Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/6AB

ALBTN logoALBTNALBAYRAK HAZIR BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Yayın: 03 Ağustos 2026

Rapor kartı

ALBTN 2026/6AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 4/5

Albayrak Hazır Beton'un 2026 ilk yarı net kârı 95,8 milyon TL ile geçen yılın aynı dönemindeki 1,4 milyon TL'ye göre dramatik bir artış gösterdi. Hasılat %15 artışla 1,24 milyar TL'ye yükselirken, brüt kâr 75,4 milyon TL'ye çıktı (önceki dönem: 45,3 milyon TL). Esas faaliyet kârı 45,9 milyon TL ile geçen yılki 1,4 milyon TL'nin oldukça üzerinde gerçekleşti. Şirketin bilançosu güçlü kalmaya devam ediyor; toplam varlıklar 4,23 milyar TL, özkaynaklar ise 2,53 milyar TL seviyesinde. Enflasyon muhasebesi etkisiyle parasal kazanç 150,5 milyon TL olarak kaydedildi ve net kârı destekledi. Operasyonel tarafta stok artışı ve ticari borçlardaki azalma işletme sermayesini baskılarken, yatırım harcamaları devam etti.

Ne değişti

Net satışlar 1.078,4 milyon TL'den 1.240,9 milyon TL'ye yükseldi (+%15,1 y/y). Brüt kâr 45,3 milyon TL'den 75,4 milyon TL'ye çıktı; brüt marj %4,2'den %6,1'e iyileşti. Esas faaliyet kârı 1,4 milyon TL'den 45,9 milyon TL'ye yükseldi. Finansman giderleri 113,0 milyon TL'den 85,1 milyon TL'ye geriledi. Parasal kazanç 16,9 milyon TL'den 150,5 milyon TL'ye çıkarak vergi öncesi kârı 103,0 milyon TL'ye taşıdı (önceki dönem: -29,7 milyon TL). Net dönem kârı 1,4 milyon TL'den 95,8 milyon TL'ye yükseldi. Özkaynaklar 2,43 milyar TL'den 2,53 milyar TL'ye artarken, net borç 406,9 milyon TL kısa vadeli borç ve 51,1 milyon TL uzun vadeli borç kısa vadeli kısmından, 352,7 milyon TL kısa vadeli borç ve 83,1 milyon TL uzun vadeli borç kısa vadeli kısmına değişti. Stoklar 964,6 milyon TL'den 1,11 milyar TL'ye yükseldi. Ertelenmiş gelirler 466,8 milyon TL'den 589,4 milyon TL'ye arttı.

Yatırımcıya etkisi

Şirketin kârlılığında belirgin bir iyileşme var; net kâr marjı %0,1'den %7,7'ye yükseldi. Bu, operasyonel verimlilik ve finansman giderlerindeki düşüşün yanı sıra enflasyon muhasebesinin parasal kazanç etkisinden kaynaklanıyor. Bilanço güçlü; özkaynaklar toplam varlıkların %60'ını oluşturuyor. Ancak stoklardaki artış ve ticari borçlardaki azalma işletme sermayesini olumsuz etkiledi; faaliyetlerden elde edilen nakit akışı pozitif (114,7 milyon TL) olmasına rağmen, yatırım harcamaları nedeniyle serbest nakit akışı negatif. Yatırımcılar için bu sonuçlar, şirketin büyüme ve kârlılık dengesini koruduğunu, ancak nakit üretiminin yatırımların gerisinde kaldığını gösteriyor. Temettü beklentisi için net dönem kârındaki artış olumlu, ancak şirketin kâr dağıtım politikası net değil.

Sayısal detaylar
  • Net satışlar: 1.240,9 milyon TL (önceki dönem: 1.078,4 milyon TL, +%15,1 y/y)
  • Net dönem kârı: 95,8 milyon TL (önceki dönem: 1,4 milyon TL)
  • Brüt kâr marjı: %6,1 (önceki dönem: %4,2)
  • Esas faaliyet kârı: 45,9 milyon TL (önceki dönem: 1,4 milyon TL)
  • Parasal kazanç: 150,5 milyon TL (önceki dönem: 16,9 milyon TL)
  • Finansman giderleri: 85,1 milyon TL (önceki dönem: 112,9 milyon TL)
  • Özkaynaklar: 2.527,7 milyon TL (31.12.2025: 2.431,5 milyon TL)
  • Stoklar: 1.108,9 milyon TL (31.12.2025: 964,6 milyon TL)

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar1.240.947.4291.078.369.226▲ +%15
Brüt kâr75.404.74045.345.333▲ +%66
FAVÖK159.259.806125.115.639▲ +%27
Net parasal pozisyon150.499.81216.852.389▲ +%793
Net dönem kârı95.793.1181.389.633▲ +%6793
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar2.062.135.5551.916.994.196▲ +%8
Duran varlıklar2.162.887.5842.224.831.432▼ −%3
Toplam varlıklar4.225.023.1394.141.825.628▲ +%2
Net borç364.536.448293.395.516▲ +%24
Özkaynaklar2.527.711.1762.431.528.266▲ +%4
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%6,1▲ +1,9 puan
önceki: %4,2
FAVÖK Marjı
%12,8▲ +1,2 puan
önceki: %11,6
Net Kar Marjı
%7,7▲ +7,6 puan
önceki: %0,1
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%3,8▲ +3,7 puan
önceki: %0,1
Aktif Karlılığı (ROA)
%2,3▲ +2,2 puan
önceki: %0,0
Net Borç / Özkaynak
0,14x▲ +0,02
önceki: 0,12x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
—
3
1,1 mlr
6
—
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
—
3
1 mn
6
—
9
—
12

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

Albayrak Hazır Beton, inşaat faaliyetlerinin önemli girdilerinden biri olan hazır beton üretim ve ticareti alanında faaliyet gösteriyor. 2026/6AB döneminde şirketin satışları nominal olarak büyürken, operasyonel kârlılık ve özellikle net dönem kârı geçen yılın aynı dönemine göre belirgin şekilde yükseldi. Ancak bu tabloyu yalnızca kâr artışı üzerinden okumak yanıltıcı olabilir; çünkü 150,5 milyon TL seviyesindeki net parasal pozisyon geliri, 95,8 milyon TL net kârın oluşumunda kritik rol oynuyor. Ana mesaj şu: operasyonel tarafta iyileşme var, fakat kâr sıçramasının tamamı faaliyet performansından kaynaklanmıyor.

Satış Hikayesi

Şirketin satışları 1,2 milyar TL’ye ulaşarak geçen yılın aynı dönemindeki 1,1 milyar TL’ye göre %15,1 arttı. İlk bakışta bu artış olumlu görünse de Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon ortamında nominal satış büyümesinin enflasyonun gerisinde kaldığı görülüyor. Başka bir ifadeyle, şirket daha yüksek bir ciro açıklamış olsa da satış hacmi ve reel büyüme açısından tablo daha sınırlı olabilir.

Hazır beton sektöründe satışlar genellikle inşaat faaliyetleri, altyapı yatırımları, kentsel dönüşüm ve kamu projelerinin temposuna bağlı ilerler. Veriler, şirketin satışlarını koruduğunu ve sınırlı ölçüde artırdığını gösteriyor; ancak fiyat artışlarının maliyet ve enflasyon etkisini tamamen aşan bir büyüme henüz ortaya çıkmış değil. Bu nedenle yatırımcı açısından takip edilmesi gereken konu, önümüzdeki dönemlerde cironun yalnızca fiyat artışlarından mı, yoksa gerçek hacim artışından mı besleneceği olacak.

Çeyreklik trend için mevcut veri setinde yalnızca 2025/6 karşılaştırması bulunuyor. Dolayısıyla 2026/6AB dönemindeki satış performansının bir önceki çeyreğe göre hızlanıp hızlanmadığı veya yavaşladığı konusunda net bir değerlendirme yapmak mümkün değil. Ara dönem raporu olması nedeniyle yılın ikinci yarısındaki inşaat sezonu ve proje teslimatları, yıllık görünüm açısından belirleyici olacaktır.

Kârlılık

Kârlılık tarafında satışlardan daha güçlü bir tablo var. Brüt kâr, geçen yılın aynı dönemindeki 45,3 milyon TL’den 75,4 milyon TL’ye yükselerek %66,3 arttı. Bu gelişme, satış büyümesi %15,1 ile sınırlı kalmasına rağmen şirketin ürün fiyatlama, maliyet yönetimi veya faaliyet karması açısından iyileşme sağladığını gösteriyor.

Brüt kâr marjı yaklaşık %6,3 seviyesine yükseldi; geçen yıl aynı dönemde bu oran yaklaşık %4,1 idi. Yaklaşık 2,2 puanlık marj artışı, hazır beton gibi maliyet baskısına açık bir sektörde dikkat çekici. Bununla birlikte marj hâlâ düşük seviyede ve çimento, enerji, akaryakıt, işçilik ile lojistik maliyetlerindeki değişimlere duyarlı olmaya devam ediyor.

FAVÖK ise 159,3 milyon TL olarak gerçekleşti ve geçen yılki 125,1 milyon TL’ye göre %27,3 arttı. FAVÖK marjı %13,3 seviyesine yükselirken, geçen yıl yaklaşık %11,4 düzeyindeydi. Bu, faaliyet kârlılığında yaklaşık 1,9 puanlık iyileşmeye işaret ediyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var: açıklanan FAVÖK, brüt kârın üzerinde bulunuyor. Bu durum, şirketin gelir tablosunda faaliyet giderleri, diğer faaliyet kalemleri veya kullanılan hesaplama metodolojisi nedeniyle ortaya çıkabilir; mevcut veri seti bu farkın kaynağını ayrıştırmaya izin vermiyor. Bu nedenle FAVÖK artışı olumlu okunmalı, ancak marjın sürdürülebilirliği ayrıntılı dipnotlarla teyit edilmeli.

Net dönem kârı 95,8 milyon TL’ye çıkarak geçen yılki 1,4 milyon TL’den çok yüksek bir artış gösterdi. Net kâr marjı yaklaşık %8,0 seviyesinde; önceki yıl bu oran yalnızca %0,1 civarındaydı. Fakat net kâr artışının ana motoru operasyonel kârlılık değil, net parasal pozisyon gelirindeki sıçrama oldu. Bu nedenle %6.793,4 oranındaki kâr artışını doğrudan şirketin faaliyetlerinde aynı ölçüde bir güçlenme olarak değerlendirmek doğru olmaz.

Bilanço Sağlığı

Şirketin toplam varlıkları 4,2 milyar TL’ye ulaşarak önceki dönem sonuna göre %2,0 arttı. Dönen varlıklar 2,1 milyar TL ile %7,6 yükselirken, duran varlıklar 2,2 milyar TL seviyesinde kalarak %2,8 geriledi. Bu görünüm, bilanço büyümesinin daha çok kısa vadeli varlıklardan geldiğini gösteriyor. Ancak dönen varlıkların nakit, ticari alacak veya stoklardan hangisiyle arttığı açıklanmadığı için likiditenin kalitesi hakkında kesin hüküm vermek mümkün değil.

Özkaynaklar 2,5 milyar TL’ye yükselerek %4,0 arttı. Özkaynakların toplam varlıklara oranı yaklaşık %60 seviyesinde ve bu, şirketin bilançosunda önemli bir özkaynak tamponu bulunduğunu gösteriyor. Net kârın da katkısıyla özkaynak yapısı güçlenmiş durumda.

Buna karşılık net borç 364,5 milyon TL’ye çıkarak %24,2 arttı. Borç büyümesi, varlık ve özkaynak artışından daha hızlı gerçekleşmiş. Yine de net borcun FAVÖK’e oranı yaklaşık 2,3x seviyesinde bulunuyor. Hazır beton gibi döngüsel ve sermaye ihtiyacı yüksek bir faaliyet alanı için bu oran yönetilebilir olmakla birlikte, borcun yükselmeye devam etmesi durumunda faiz ve finansman giderleri kârlılık üzerinde baskı oluşturabilir. Önceki dönemde net borç/FAVÖK oranının yaklaşık 2,3x olması, kaldıraçta dramatik bir bozulma olmadığını; ancak borç artışının yakından izlenmesi gerektiğini gösteriyor.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Enflasyon muhasebesi kapsamında net parasal pozisyon geliri 150,5 milyon TL’ye ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde bu kalem 16,9 milyon TL idi. Artış yaklaşık %793 seviyesinde ve şirketin net kâr performansını belirgin biçimde destekliyor.

Net parasal pozisyon geliri, yüksek enflasyon ortamında parasal varlık ve yükümlülüklerin şirket üzerindeki etkisini yansıtır. Bu kalem, şirketin faaliyetlerinden elde ettiği nakit kârla aynı anlama gelmez ve her dönem tekrarlanabilir bir operasyonel gelir olarak değerlendirilmemelidir. Bu dönemde net parasal pozisyon geliri, 95,8 milyon TL’lik net kârın üzerinde bulunuyor. Dolayısıyla şirketin net kârı, operasyonel kârlılığın yanı sıra TAS 29 etkisinden güçlü şekilde yararlanmış durumda.

Bu nedenle yatırımcı, net kâr yerine FAVÖK, faaliyet nakit akışı ve borçluluk eğilimini birlikte izlemeli. Enflasyon muhasebesinin etkisi dönemden döneme değişebileceği için 150,5 milyon TL’lik katkının gelecek dönemlerde aynı seviyede tekrarlanacağı varsayılmamalı.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

ALBTN’de 2026/6AB sonuçları, operasyonel tarafta temkinli ama olumlu bir tablo sunuyor. Satış büyümesi enflasyonun altında kalsa da brüt kâr ve FAVÖK marjlarının iyileşmesi, şirketin maliyetlerini satış fiyatlarına kısmen yansıtabildiğini gösteriyor. Güçlü özkaynak yapısı da bilanço açısından önemli bir avantaj.

Bununla birlikte üç ana risk öne çıkıyor:

  • Satışların %15,1 büyümeyle enflasyonun gerisinde kalması, reel hacim artışının sınırlı olabileceğine işaret ediyor.
  • Net borcun %24,2 yükselmesi, faaliyet kârlılığı borç artışını karşılayamazsa finansal risk yaratabilir.
  • Net kârın önemli bölümü 150,5 milyon TL’lik net parasal pozisyon gelirinden geliyor; bu nedenle kâr kalitesinin operasyonel performanstan ayrıştırılması gerekiyor.

Özetle şirketin faaliyet marjlarındaki iyileşme ve güçlü özkaynak yapısı fırsat yaratıyor. Ancak sürdürülebilir değer yaratımı için bundan sonraki dönemlerde satış büyümesinin enflasyonu aşması, FAVÖK artışının devam etmesi ve net borcun kontrol altında tutulması gerekecek. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.