Açılış
Logo Yazılım, işletmelerin muhasebe, ERP, insan kaynakları ve iş süreçlerini dijitalleştirmesine yönelik yazılım çözümleri sunan, gelir yapısı itibarıyla hizmet ve abonelik modelinin önem taşıdığı bir şirket. 2026’nın ilk çeyreğinde ana faaliyet tarafında satışlar nominal olarak büyürken, FAVÖK ve net kârlılık aynı ivmeyi koruyamadı. Satışların %11 artarak 1,5 milyar TL’ye ulaşması ilk bakışta olumlu görünse de Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon dikkate alındığında bu büyüme reel anlamda zayıf kalıyor.
Çeyreğin ana mesajı, Logo’nun operasyonel olarak hâlâ yüksek kârlılık ürettiği; ancak marj baskısı, parasal pozisyon ve diğer finansal/muhasebesel etkiler nedeniyle net kârın geçen yılın yüksek bazına göre sert gerilediği yönünde. Geçen yılın ilk çeyreğinde 955,6 milyon TL olan net kârın bu dönemde 130,8 milyon TL’ye inmesi, yatırımcı açısından özellikle incelenmesi gereken başlık.
| Temel gösterge | 2026/3 | 2025/3 | Yıllık değişim | |---|---:|---:|---:| | Satışlar | 1,5 mlr TL | 1,4 mlr TL | %11,0 | | FAVÖK | 536,0 mn TL | 540,7 mn TL | -%0,9 | | Net dönem kârı | 130,8 mn TL | 955,6 mn TL | -%86,3 | | Net nakit | 1,1 mlr TL | 1,3 mlr TL | %16,4 azalış |
Satış Hikayesi
Logo’nun satışları geçen yılın aynı çeyreğine göre %11 artarak 1,4 milyar TL’den 1,5 milyar TL’ye yükseldi. Nominal büyüme devam ediyor; ancak bu artışın enflasyonun belirgin şekilde altında kalması önemli. Türkiye’de fiyat seviyelerinin %30’un üzerinde arttığı bir ortamda satışların yalnızca %11 büyümesi, şirketin reel gelir hacminde daralma veya fiyat artışlarının müşteri talebiyle sınırlanması ihtimaline işaret ediyor.
Bu tablo, yazılım şirketlerinde kritik olan tekrar eden gelirlerin, lisans/abonelik fiyatlamasının ve müşteri başına gelirin ne ölçüde artırılabildiğini gündeme getiriyor. Verilen finansal bilgiler, satış büyümesinin hangi ürün veya müşteri segmentinden geldiğini göstermiyor. Bu nedenle büyümenin yeni müşteri kazanımından mı, fiyat artışından mı, yoksa mevcut müşterilerin kullanım hacminden mi kaynaklandığı henüz net değil.
Brüt kârın %11,3 artarak 1,3 milyar TL’den 1,5 milyar TL’ye ulaşması, satışlarla neredeyse paralel bir performansa işaret ediyor. Bu durum, Logo’nun temel hizmet üretim maliyetlerinde satış büyümesine kıyasla belirgin bir bozulma yaşamadığını düşündürüyor. Ancak brüt kâr büyümesi de enflasyonun gerisinde kaldığı için reel bazda aynı rahat tabloyu sunmuyor. Çeyreklik veri setinde yalnızca 2025/3 satışlarının 1,4 milyar TL olduğu görülüyor; dolayısıyla ardışık çeyrek performansını değerlendirmek için daha fazla dönem verisini beklemek gerekiyor.
Kârlılık
Logo’nun brüt kârı ile satışları aynı seviyede raporlanıyor. Yuvarlanmış rakamlar üzerinden bakıldığında brüt kâr marjı yaklaşık %100 düzeyinde görünüyor; ancak gelir tablosundaki rakamların milyar TL seviyesinde yuvarlanması nedeniyle bu oranı kesin bir marj olarak değerlendirmemek gerekir. Yine de şirketin yazılım ağırlıklı iş modelinin yüksek brüt kârlılık karakteri korunuyor.
Asıl dikkat çekici gelişme FAVÖK tarafında. FAVÖK, geçen yılın aynı çeyreğindeki 540,7 milyon TL’den 536,0 milyon TL’ye gerileyerek nominal olarak %0,9 azaldı. Satışlar %11 büyürken FAVÖK’ün yatay kalması, operasyonel giderlerin veya personel, satış-pazarlama ve teknoloji yatırımlarının gelirlerden daha hızlı arttığını gösteriyor.
FAVÖK marjı yaklaşık olarak %35,7 seviyesine geriledi. Geçen yıl aynı dönemde bu oran yaklaşık %38,6 idi. Başka bir ifadeyle Logo, her 100 TL’lik satıştan geçen yıl yaklaşık 38,6 TL FAVÖK üretirken bu yıl yaklaşık 35,7 TL üretiyor. Yaklaşık 2,9 puanlık gerileme, yazılım sektöründeki ölçek ekonomisinin bu çeyrekte kârlılığa tam olarak yansımadığını gösteriyor.
Net kâr tarafındaki düşüş ise operasyonel gerilemeden çok daha sert. Net kâr 955,6 milyon TL’den 130,8 milyon TL’ye düşerek %86,3 azaldı. Net kâr marjı da yaklaşık %68,3’ten %8,7’ye geriledi. FAVÖK’ün yalnızca %0,9 düşmesine rağmen net kârın bu kadar sert gerilemesi, faaliyet dışı kalemlerin, enflasyon muhasebesinin, finansal gelir-giderlerin veya geçen yılki yüksek bazın etkili olduğunu gösteriyor. Ancak mevcut veriler bu düşüşün hangi kalemlerden kaynaklandığını ayrıştırmıyor; bu nedenle net kâr gerilemesini doğrudan faaliyet performansındaki çöküş olarak okumak doğru olmaz.
Bilanço Sağlığı
Bilanço, Logo’nun hâlâ güçlü bir finansal yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Toplam varlıklar önceki yıl sonundaki 9,2 milyar TL’den 8,1 milyar TL’ye geriledi. Bu %12,1’lik düşüşün ana kaynağı dönen varlıklardaki gerileme: dönen varlıklar 3,4 milyar TL’den 2,4 milyar TL’ye inerek %30,2 azaldı. Duran varlıklar ise 5,7 milyar TL seviyesinde büyük ölçüde korundu.
Dönen varlıklarındaki düşüş, nakit ve benzeri varlıklar, ticari alacaklar veya diğer kısa vadeli kalemlerdeki değişimlerden kaynaklanabilir; fakat verilen veri bu ayrımı yapmaya izin vermiyor. Bu nedenle likidite düşüşünün operasyonel bir zayıflık mı, yoksa dönemsel bilanço hareketi mi olduğu detaylı dipnotlar incelenmeden kesinleştirilemez.
Özkaynakların 4,1 milyar TL seviyesinde korunması olumlu. Toplam varlıklar azalırken özkaynakların yalnızca %0,2 gerilemesi, şirketin sermaye yapısında belirgin bir bozulma olmadığını gösteriyor. Net borç kaleminin -1,3 milyar TL’den -1,1 milyar TL’ye gelmesi ise şirketin net borçlu değil, net nakit pozisyonunda olduğunu ifade ediyor. Net nakit yaklaşık %16,4 azalmış olsa da bilanço hâlâ borç baskısı taşımıyor.
FAVÖK’e göre net borç/FAVÖK rasyosu yaklaşık -2,1x düzeyinde. Bu, şirketin net borcu olmadığını; aksine yıllıklandırılmış tek çeyrek FAVÖK’ün yaklaşık iki katı kadar net nakit taşıdığını gösteriyor. Geçen yılki yaklaşık -2,4x seviyeye göre finansal tampon bir miktar zayıflamış durumda, ancak hâlâ güçlü.
Net Parasal Pozisyon (TAS 29)
Net parasal pozisyonun -168,8 milyon TL olması, şirketin enflasyon muhasebesi açısından net parasal yükümlülük taşıdığına işaret eder. Genel olarak net parasal yükümlülük pozisyonu, enflasyon dönemlerinde satın alma gücü kaybı üzerinden muhasebesel kazanç yaratabilir; buna karşılık net parasal varlık pozisyonu enflasyondan olumsuz etkilenir.
Burada önemli olan, net parasal pozisyonun geçen yılki -147,8 milyon TL’den -168,8 milyon TL’ye gelmesi ve negatif etkinin %14,2 artmasıdır. Bu kalem doğrudan şirketin yazılım satışı veya müşteri kazanımı hakkında bilgi vermez; enflasyon muhasebesinin bilanço üzerindeki etkisini yansıtır. Dolayısıyla net kârın %86,3 gerilemesini yalnızca net parasal pozisyonla açıklamak mümkün değildir. Net kâr köprüsünde finansal gelir-giderler, vergi etkisi ve diğer parasal olmayan düzeltmelerin ayrıca incelenmesi gerekir.
Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?
Logo’nun ilk çeyrek sonuçları iki farklı hikâyeyi aynı anda anlatıyor:
- Fırsat tarafında, şirket yüksek brüt kârlılığını koruyor, FAVÖK üretmeye devam ediyor ve bilançosunda yaklaşık 1,1 milyar TL net nakit taşıyor.
- Risk tarafında, satış büyümesi enflasyonun gerisinde kalıyor; FAVÖK marjı yaklaşık 2,9 puan düşüyor ve net kâr geçen yılın yüksek bazına göre %86,3 geriliyor.
- Dönen varlıklardaki %30,2’lik düşüşün bileşimi, özellikle nakit akışı ve işletme sermayesi açısından yakından izlenmeli.
- Önümüzdeki dönemlerde yatırımcıların odak noktası, satış büyümesinin enflasyonu aşması, FAVÖK marjının yeniden toparlanması ve net kâr düşüşünün tekrarlanıp tekrarlanmayacağı olmalı.
Özetle Logo, operasyonel olarak hâlâ güçlü ve borçluluk açısından rahat bir şirket görünümünde. Ancak bu çeyrek, yüksek marjlı yazılım modelinin tek başına yeterli olmadığını; reel büyüme, gider kontrolü ve enflasyon muhasebesi etkilerinin net sonuç üzerinde belirleyici olduğunu gösteriyor. Daha sağlıklı bir değerleme için sonraki çeyreklerde hem satış ivmesinin hem de FAVÖK marjının birlikte izlenmesi gerekiyor.
Yatırım tavsiyesi değildir.
