Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/9AB

EGEGY logoEGEGYEGEYAPI AVRUPA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.

Yayın: 30 Ekim 2026

Rapor kartı

EGEGY 2026/9AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 4/5

Egeyapı Avrupa’nın 9A26 hasılatı 4,26 Mr ₺ ile 9A25’teki 1,13 Mr ₺ seviyesinin %278,7 üzerine çıkarken, brüt kâr 414,0 Mn ₺’den 1,42 Mr ₺’ye yükseldi. Brüt kâr marjı yıllık bazda %36,8’den %33,3’e geriledi; buna karşın esas faaliyet kârı 138,5 Mn ₺’den 1,10 Mr ₺’ye çıkarak güçlü operasyonel kaldıraç yarattı. Net kâr 506,0 Mn ₺’den 931,6 Mn ₺’ye yükseldi ve artış %84,1 oldu; 3Ç26 net kârı da yıllık %122,7 artışla 185,1 Mn ₺ seviyesine ulaştı. Finansman giderlerindeki artış ve ertelenmiş vergi gideri net kârı sınırlayan başlıca unsurlar olurken, 156,2 Mn ₺’lik net parasal pozisyon kazancı kâra destek verdi. İşletme faaliyetlerinden yaratılan nakit 9A25’teki 893,8 Mn ₺ çıkıştan 9A26’da 7,2 Mn ₺ pozitif akışa döndü; ancak nakit dönüşümü net kâra kıyasla hâlâ zayıf kaldı. Özkaynaklar %36,0 artışla 2,90 Mr ₺’ye yükselirken, borçlanmanın belirgin biçimde artması bilanço riskini ve faiz hassasiyetini artırdı. Finansal tablolar sınırlı denetimden geçmemiş olup TMS 29 enflasyon muhasebesiyle hazırlanmıştır.

Ne değişti

Hasılat 1,13 Mr ₺’den 4,26 Mr ₺’ye çıkarak yıllık %278,7 arttı; satışların maliyeti de 711,7 Mn ₺’den 2,84 Mr ₺’ye yükseldi. Brüt kâr 414,0 Mn ₺’den 1,42 Mr ₺’ye çıkmasına rağmen brüt marj %36,8’den %33,3’e geriledi. Pazarlama giderleri %41,9 artışla 226,4 Mn ₺ olurken genel yönetim giderleri %2,2 artışla 98,0 Mn ₺ seviyesinde kaldı. Esas faaliyet kârı 138,5 Mn ₺’den 1,10 Mr ₺’ye yükselerek %691,3 arttı; esas faaliyet kâr marjı yaklaşık %12,3’ten %25,7’ye çıktı. Yatırım faaliyetlerinden gelir 364,2 Mn ₺’den 46,2 Mn ₺’ye gerilerken, finansman giderleri 126,4 Mn ₺’den 201,0 Mn ₺’ye yükseldi. Net parasal pozisyon sonucu 9A25’teki 218,1 Mn ₺ zarardan 9A26’da 156,2 Mn ₺ kazanca döndü ve bu değişim net kârı destekledi. Net kâr 506,0 Mn ₺’den 931,6 Mn ₺’ye yükselirken, 9A26 vergi gideri 189,2 Mn ₺ oldu; bunun 148,4 Mn ₺’lik kısmı ertelenmiş vergi gideriydi. İşletme nakit akışı 893,8 Mn ₺ çıkıştan 7,2 Mn ₺ girişe döndü; stoklardaki 1,53 Mr ₺’lik nakit katkıya karşın ertelenmiş gelirlerdeki 2,73 Mr ₺ azalış nakit yaratımını sınırladı. Toplam borçlanma 219,1 Mn ₺’den 943,2 Mn ₺’ye yükselirken nakit 214,3 Mn ₺’den 461,1 Mn ₺’ye çıktı; yaklaşık net borç pozisyonu 4,8 Mn ₺’den 482,1 Mn ₺’ye genişledi. Şirket 65,1 Mn ₺ temettü ödedi ve 97,7 Mn ₺ tutarında pay geri alımı gerçekleştirdi.

Yatırımcıya etkisi

Operasyonel kârlılıktaki güçlü artış, gayrimenkul satışlarının ve proje teslimlerinin dönem performansına önemli katkı verdiğini gösteriyor; ancak brüt marjda gerileme maliyet baskısının sürdüğüne işaret ediyor. Net kâr büyümesi, esas faaliyet kârındaki artışın gerisinde kaldı; yükselen finansman giderleri ve ertelenmiş vergi gideri bu farkın temel nedenleri oldu. Borçlanmanın yaklaşık 943,2 Mn ₺’ye yükselmesi, nakit pozisyonu artsa da şirketin faiz ve refinansman riskini önceki döneme göre belirgin biçimde artırıyor. İşletme nakit akışının pozitife dönmesi olumlu olmakla birlikte, 7,2 Mn ₺’lik akış 931,6 Mn ₺ net kâra kıyasla düşük nakit dönüşümüne işaret ediyor. TMS 29 enflasyon muhasebesi, parasal pozisyon kazancı ve dönemler arası karşılaştırmaları etkilediğinden kâr artışı değerlendirilirken nominal olmayan, satın alma gücüyle düzeltilmiş tutarlar dikkate alınmalı. Temettü ve pay geri alımı özkaynak sahiplerine nakit aktarımı sağlarken, toplam 162,7 Mn ₺’lik dağıtım şirketin artan finansman ihtiyacıyla birlikte izlenmeli.

Sayısal detaylar
  • 9A26 hasılatı 4,26 Mr ₺; 9A25’e göre artış %278,7.
  • Brüt kâr 1,42 Mr ₺, brüt kâr marjı %33,3; 9A25 marjı %36,8.
  • Esas faaliyet kârı 1,10 Mr ₺; yıllık artış %691,3 ve marj %25,7.
  • Net kâr 931,6 Mn ₺; 9A25’e göre artış %84,1; pay başına kazanç 4,66 ₺.
  • 3Ç26 net kârı 185,1 Mn ₺; 3Ç25’e göre artış %122,7.
  • Nakit 461,1 Mn ₺, toplam borçlanma 943,2 Mn ₺; yaklaşık net borç 482,1 Mn ₺.
  • İşletme faaliyetlerinden nakit akışı 7,2 Mn ₺; 9A25’te 893,8 Mn ₺ nakit çıkışı vardı.
  • 65,1 Mn ₺ temettü ödendi, 97,7 Mn ₺ tutarında pay geri alımı yapıldı; geri alınan pay oranı %3,01.

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar4.262.455.6941.125.631.398▲ +%279
Brüt kâr1.418.462.346413.971.989▲ +%243
FAVÖK1.104.225.908166.358.646▲ +%564
Net parasal pozisyon156.162.861-218.095.106▲ +%172
Net dönem kârı931.610.581506.033.458▲ +%84
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar5.559.894.4203.440.663.903▲ +%62
Duran varlıklar2.590.666.6676.100.527.759▼ −%58
Toplam varlıklar8.150.561.0879.541.191.662▼ −%15
Net borç482.113.5624.858.939▲ +%9822
Özkaynaklar2.901.446.2602.133.205.932▲ +%36
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%33,3▼ −3,5 puan
önceki: %36,8
FAVÖK Marjı
%25,9▲ +11,1 puan
önceki: %14,8
Net Kar Marjı
%21,9▼ −23,1 puan
önceki: %45,0
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%32,1▲ +8,4 puan
önceki: %23,7
Aktif Karlılığı (ROA)
%11,4▲ +6,1 puan
önceki: %5,3
Net Borç / Özkaynak
0,17x▲ +0,16
önceki: 0,00x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
Veri yok
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
Veri yok

03Derinlemesine analiz

30 Eki 2026

Açılış

EGEGY, gayrimenkul geliştirme ve yatırım faaliyetleriyle değer üretmeye çalışan bir GYO olarak 2026/9 döneminde finansal ölçeğini belirgin biçimde büyütmüş görünüyor. Satışlar geçen yılın aynı dönemine göre %278,7 artarak 4,3 milyar TL’ye, net dönem kârı ise %84,1 yükselerek 931,6 milyon TL’ye ulaşmış. İlk bakışta güçlü bir büyüme tablosu var; ancak bu büyümenin niteliğini anlamak için marjların nasıl değiştiğine, bilanço kompozisyonundaki dönüşüme ve net borçtaki artışa birlikte bakmak gerekiyor. Özellikle gayrimenkul şirketlerinde satışın zamanlaması, proje teslimleri ve stokların bilançodaki yeri, tek bir dönemin rakamlarını yorumlarken kritik önem taşıyor.

Satış Hikayesi

EGEGY’nin satışları 1,1 milyar TL’den 4,3 milyar TL’ye yükselerek nominal olarak yaklaşık 3,9 katına çıkmış. Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon dikkate alındığında, %278,7’lik büyüme yalnızca fiyat artışlarıyla açıklanamayacak kadar yüksek bir ivmeye işaret ediyor. Bununla birlikte gayrimenkul sektöründe satış fiyatları, arsa ve inşaat maliyetleri enflasyonun üzerinde hareket edebildiği için büyümenin ne kadarının gerçek hacim artışı, ne kadarının fiyat ve proje teslim etkisi olduğu ayrıca incelenmeli.

Bu dönem için çeyreklik gelir trendi paylaşılmadığından, satışların yıl içinde istikrarlı biçimde mi arttığını yoksa belirli bir proje satışının etkisiyle mi yükseldiğini kesin olarak söylemek mümkün değil. Gayrimenkul şirketlerinde özellikle teslim veya tapu devri yapılan projeler, gelirin belirli bir dönemde yoğunlaşmasına yol açabilir. Bu nedenle sonraki ara dönem raporlarında satışların devamlılığı, yeni proje katkısı ve satışların brüt kâra dönüşme kapasitesi izlenmeli.

Satışlardaki büyüme, şirketin operasyonel ölçeğinin genişlediğini gösteriyor. Fakat yatırımcı açısından asıl soru, 4,3 milyar TL’lik satışın ne kadarının nakde dönüştüğü ve bu satışların sürdürülebilir olup olmadığıdır. Bilanço tarafında dönen varlıkların yükselmesi, işletme sermayesi veya proje stoklarının büyüdüğüne işaret ediyor olabilir; ancak sunulan veri bu artışın hangi kalemlerden kaynaklandığını ayrıştırmıyor.

Kârlılık

Brüt kâr 414,0 milyon TL’den 1,4 milyar TL’ye çıkarak %242,6 büyümüş. Ancak satışlar %278,7 arttığı için brüt kâr satışların gerisinde kalmış. Bu durum brüt marjın yaklaşık %37,6’dan %32,6’ya gerilediğini gösteriyor. Başka bir ifadeyle EGEGY, daha büyük bir satış hacmine ulaşmış olsa da her 100 TL’lik satıştan elde ettiği brüt kâr geçen yılki yaklaşık 37,6 TL’den 32,6 TL’ye düşmüş.

Bu marj gerilemesi; proje maliyetleri, arsa maliyetleri, inşaat giderleri veya satış karmasındaki değişimle ilişkili olabilir. Verilen tabloda bu kalemlerin ayrıntısı bulunmadığı için tek bir neden atfetmek doğru olmaz. Yine de büyümenin marj pahasına gerçekleşmesi, izlenmesi gereken temel noktaların başında geliyor.

FAVÖK ise 166,4 milyon TL’den 1,1 milyar TL’ye yükselerek %563,8 artmış. Buna göre FAVÖK marjı yaklaşık %15,1’den %25,6’ya çıkmış. Brüt marj daralırken FAVÖK marjının belirgin biçimde genişlemesi, faaliyet giderlerinin satışlara oranla daha yavaş arttığını veya dönemsel muhasebe etkilerinin operasyonel kârlılığı desteklediğini düşündürüyor. Bu farklılaşma olumlu; ancak FAVÖK’teki sıçramanın kalıcı olup olmadığı, sonraki dönemlerde benzer marjların korunmasıyla anlaşılacak.

Net dönem kârı 506,0 milyon TL’den 931,6 milyon TL’ye yükselmiş olsa da büyüme %84,1 ile FAVÖK artışının oldukça altında kalmış. Net kâr marjı da yaklaşık %46,0’dan %21,7’ye gerilemiş. FAVÖK’ün güçlü artışına rağmen net kârın daha sınırlı büyümesi; finansman giderleri, değerleme kalemleri, vergi ve diğer faaliyet dışı etkilerin net sonucu aşağı çekmiş olabileceğini gösteriyor. Bu kalemlerin detayı olmadan kesin hüküm kurulamasa da, operasyonel kârın net kâra dönüşüm oranı önceki döneme göre zayıflamış.

| KPI | 2026/9 | Geçen yıl aynı dönem | Yorum | |---|---:|---:|---| | Satışlar | 4,3 mlr TL | 1,1 mlr TL | %278,7 büyüme | | Brüt marj | %32,6 | %37,6 | Marj daralması | | FAVÖK marjı | %25,6 | %15,1 | Operasyonel kaldıraç güçlü | | Net kâr marjı | %21,7 | %46,0 | Net kâra dönüşüm zayıfladı |

Bilanço Sağlığı

Bilanço, gelir tablosundaki güçlü büyümenin yanında önemli bir yapısal değişim sergiliyor. Dönen varlıklar 3,4 milyar TL’den 5,6 milyar TL’ye çıkarak %61,6 artmış. Buna karşılık duran varlıklar 6,1 milyar TL’den 2,6 milyar TL’ye gerilemiş; bu da %57,5’lik ciddi bir düşüş anlamına geliyor. Toplam varlıklar ise 9,5 milyar TL’den 8,2 milyar TL’ye inmiş.

Bu tablo, varlıkların duran kalemlerden dönen kalemlere kaydığını gösteriyor. Gayrimenkul sektöründe bunun nedeni proje stoklarının, ticari alacakların veya kısa vadeli varlıkların artması olabilir; ancak hangi kalemin belirleyici olduğu verilmediği için bu dönüşümün likidite açısından tamamen olumlu olduğunu söylemek mümkün değil. Dönen varlıkların niteliği burada kritik: nakit ve kısa vadeli finansal varlık artışı ile satılmayı bekleyen stok artışı aynı anlama gelmez.

Özkaynaklar 2,1 milyar TL’den 2,9 milyar TL’ye yükselerek %36,0 büyümüş. Toplam varlıklar azalırken özkaynakların artması, şirketin sermaye tabanının güçlendiğini gösteren olumlu bir unsur. Ancak net borç 4,9 milyon TL’den 482,1 milyon TL’ye yükselmiş. Mutlak tutar şirketin ölçeğine göre hâlâ yönetilebilir görünse de artışın oranı son derece yüksek; çünkü başlangıç seviyesi çok düşüktü.

Mevcut dönem FAVÖK’ü esas alınırsa net borç/FAVÖK yaklaşık 0,44x seviyesinde. Bu, tek başına yüksek bir kaldıraç oranı değil. Ancak net borcun bir önceki dönemde neredeyse sıfır olması nedeniyle finansal yapı belirgin biçimde borçlanmaya açılmış durumda. Borcun kısa vadeli mi uzun vadeli mi olduğu, faiz maliyeti ve borcun hangi projeleri finanse ettiği sonraki değerlendirmede önemli olacak.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Net parasal pozisyon geçen yılki -218,1 milyon TL’den bu dönemde +156,2 milyon TL’ye dönmüş. Burada yalnızca %171,6’lık bir değişimden söz etmek yeterli değil; asıl önemli olan, şirketin net parasal kayıptan net parasal kazanca geçmesi ve toplamda yaklaşık 374,3 milyon TL’lik bir yön değişimi yaşaması.

TAS 29 kapsamında enflasyon muhasebesinde şirketin parasal varlık ve parasal yükümlülük dengesi, enflasyon karşısındaki sonuç üzerinde etkili olur. Önceki dönemdeki negatif pozisyon, parasal yükümlülüklerin veya borçlanmanın enflasyonist ortamda şirket aleyhine çalıştığını gösteriyordu. Bu dönemde pozitif pozisyon oluşması, parasal kalemlerin enflasyon etkisinin net kârı desteklediğini gösteriyor.

Bununla birlikte net parasal pozisyon, doğrudan nakit yaratımı anlamına gelmez. Bu kalem muhasebesel bir enflasyon düzeltmesi sonucudur ve operasyonel performansla karıştırılmamalıdır. EGEGY’nin net kârındaki artışın bir bölümü bu pozitif etkinin katkısını içeriyor olabilir; bu nedenle yatırımcı, FAVÖK ile net kâr arasındaki farkı değerlendirirken TAS 29 etkisini ayrı izlemeli.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

EGEGY’nin 2026/9 sonuçları, yüksek satış büyümesi ve güçlü operasyonel kârlılık nedeniyle olumlu bir ilk izlenim veriyor. Özellikle FAVÖK marjının %15,1’den %25,6’ya yükselmesi, şirketin faaliyet ölçeği büyürken giderlerini daha iyi yönetebildiğini gösteriyor. Özkaynakların %36,0 artması ve net borç/FAVÖK oranının yaklaşık 0,44x seviyesinde kalması da bilanço açısından şu aşamada aşırı kaldıraç riskine işaret etmiyor.

Buna karşılık üç nokta yakından takip edilmeli:

  • Brüt marjın %37,6’dan %32,6’ya gerilemesi, büyümenin maliyet baskısıyla birlikte geldiğini gösteriyor.
  • Net kârın, FAVÖK kadar hızlı artmaması; finansman, vergi veya diğer faaliyet dışı kalemlerin sonuç üzerinde baskı oluşturduğunu düşündürüyor.
  • Net borcun 4,9 milyon TL’den 482,1 milyon TL’ye çıkması, düşük seviyeden gerçekleşmiş olsa da finansal yapıda yeni bir borçlanma döneminin başladığını gösteriyor.

Özetle EGEGY’de büyüme güçlü, fakat bu büyümenin kalitesi ve sürekliliği henüz tam olarak kanıtlanmış değil. Sonraki raporlarda satışların tekrarlanabilirliği, dönen varlıkların içeriği, borcun vadesi ve brüt marjın yeniden toparlanıp toparlanmadığı yatırım tezinin yönünü belirleyecek. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.