Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/3AB

BLUME logoBLUMEBLUME METAL KİMYA A.Ş.

Yayın: 08 Mayıs 2026

Rapor kartı

BLUME 2026/3AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 5/5

Blume Metal Kimya, 2026 ilk çeyrek konsolide finansal sonuçlarında geçen yılın aynı dönemine göre hasılatını %503 artırarak 111,9 milyon TL'ye yükseltti ve net dönem zararından net kâra geçiş yaptı (1,1 milyon TL). Brüt kâr marjı %2,2'den %28,5'e sıçradı; esas faaliyet kârı 13,5 milyon TL oldu. Enflasyon muhasebesi kaynaklı 9,3 milyon TL'lik net parasal kayba rağmen şirket, güçlü operasyonel nakit akışı (23,4 milyon TL) ve azalan borçlulukla bilançosunu sağlamlaştırdı. Duran varlıklardaki artış yatırım amaçlı gayrimenkul alımlarından kaynaklanırken, özkaynaklar sınırlı da olsa arttı. Dönem, önceki yılın ağır kaybına kıyasla belirgin bir toparlanmaya işaret ediyor.

Ne değişti

Blume Metal Kimya, 2026 ilk çeyrekte hasılatını geçen yılın aynı dönemindeki 18,5 milyon TL'den 111,9 milyon TL'ye yükseltti (+%503). Satışların maliyeti orantılı olarak artarken (18,1 milyon TL → 79,9 milyon TL), brüt kâr 0,4 milyon TL'den 31,9 milyon TL'ye çıktı; brüt marj %2,2'den %28,5'e yükseldi. Esas faaliyet giderleri neredeyse ikiye katlanmasına rağmen (11,7 milyon → 20,7 milyon), esas faaliyet kârı 67 bin TL'den 13,5 milyon TL'ye sıçradı. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 3,8 milyon TL'den 6,6 milyon TL'ye çıkarken, finansman giderleri 4,8 milyon TL'den 1,8 milyon TL'ye geriledi. Enflasyon muhasebesi etkisiyle net parasal kayıp 85 bin TL gelirden 9,3 milyon TL gidere dönüştü. Net dönem kârı -5,3 milyon TL'den 1,1 milyon TL'ye geçti. Bilançoda toplam varlıklar 745,5 milyon TL'den 766 milyon TL'ye yükselirken, toplam yükümlülükler 126,4 milyon TL'den 145,9 milyon TL'ye arttı; özkaynaklar ise 619,1 milyon TL'den 620,2 milyon TL'ye çıktı. Net borç (krediler + kiralama yükümlülükleri - nakit) 32,8 milyon TL'den 21,6 milyon TL'ye geriledi.

Yatırımcıya etkisi

Bu bildirim, Blume Metal Kimya hissesi için olumlu sinyaller taşıyor. Şirket, bir önceki yılın zarar eden çeyreğine kıyasla net kâra geçerek kârlılıkta dönüm noktası yaşadı. Hasılattaki patlama ve brüt marj iyileşmesi, operasyonel verimlilik ve muhtemelen büyük bir projenin (Fuga Panorama) satışlarından kaynaklanıyor. Güçlü operasyonel nakit akışı ve azalan borçluluk, bilanço sağlığını iyileştiriyor. Ancak net kâr marjı henüz %1 seviyesinde olup enflasyon muhasebesinin yarattığı parasal kayıp kârlılığı baskılamaktadır. Yatırımcılar, bu büyümenin sürdürülebilirliğini ve enflasyon etkisinin gelecek dönemlerde nasıl seyredeceğini izlemelidir. Temettü beklentisi için henüz erken, ancak kârlılığın devamı halinde olumlu gelişmeler olabilir.

Sayısal detaylar
  • Hasılat: 18,5 milyon TL → 111,9 milyon TL (+%503 y/y)
  • Brüt Kâr: 0,4 milyon TL → 31,9 milyon TL (marj %2,2 → %28,5)
  • Esas Faaliyet Kârı: 67 bin TL → 13,5 milyon TL
  • Net Dönem Kârı: -5,3 milyon TL → +1,1 milyon TL
  • Net Nakit Akışı (İşletme): 30,5 milyon TL → 23,4 milyon TL (pozitif)
  • Toplam Borçlanma: 44,0 milyon TL → 35,7 milyon TL (azalış)
  • Net Parasal Kayıp: 85 bin TL gelir → 9,3 milyon TL gider
  • Ödenmiş Sermaye: 174,7 milyon TL (değişim yok)

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar111.884.43118.541.222▲ +%503
Brüt kâr31.934.506400.958▲ +%7865
FAVÖK26.625.3401.598.846▲ +%1565
Net parasal pozisyon-9.306.82185.937▼ −%10930
Net dönem kârı1.111.214-5.300.328▲ +%121
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar482.749.932458.612.676▲ +%5
Duran varlıklar283.295.411286.882.018▼ −%1
Toplam varlıklar766.045.343745.494.694▲ +%3
Net borç16.199.89226.348.285▼ −%39
Özkaynaklar620.166.725619.108.061▲ +%0
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%28,5▲ +26,4 puan
önceki: %2,2
FAVÖK Marjı
%23,8▲ +15,2 puan
önceki: %8,6
Net Kar Marjı
%1,0▲ +29,6 puan
önceki: −%28,6
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%0,2▲ +1,0 puan
önceki: −%0,9
Aktif Karlılığı (ROA)
%0,1▲ +0,9 puan
önceki: −%0,7
Net Borç / Özkaynak
0,03x▼ −0,02
önceki: 0,04x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
19 mn
3
—
6
—
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
−5 mn
3
—
6
—
9
—
12

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

BLUME Metal Kimya, kimya ve metal odaklı faaliyetleriyle özellikle satış hacmi ve kârlılık tarafında geçen yılın aynı dönemine göre belirgin bir sıçrama sergiledi. 2026/3AB döneminde satışlar 111,9 milyon TL’ye ulaşırken, geçen yıl aynı çeyrekte bu rakam 18,5 milyon TL seviyesindeydi. Daha dikkat çekici olan, büyümenin yalnızca ciroda kalmaması: brüt kâr ve FAVÖK çok daha hızlı artarak operasyonel kaldıraç oluştuğunu gösterdi. Buna karşın net kârın yalnızca 1,1 milyon TL seviyesinde kalmasında, 9,3 milyon TL’lik net parasal kayıp önemli bir fren görevi gördü.

Satış Hikayesi

BLUME’nin satışları yıllık bazda %503,4 artarak 111,9 milyon TL’ye yükseldi. Başka bir ifadeyle şirket, geçen yılın aynı çeyreğindeki 18,5 milyon TL’lik satış tabanının yaklaşık 6 katına çıktı. Bu, yüksek enflasyon ortamında nominal bir büyümenin ötesinde dikkat çekici bir performans. Türkiye’de yıllık enflasyonun %30’un üzerinde seyrettiği bir dönemde, satışların %500’ün üzerinde büyümesi, şirketin en azından nominal olarak enflasyondan belirgin biçimde ayrıştığını gösteriyor.

Ancak bu artışın ne kadarının gerçek hacim büyümesinden, ne kadarının fiyat artışlarından veya ürün karmasındaki değişimden kaynaklandığı mevcut veride ayrıştırılamıyor. Kimya ve metal sektörlerinde emtia fiyatları, kur hareketleri ve müşteri bazlı büyük siparişler ciroyu tek bir çeyrekte önemli ölçüde değiştirebilir. Bu nedenle 111,9 milyon TL’lik satış rakamı güçlü bir başlangıç olmakla birlikte, sürdürülebilirlik açısından önümüzdeki çeyreklerin izlenmesi gerekiyor.

Çeyreklik karşılaştırma için mevcut veri sınırlı. Verilen tabloda yalnızca 2025/3 dönemi bulunduğundan, şirketin 2026/3 satışlarının bir önceki çeyreğe göre ivme kazanıp kazanmadığını değerlendirmek mümkün değil. Dolayısıyla bu dönemdeki güçlü büyümenin düzenli bir trend mi, yoksa sipariş ve teslimat zamanlamasına bağlı tek seferlik bir sıçrama mı olduğunu anlamak için yeni ara dönem sonuçlarını beklemek gerekir.

Kârlılık

Şirketin brüt kârı 31,9 milyon TL’ye çıkarak geçen yılki 401 bin TL’den yaklaşık 79 kat daha yüksek bir seviyeye ulaştı. Buna paralel olarak brüt kâr marjı %2,2’den %28,5’e yükseldi. Bu marj değişimi, satış büyümesinden daha önemli bir sinyal veriyor: BLUME bu dönemde ürün fiyatlaması, maliyet kontrolü veya daha kârlı ürün karması açısından geçen yıla kıyasla çok daha güçlü bir görünüm sergiledi.

FAVÖK ise 1,6 milyon TL’den 26,6 milyon TL’ye yükseldi. Böylece FAVÖK marjı %8,6’dan %23,8’e çıktı. Brüt kâr marjı ile FAVÖK marjı arasındaki farkın yaklaşık 4,7 puan seviyesinde olması, brüt kârın önemli bölümünün faaliyet giderleri sonrasında korunabildiğini gösteriyor. Bu, operasyonel kaldıraç açısından olumlu. Satışlar büyürken sabit giderlerin ciroya oranı düşmüş veya şirketin operasyonel verimliliği artmış olabilir.

Bununla birlikte, güçlü operasyonel kârlılık net kâra aynı ölçüde yansımadı. Şirket geçen yıl 5,3 milyon TL net zarar açıklarken bu dönemde 1,1 milyon TL net kâra geçti. Net kâr marjı yaklaşık %1,0 seviyesinde kaldı. FAVÖK marjı %23,8 iken net kâr marjının %1,0 olması, operasyonel kârın finansal kalemler, parasal pozisyon etkisi, amortisman veya vergiler sonrasında büyük ölçüde eridiğini gösteriyor. Bu kalemlerin ayrıntısı paylaşılmadığı için net kârdaki baskının hangi unsurdan ne ölçüde kaynaklandığını kesinleştirmek mümkün değil; ancak en belirgin olumsuz etki net parasal pozisyonda görülüyor.

Bilanço Sağlığı

BLUME’nin toplam varlıkları önceki yıl sonundaki 745,5 milyon TL’den 766,0 milyon TL’ye yükseldi. Artış %2,8 ile sınırlı kalırken, dönen varlıklar 458,6 milyon TL’den 482,7 milyon TL’ye çıkarak %5,3 büyüdü. Duran varlıklar ise 286,9 milyon TL’den 283,3 milyon TL’ye geriledi. Bu görünüm, bilanço büyümesinin ağırlıklı olarak kısa vadeli varlıklar üzerinden gerçekleştiğini gösteriyor.

Özkaynaklar 619,1 milyon TL’den 620,2 milyon TL’ye yükseldi; yani artış yalnızca %0,2 oldu. Şirketin net kârı pozitif olmasına rağmen özkaynakların sınırlı artması, net kârın küçük kalması ve enflasyon muhasebesinin özkaynak kalemleri üzerindeki etkileriyle birlikte değerlendirilmelidir. Toplam varlıklar içinde özkaynakların payı yaklaşık %81 seviyesinde. Bu oran, şirketin bilançosunda özkaynak tabanının güçlü olduğunu ve borçla finansman bağımlılığının sınırlı kaldığını gösteriyor.

Net borç 26,3 milyon TL’den 16,2 milyon TL’ye gerileyerek %38,5 azaldı. FAVÖK ile birlikte değerlendirildiğinde net borç/FAVÖK oranı yaklaşık 0,6 kat seviyesinde. Önceki yıl aynı dönem FAVÖK’ü üzerinden yapılan kaba karşılaştırmada bu oran yaklaşık 16,4 kat seviyesindeydi. Bu dramatik iyileşme, hem borç azalmasını hem de FAVÖK’teki güçlü artışı yansıtıyor. Ancak şirketin nakit, ticari alacak ve kısa vadeli borç detayları verilmediği için likidite gücü hakkında cari oran gibi daha kapsamlı bir değerlendirme yapılamıyor.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Enflasyon muhasebesi açısından dönem sonuçlarının en kritik noktası, net parasal pozisyonun geçen yılki 85,9 bin TL’lik olumlu etkiden bu dönemde 9,3 milyon TL’lik olumsuz etkiye dönmesi. Bu kalem, geçen yıla göre yaklaşık 9,4 milyon TL daha kötü bir katkı anlamına geliyor. Yüzdesel değişim burada sağlıklı yorumlanamaz; çünkü karşılaştırma tabanı çok düşük ve işaret değişimi bulunuyor.

Net parasal kayıp, şirketin parasal varlık ve yükümlülüklerinin enflasyon karşısındaki bileşiminin bu dönemde aleyhte çalıştığını gösteriyor. Operasyonel tarafta 26,6 milyon TL FAVÖK üreten şirketin net kârda yalnızca 1,1 milyon TL bırakabilmesinde bu etkinin önemli rolü var. Başka bir ifadeyle BLUME’nin faaliyet performansı güçlü olsa da, enflasyon muhasebesi sonrası finansal sonuçlar aynı güçte görünmüyor. Önümüzdeki dönemlerde net parasal pozisyonun tekrar pozitife dönüp dönmeyeceği, kârlılığın net satıra ne ölçüde taşınacağını belirleyecek.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

BLUME’nin 2026/3AB sonuçları, yüksek satış büyümesi ve belirgin marj iyileşmesi sayesinde operasyonel açıdan güçlü bir tablo ortaya koyuyor. Özellikle brüt kâr marjının %28,5’e, FAVÖK marjının %23,8’e çıkması, şirketin geçen yıla göre çok daha verimli bir faaliyet yapısına ulaştığını gösteriyor. Net borcun azalması ve net borç/FAVÖK oranının 0,6 kat seviyesine inmesi de bilanço riskini sınırlayan olumlu unsurlar.

Buna karşılık yatırımcıların üç noktayı yakından izlemesi gerekiyor:

  • 111,9 milyon TL’lik satışın sonraki çeyreklerde korunup korunamayacağı,
  • FAVÖK marjının %23,8 seviyesinin tek seferlik mi yoksa sürdürülebilir mi olduğu,
  • 9,3 milyon TL’lik net parasal kaybın net kâr üzerindeki baskısının devam edip etmeyeceği.

Özetle veri, BLUME’de operasyonel dönüşüm ve bilanço disiplinine işaret ediyor; fakat güçlü FAVÖK henüz aynı ölçüde net kâra dönüşmüş değil. Şirketin yatırım hikâyesinin güçlenmesi için yüksek satış büyümesinin tekrarlanması, marjların korunması ve TAS 29 kaynaklı parasal kaybın azalması gerekiyor. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.