Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/9AB

SOHOE logoSOHOESOHO GİYİM VE ENERJİ A.Ş.

Yayın: 23 Ekim 2026

Rapor kartı

SOHOE 2026/9AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 4/5

Soho Giyim ve Enerji’nin 2026’nın ilk 9 ayında hasılatı yıllık %2,0 gerileyerek 2,50 Mr ₺ olurken, brüt kâr 773,5 Mn ₺ ile yatay kaldı; ancak esas faaliyet kârı %26,8 düşüşle 574,0 Mn ₺’ye indi. Brüt kâr marjı %30,5’ten %31,0’e sınırlı yükselmesine rağmen pazarlama giderlerindeki artış ve esas faaliyetlerden diğer gelirlerdeki gerileme faaliyet kârlılığını baskıladı. Finansman giderleri 502,4 Mn ₺ ve parasal kayıp 80,5 Mn ₺ olurken net dönem kârı %71,6 azalarak 23,9 Mn ₺ seviyesinde kaldı. Üçüncü çeyrekte satışlar %24,7 artmasına rağmen brüt kâr %51,1 geriledi ve şirket 10,9 Mn ₺ net zarar açıkladı; önceki yılın aynı çeyreğinde net kâr 30,1 Mn ₺ idi. Bilanço, 2026 halka arzından sağlanan kaynakla güçlenerek özkaynakları 4,20 Mr ₺’ye ve nakit varlıkları 1,30 Mr ₺’ye taşıdı. Buna karşın işletme faaliyetlerinden 654,6 Mn ₺ nakit çıkışı gerçekleşmesi, büyüyen stokların ve yüksek finansman maliyetlerinin yatırımcı açısından izlenmesi gereken başlıca unsurlar olduğunu gösteriyor.

Ne değişti

İlk 9 ay hasılatı 2,55 Mr ₺’den 2,50 Mr ₺’ye gerileyerek %2,0 daraldı; brüt kâr ise 776,2 Mn ₺’den 773,5 Mn ₺’ye düşerek %0,4 azaldı. Brüt kâr marjı %30,5’ten %31,0’e yükselse de pazarlama giderleri 102,7 Mn ₺’den 261,2 Mn ₺’ye çıkarak %154,2 arttı. Genel yönetim giderleri %26,7 düşerek 107,5 Mn ₺’Ye gerilerken, esas faaliyetlerden diğer gelirler %29,9 azalarak 190,8 Mn ₺ oldu ve esas faaliyet kârı 783,8 Mn ₺’den 574,0 Mn ₺’ye geriledi. Yatırım faaliyetlerinden 59,9 Mn ₺ gelir oluşmasına rağmen finansman giderleri 502,4 Mn ₺ ve parasal kayıp 80,5 Mn ₺ seviyesinde gerçekleşti. Net kâr 84,1 Mn ₺’den 23,9 Mn ₺’ye düşerek %71,6 azaldı; hisse başına kazanç 0,407 ₺’den 0,111 ₺’ye indi. Üçüncü çeyrekte hasılat 694,3 Mn ₺’den 865,5 Mn ₺’ye yükselirken brüt kâr 276,7 Mn ₺’den 135,4 Mn ₺’ye geriledi ve brüt marj %39,8’den %15,6’ya düştü. Nakit ve nakit benzerleri 73,3 Mn ₺’den 1,30 Mr ₺’ye çıkarken bunun ana kaynağı 1,50 Mr ₺ büyüklüğündeki halka arz oldu; sermaye 206,8 Mn ₺’den 306,8 Mn ₺’ye yükseldi ve hisse senedi ihraç primleri 2,09 Mr ₺’ye ulaştı. Toplam özkaynaklar 2,75 Mr ₺’den 4,20 Mr ₺’ye çıkmasına rağmen işletme faaliyetlerinden nakit akışı -170,3 Mn ₺’den -654,6 Mn ₺’ye kötüleşti; stoklar 1,18 Mr ₺’den 1,91 Mr ₺’ye yükselerek işletme sermayesinde 729,9 Mn ₺ nakit bağladı.

Yatırımcıya etkisi

Operasyonel satışlar yatay kalırken üçüncü çeyrekte brüt marjın sert gerilemesi, kârlılık görünümünün dönemsel olarak zayıfladığını gösteriyor. Pazarlama giderlerindeki hızlı artış ve 502,4 Mn ₺ finansman gideri, faaliyet kârının net kâra dönüşümünü belirgin biçimde sınırladı. Halka arz sonrasında 1,30 Mr ₺ nakit ve 4,20 Mr ₺ özkaynak oluşması bilanço likiditesini güçlendirdi; ancak toplam borçlanmalar ve kiralama yükümlülükleri yaklaşık 2,98 Mr ₺ seviyesinde bulunuyor. İşletme faaliyetlerinden negatif nakit üretimi ve stoklardaki 729,9 Mn ₺ artış, nakit dönüş hızının ve stok yönetiminin yakından takip edilmesini gerektiriyor. Enflasyon muhasebesi kapsamında parasal kayıp ve finansman kalemleri net kârı etkilediğinden, nominal bilanço artışları operasyonel performansla aynı anlamı taşımıyor. Mevcut veriler, enerji ve giyim faaliyetlerinin konsolide yapısına rağmen kısa vadede ana belirleyicilerin marj normalleşmesi, stokların nakde dönüşü ve finansman maliyetleri olacağını ortaya koyuyor.

Sayısal detaylar
  • İlk 9 ay hasılatı 2,50 Mr ₺; yıllık değişim -%2,0.
  • İlk 9 ay net kârı 23,9 Mn ₺; 2025 aynı dönemindeki 84,1 Mn ₺’ye göre -%71,6.
  • Brüt kâr marjı ilk 9 ayda %30,5’ten %31,0’e yükseldi; üçüncü çeyrekte %39,8’den %15,6’ya geriledi.
  • Üçüncü çeyrek net sonucu 10,9 Mn ₺ zarar; 2025 üçüncü çeyrekte 30,1 Mn ₺ net kâr.
  • 30 Eylül 2026 itibarıyla nakit ve nakit benzerleri 1,30 Mr ₺; dönem başında 73,3 Mn ₺.
  • Toplam özkaynak 4,20 Mr ₺; halka arz sonrası sermaye 306,8 Mn ₺ ve ihraç primi 2,09 Mr ₺.
  • İşletme faaliyetlerinden nakit akışı -654,6 Mn ₺; stoklar 1,91 Mr ₺ ile dönem başına göre 729,9 Mn ₺ arttı.
  • Banka kredileri ve kiralama borçları toplamı yaklaşık 2,98 Mr ₺; ayrıca 70,8 Mn ₺ tutarında geri alınmış pay bulunuyor.

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar2.496.772.2182.546.588.618▼ −%2
Brüt kâr773.455.567776.226.923▼ −%0
FAVÖK563.070.110600.310.757▼ −%6
Net parasal pozisyon-80.480.061-14.774.254▼ −%445
Net dönem kârı23.890.66084.118.981▼ −%72
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar4.984.727.7262.958.792.942▲ +%68
Duran varlıklar2.564.207.1872.754.124.159▼ −%7
Toplam varlıklar7.548.934.9135.712.917.101▲ +%32
Net borç1.681.392.5492.357.774.358▼ −%29
Özkaynaklar4.201.223.8402.747.216.685▲ +%53
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%31,0▲ +0,5 puan
önceki: %30,5
FAVÖK Marjı
%22,6▼ −1,0 puan
önceki: %23,6
Net Kar Marjı
%1,0▼ −2,3 puan
önceki: %3,3
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%0,6▼ −2,5 puan
önceki: %3,1
Aktif Karlılığı (ROA)
%0,3▼ −1,2 puan
önceki: %1,5
Net Borç / Özkaynak
0,40x▼ −0,46
önceki: 0,86x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
—
3
—
6
694 mn
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
—
3
—
6
30 mn
9
—
12

03Derinlemesine analiz

23 Eki 2026

Açılış

SOHO Giyim ve Enerji A.Ş.’nin 2026/9AB sonuçları, satışların nominal olarak yatay kaldığı ancak kârlılık ve enflasyon muhasebesi tarafında baskının belirginleştiği bir döneme işaret ediyor. Şirketin satışları 2,5 milyar TL seviyesinde kalırken, FAVÖK %6,2 ve net dönem kârı %71,6 geriledi. Buna karşılık bilanço tarafında net borç azalırken özkaynaklar güçlendi; yani faaliyet kârlılığındaki zayıflamaya rağmen finansal yapı geçen yıl sonuna göre daha dengeli bir görünüm kazandı. Ana soru, bu bilanço iyileşmesinin sürdürülebilir operasyonel nakit üretimiyle mi, yoksa enflasyon muhasebesi ve dönemsel bilanço hareketleriyle mi oluştuğu.

Satış Hikayesi

Şirketin satışları, geçen yılın aynı dönemindeki 2,5 milyar TL seviyesine kıyasla %2,0 gerileyerek yaklaşık 2,5 milyar TL oldu. Nominal olarak neredeyse yatay görünen bu performans, Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon dikkate alındığında reel açıdan daha zayıf bir tabloya işaret ediyor. Başka bir ifadeyle şirket satışlarını nominal olarak korusa da ürün fiyatları, maliyetler ve genel fiyat seviyesi artışının gerisinde kalmış olabilir.

Bu durum özellikle giyim ve enerji gibi farklı dinamiklere sahip faaliyet alanları bulunan şirketlerde yakından izlenmeli. Giyim tarafında tüketici talebi, stok devir hızı ve indirim oranları satışların niteliğini belirlerken; enerji tarafında hacim, tarife ve maliyet geçişkenliği önem taşıyor. Ancak mevcut veride segment bazında gelir dağılımı bulunmadığı için hangi iş kolunun satış performansını taşıdığı konusunda kesin bir ayrım yapmak mümkün değil.

Brüt kârın satışlardan daha sınırlı gerilemesi, ilk bakışta şirketin temel ürün kârlılığını büyük ölçüde koruduğunu gösteriyor. Bununla birlikte satışların reel olarak küçüldüğü bir ortamda brüt kârın nominal olarak %0,4 azalması, operasyonun büyüme üretmediğini teyit ediyor. Çeyreklik trend açısından elimizde önceki dönem için yalnızca 2025/9 çeyreğinde 694,3 milyon TL satış bilgisi bulunuyor; mevcut açıklamada karşılaştırılabilir 2026/9 çeyrek satış rakamı yer almadığından, son çeyrekte ivmenin hızlanıp hızlanmadığı konusunda sağlıklı bir yorum için yeni verileri beklemek gerekiyor.

Kârlılık

Brüt kâr 773,5 milyon TL olurken geçen yıl aynı dönemdeki 776,2 milyon TL seviyesine göre yalnızca %0,4 geriledi. Buna göre brüt kâr marjı yaklaşık %30,9 seviyesinde gerçekleşti; geçen yıl bu oran yaklaşık %31,0 idi. Marjın neredeyse korunması, satışların maliyeti tarafında büyük bir bozulma yaşanmadığını gösteriyor. Ancak bu istikrar, şirketin genel kârlılık sorununu çözmeye yetmemiş.

FAVÖK 563,1 milyon TL ile geçen yılki 600,3 milyon TL seviyesinin %6,2 altında kaldı. FAVÖK marjı yaklaşık %22,5 olurken, önceki yılın yaklaşık %24,0 marjına göre 1,5 puan geriledi. Brüt marjın yatay kalmasına karşın FAVÖK marjının düşmesi, satış ve pazarlama, genel yönetim veya diğer faaliyet giderlerinin ciroya oranla arttığını düşündürüyor. Detaylı gider kırılımı bulunmadığı için baskının hangi kalemden kaynaklandığını söylemek mümkün değil; ancak operasyonel giderlerin brüt kârdaki dayanıklılığı aşağıya çektiği açık.

Net dönem kârı ise 23,9 milyon TL ile geçen yılki 84,1 milyon TL seviyesine göre %71,6 azaldı. Net kâr marjı yaklaşık %1,0 seviyesine inerken, geçen yıl bu oran yaklaşık %3,4 idi. Böylece şirket brüt kârını büyük ölçüde korumasına rağmen, FAVÖK düşüşü ve özellikle net parasal pozisyondaki bozulma sonucunda kârın önemli bölümünü kaybetti. Bu tablo, operasyonel kârlılığın tek başına güçlü görünmesinin yeterli olmadığını; finansman, enflasyon muhasebesi ve diğer faaliyet dışı kalemlerin net sonucu ciddi biçimde etkilediğini gösteriyor.

Bilanço Sağlığı

Bilanço tarafında en dikkat çekici gelişme, net borcun 2,4 milyar TL’den 1,7 milyar TL’ye gerileyerek %28,7 azalması. Bu, borçluluk açısından olumlu bir hareket. FAVÖK’ün son 9 aylık verisi üzerinden basit bir karşılaştırma yapıldığında net borç/FAVÖK oranı yaklaşık 3,0 kat seviyesinde bulunuyor; önceki dönemde aynı hesaplama yaklaşık 4,0 kat idi. Dolayısıyla şirketin borç taşıma kapasitesi geçen yıl sonuna göre iyileşmiş görünüyor. Bununla birlikte bu oran yıllıklandırılmış FAVÖK kullanılmadan hesaplandığı için yalnızca yön gösterici kabul edilmeli.

Özkaynaklar 2,7 milyar TL’den 4,2 milyar TL’ye yükselerek %52,9 arttı. Toplam varlıklar da yaklaşık 5,7 milyar TL’den 7,5 milyar TL’ye çıkarak %32,1 büyüdü. Özkaynakların varlıklardan daha hızlı artması, bilanço kaldıraç oranını aşağı çekiyor ve şirketin finansal dayanıklılığını artırıyor. Ancak özkaynak artışının ne kadarının dönem kârından, ne kadarının enflasyon muhasebesi kaynaklı düzeltmelerden veya diğer özkaynak kalemlerinden oluştuğu paylaşılmadığı için, bu artışı doğrudan nakit yaratımı olarak okumamak gerekir.

Dönen varlıkların 3,0 milyar TL’den 5,0 milyar TL’ye yükselmesi de bilanço likiditesi açısından ilk bakışta olumlu. Fakat bu artışın nakit, ticari alacak veya stok kaynaklı olup olmadığı kritik önem taşıyor. Özellikle stok ve alacaklarda büyüme varsa, bilanço güçlenirken işletme sermayesi ihtiyacı da artmış olabilir. Duran varlıkların %6,9 azalması ise yatırım harcamalarının veya sabit kıymet tabanının önceki yıl sonuna göre küçüldüğünü gösteriyor; ancak ayrıntı olmadan bunun satış, amortisman ya da varlık yeniden sınıflaması kaynaklı olduğu belirlenemez.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Net parasal pozisyon -80,5 milyon TL ile geçen yılki -14,8 milyon TL seviyesine göre belirgin biçimde kötüleşti. Nominal olarak parasal kayıp yaklaşık %444,7 arttı. Buradaki eksi değer, şirketin enflasyon muhasebesi altında net parasal kayıp yazdığını gösteriyor. Genel olarak parasal varlıkları parasal yükümlülüklerinden daha yüksek olan şirketler yüksek enflasyon ortamında satın alma gücü kaybıyla karşılaşabilir; SOHO’nun bu dönemdeki sonucu da bu yönde bir etkiye işaret ediyor.

Bu kayıp, net dönem kârındaki sert düşüşün ana unsurlarından biri. Şirketin FAVÖK’ü 563,1 milyon TL gibi yüksek bir seviyede kalmasına rağmen net kârın yalnızca 23,9 milyon TL olması, operasyonel kârlılığın enflasyon muhasebesi ve finansal kalemler tarafından büyük ölçüde aşağı çekildiğini gösteriyor. TAS 29 kapsamında oluşan bu etki nakit çıkışıyla birebir aynı olmayabilir; ancak raporlanan özkaynak kârlılığı ve net kâr üzerindeki etkisi gerçektir. Bu nedenle yatırımcı, FAVÖK ile net kâr arasındaki geniş farkı izlemeli.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

SOHO’nun bu dönemki resmi iki farklı hikâyeyi aynı anda anlatıyor. Bir tarafta net borcun %28,7 azalması, özkaynakların %52,9 artması ve yaklaşık 3,0 kat seviyesine gerileyen net borç/FAVÖK oranı bilanço açısından olumlu. Diğer tarafta satışların reel olarak daralması, FAVÖK marjının %24,0’dan %22,5’e düşmesi ve net kârın %71,6 gerilemesi operasyonel ve finansal baskıların sürdüğünü gösteriyor.

Yatırımcı açısından takip edilmesi gereken başlıklar şunlar:

  • Satışların enflasyonun üzerinde büyüyüp büyümeyeceği,
  • FAVÖK marjındaki gerilemenin geçici mi kalıcı mı olduğu,
  • Dönen varlık artışının nakit ve alacaklardan mı, stoklardan mı kaynaklandığı,
  • Net parasal kaybın gelecek dönemlerde azalacağına dair işaretlerin oluşup oluşmadığı,
  • Net borç düşüşünün serbest nakit akışıyla desteklenip desteklenmediği.

Özetle şirketin bilançosu güçlenirken gelir tablosu aynı ölçüde ikna edici değil. Borçlulukta gerileme önemli bir fırsat alanı yaratıyor; ancak satışların reel daralması ve net kârın çok düşük seviyeye inmesi, operasyonel toparlanma görülmeden iyimserliği sınırlıyor. Bir sonraki dönemde özellikle ciro büyümesi, FAVÖK marjı ve net parasal pozisyon birlikte değerlendirilmelidir.

Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.