0
Toplam varlıklar6.403.884.0996.512.765.655▼ −%2
Net borç-86.819.942-84.379.164▼ −%3
Özkaynaklar5.816.813.1425.907.556.182▼ −%2
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%22,9▼ −4,4 puan
önceki: %27,3
FAVÖK Marjı
%12,0▼ −7,9 puan
önceki: %19,9
Net Kar Marjı
−%6,7▼ −14,8 puan
önceki: %8,1
Özkaynak Karlılığı (ROE)
−%2,0▼ −4,2 puan
önceki: %2,2
Aktif Karlılığı (ROA)
−%1,8▼ −3,8 puan
önceki: %2,0
Net Borç / Özkaynak
−0,01x▼ −0,00
önceki: −0,01x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
Veri yok
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
Veri yok

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

Seğmen Kardeşler Gıda, 2026/6AB döneminde satışlarını nominal olarak artırmasına rağmen kârlılık tarafında belirgin bir baskıyla karşılaştı. Şirketin satışları geçen yılın aynı dönemine göre %7,8 artarak 1,7 milyar TL’ye yükselirken, brüt kâr %9,5, FAVÖK ise %35,0 geriledi. Bu tablo, maliyetlerin satışlardan daha hızlı arttığını ve operasyonel kaldıraç etkisinin şirket aleyhine çalıştığını gösteriyor. Dönem sonunda net zarar 116,9 milyon TL olurken, bilanço tarafında şirketin net nakit pozisyonunu koruması önemli bir denge unsuru olarak öne çıkıyor.

Satış Hikayesi

Seğmen Kardeşler’in satışları 1,6 milyar TL’den 1,7 milyar TL’ye yükseldi. İlk bakışta bu artış olumlu görünse de Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon dikkate alındığında, %7,8’lik nominal büyüme reel olarak daralmaya işaret ediyor. Başka bir ifadeyle şirket daha yüksek fiyatlarla satış yapmış olsa bile, satış hacmi, ürün karması veya pazar payı açısından aynı gücü koruyamamış olabilir.

Gıda sektöründe satış büyümesini yalnızca ciro üzerinden okumak yanıltıcı olabilir. Özellikle şekerleme, reçel, tahin, helva ve benzeri ürün gruplarında fiyat artışlarının tüketici talebini baskılaması, daha düşük fiyatlı ürünlere yönelimi artırması veya promosyonların yoğunlaşması marjları zayıflatabilir. Seğmen’in satışları enflasyonun oldukça gerisinde kalırken brüt kârın da gerilemesi, büyümenin kârlı bir büyüme olmadığını ortaya koyuyor.

Brüt kârın 441,0 milyon TL’den 399,0 milyon TL’ye düşmesi, satış artışının şirketin maliyet yapısını telafi etmeye yetmediğini gösteriyor. Satışlar artarken brüt kârın azalması; hammadde, ambalaj, enerji, işçilik veya lojistik maliyetlerinin ürün fiyatlarına tam olarak yansıtılamadığını düşündürüyor. Çeyreklik veri paylaşılmadığı için bu baskının yılın ilk çeyreğine göre hızlanıp hızlanmadığını veya dönemsel bir etki olup olmadığını henüz ayırt etmek mümkün değil. Bu nedenle bir sonraki raporda satışların ve marjların çeyrek bazında nasıl ilerlediği kritik olacak.

Kârlılık

Şirketin brüt kâr marjı, geçen yıl aynı dönemde yaklaşık %27,6 seviyesindeyken bu dönemde %23,5’e geriledi. Yaklaşık 4,1 puanlık düşüş, satışların maliyet yapısındaki bozulmayı açık biçimde gösteriyor. Gıda şirketlerinde bu ölçekteki marj kaybı, fiyatlama gücünün zayıfladığını veya maliyet artışlarının gecikmeli biçimde fiyatlara yansıdığını gösterebilir.

FAVÖK tarafındaki tablo daha sert. FAVÖK 321,1 milyon TL’den 208,8 milyon TL’ye gerilerken FAVÖK marjı %20,1’den %12,3’e indi. Yaklaşık 7,8 puanlık marj daralması, yalnızca üretim maliyetlerinin değil, faaliyet giderlerinin de satışlara oranla arttığını gösteriyor. Brüt kârdaki 42,0 milyon TL’lik düşüşe karşılık FAVÖK’teki gerilemenin 112,3 milyon TL olması, brüt kâr kaybının üzerine pazarlama, dağıtım, personel veya genel yönetim giderleri kaynaklı ek baskıların geldiğine işaret ediyor.

Bu durum şirketin operasyonel kârlılığında ciddi bir zayıflama yaratmış durumda. Satışlar büyürken FAVÖK’ün küçülmesi, ölçek ekonomisinin henüz devreye girmediğini ve şirketin artan cirodan yeterli kâr üretemediğini gösteriyor.

Net dönem sonucu da bu bozulmayı yansıtıyor. Geçen yıl aynı dönemde 130,4 milyon TL net kâr açıklayan şirket, bu dönemde 116,9 milyon TL net zarar yazdı. Net parasal pozisyon zararının 368,0 milyon TL’den 315,9 milyon TL’ye gerilemesi olumlu olsa da bu kalem hâlâ kârlılık üzerinde güçlü bir yük oluşturuyor. Üstelik operasyonel kârlılıktaki düşüş, net parasal kayıptaki iyileşmeyi fazlasıyla gölgede bırakmış.

Bilanço Sağlığı

Bilanço tarafında şirketin toplam varlıkları önceki yıl sonuna göre %1,7 gerileyerek 6,4 milyar TL’ye indi. Dönen varlıklar 2,3 milyar TL’den 2,2 milyar TL’ye düşerken, duran varlıklar büyük ölçüde yatay kalarak 4,2 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Bu görünüm, bilanço büyüklüğünde önemli bir bozulma olmadığını, ancak işletme sermayesi tarafında sınırlı bir daralma yaşandığını gösteriyor.

Özkaynaklar 5,9 milyar TL’den 5,8 milyar TL’ye geriledi. Düşüş sınırlı olsa da net zararın özkaynakları aşağı çekmesi beklenen bir sonuç. Buna rağmen toplam varlıkların yaklaşık %91’inin özkaynaklarla finanse edilmesi, şirketin sermaye yapısının güçlü olduğunu gösteriyor. Bu oran, finansal borçluluk kaynaklı kırılganlığın şu aşamada düşük olduğuna işaret ediyor.

Net borç kaleminin -86,8 milyon TL olması, şirketin borcundan daha yüksek nakit ve nakit benzeri varlığa sahip olduğunu, yani yaklaşık 86,8 milyon TL net nakit taşıdığını gösteriyor. Önceki yıl sonundaki 84,4 milyon TL net nakit pozisyonuna kıyasla net nakit miktarı sınırlı biçimde artmış. Bu, operasyonel kârlılık zayıflamış olsa bile şirketin yüksek finansal borç baskısı altında olmadığını gösteren önemli bir avantajdır. Ancak FAVÖK gerilediği için borçluluk rasyoları düşük görünse de asıl takip edilmesi gereken konu, operasyonların yeniden nakit üretip üretemeyeceğidir.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Enflasyon muhasebesi kapsamında net parasal pozisyon zararı bu dönemde 315,9 milyon TL oldu. Geçen yıl aynı dönemdeki 368,0 milyon TL’lik zarara göre kayıp %14,1 azaldı. Bu iyileşme, şirketin parasal varlık ve yükümlülük kompozisyonunun önceki döneme göre daha az olumsuz etkilendiğini gösteriyor.

Bununla birlikte net parasal pozisyon kaleminin hâlâ oldukça yüksek olması, enflasyon muhasebesinin net kâr üzerindeki belirleyici etkisini koruduğunu ortaya koyuyor. Şirket operasyonel olarak pozitif FAVÖK üretmesine rağmen, brüt ve faaliyet marjlarındaki düşüşün yanı sıra TAS 29 kaynaklı parasal kayıp da net sonucu aşağı çekiyor. Bu nedenle yatırımcıların yalnızca net kâra bakması yeterli değil; FAVÖK, nakit akışı ve net parasal pozisyon birlikte değerlendirilmelidir.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

Seğmen Kardeşler’in bu dönemki ana mesajı, satış büyümesinin kârlılık sorununu çözmeye yetmediği yönünde. Fırsat tarafında şirketin güçlü özkaynak yapısı ve yaklaşık 86,8 milyon TL net nakit pozisyonu, finansal borç kaynaklı riskleri sınırlıyor. Şirketin maliyetlerini kontrol altına alması, fiyatlama gücünü artırması ve satış büyümesini enflasyonun üzerine taşıması hâlinde mevcut bilanço gücü önemli bir dayanıklılık sağlayabilir.

Risk tarafında ise brüt kâr marjının %27,6’dan %23,5’e, FAVÖK marjının %20,1’den %12,3’e düşmesi dikkat çekiyor. Marj baskısı devam ederse yalnızca net kâr değil, şirketin nakit yaratma kapasitesi de zayıflayabilir. Ayrıca satışların enflasyonun gerisinde kalması, reel talep ve pazar payı açısından izlenmesi gereken bir uyarı niteliğinde.

Bir sonraki raporda özellikle şu başlıklar takip edilmeli:

  • Satış büyümesinin enflasyonun üzerine çıkıp çıkmadığı,
  • Brüt kâr ve FAVÖK marjlarında toparlanma olup olmadığı,
  • Net parasal pozisyon zararının seyri,
  • Net nakit pozisyonunun korunup korunmadığı,
  • Faaliyetlerden yaratılan nakdin net zarara rağmen güçlenip güçlenmediği.

Çeyreklik veri bulunmadığı için marj baskısının geçici mi yoksa yapısal mı olduğu henüz netleşmiş değil. Ancak mevcut dönem verileri, güçlü bilanço yapısına rağmen operasyonel kârlılığın yakından izlenmesi gerektiğini gösteriyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.