Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/9AB

METRO logoMETROMETRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş.

Yayın: 22 Ekim 2026

Rapor kartı

METRO 2026/9AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 4/5

Metro Holding, 2026’nın ilk dokuz ayında 70,7 milyon TL hasılat ve 3,42 milyar TL net kâr açıkladı; 2025’in aynı döneminde hasılat bulunmazken net kâr 316,6 milyon TL idi. Net kâr yıllık bazda yaklaşık %980 artarken, üçüncü çeyrek net kârı da 2,89 milyar TL’ye çıkarak geçen yılın aynı çeyreğindeki 229,4 milyon TL’nin yaklaşık 12,6 katına ulaştı. Kârlılığın ana sürükleyicisi operasyonel satışlardan ziyade 3,90 milyar TL’lik esas faaliyetlerden diğer gelirler oldu; bu kalem büyük ölçüde finansal yatırımların gerçeğe uygun değer artışlarıyla ilişkilidir. Brüt kâr 62,7 milyon TL ve brüt kâr marjı %88,7 seviyesinde gerçekleşirken, genel yönetim giderleri 32,4 milyon TL ile sınırlı kaldı. Toplam varlıklar 9,25 milyar TL’ye, özkaynaklar 8,19 milyar TL’ye yükselirken finansal yatırımların bilanço içindeki ağırlığı belirgin biçimde arttı. Buna karşılık ertelenmiş vergi yükümlülüğündeki 709,6 milyon TL’lik yüksek bakiye, kısa vadeli ticari borçlardaki sert artış ve kârın değerleme kaynaklı niteliği sonuçların sürdürülebilirliği açısından izlenmesi gereken başlıklar olarak öne çıkıyor.

Ne değişti

Hasılat 2025’in ilk dokuz ayındaki sıfır seviyesinden 70,7 milyon TL’ye yükseldi; satışların maliyeti 8,0 milyon TL olurken brüt kâr 62,7 milyon TL olarak gerçekleşti. Esas faaliyetlerden diğer gelirler 289,0 milyon TL’den 3,90 milyar TL’ye çıkarak yaklaşık %1.248 arttı ve esas faaliyet kârını 259,0 milyon TL’den 3,92 milyar TL’ye taşıdı. Net kâr 316,6 milyon TL’den 3,42 milyar TL’ye yükselerek yaklaşık %980 artış gösterdi; üçüncü çeyrekte net kâr 229,4 milyon TL’den 2,89 milyar TL’ye çıktı. Dokuz aylık vergi öncesi kâr 321,5 milyon TL’den 3,92 milyar TL’ye yükselirken, ertelenmiş vergi gideri 4,9 milyon TL’den 501,6 milyon TL’ye çıktı ve kâr artışını aşağı çekti. Finansal yatırımların gerçeğe uygun değer kazançları nakit akış tablosunda 4,76 milyar TL düzeltme kalemi olarak yer aldı; bu durum kâr artışının önemli bölümünün nakit yaratmayan değerleme etkilerinden geldiğine işaret ediyor. Toplam varlıklar 5,06 milyar TL’den 9,25 milyar TL’ye yaklaşık %82,7, özkaynaklar 4,79 milyar TL’den 8,19 milyar TL’ye yaklaşık %71 arttı. Kısa vadeli yükümlülükler 9,5 milyon TL’den 346,7 milyon TL’ye, toplam yükümlülükler ise 269,9 milyon TL’den 1,06 milyar TL’ye yükseldi; artışın başlıca kalemi 709,6 milyon TL’lik ertelenmiş vergi yükümlülüğü ve 331,4 milyon TL’lik ticari borç bakiyesidir. Şirket 30 Eylül 2026’da Metro Euphoria Hotel Batumi’nin kalan %5,01 hissesini 247,8 milyon TL karşılığında alarak bağlı ortaklık payını %100’e çıkardı.

Yatırımcıya etkisi

Sonuçlar net kâr ve özkaynak büyümesi açısından güçlü görünse de kârlılığın ana kaynağı düzenli satış büyümesi değil, finansal yatırımların gerçeğe uygun değer artışlarıdır. Bu nedenle dönem kârının gelecek dönemlerde aynı seviyede tekrarlanabilmesi, portföy değerlerinin korunmasına ve değerleme kazançlarının gerçekleşmesine bağlıdır. Operasyonlardan sağlanan nakit 312,0 milyon TL’ye yükselmiş olsa da net kârın oldukça altında kaldı; bu fark kâr kalitesinde ve nakde dönüşümde dikkat gerektiriyor. Finansal yatırımların toplam varlıkların yaklaşık %98,3’ünü oluşturması, şirketi portföy değerlemelerine ve piyasa dalgalanmalarına yüksek ölçüde duyarlı hale getiriyor. Ertelenmiş vergi yükümlülüğü ile kısa vadeli ticari borçlardaki artış bilanço riskini yükseltirken, şirketin net borçluluğu bulunmaması finansal yapı açısından dengeleyici bir unsur oluşturuyor. TMS 29 enflasyon muhasebesi kapsamında tüm tutarlar 30 Eylül 2026 satın alma gücüyle sunulduğundan, dönemler arası nominal büyüme karşılaştırmaları bu etki dikkate alınarak değerlendirilmelidir.

Sayısal detaylar
  • 2026 9A net kârı 3,42 Mr ₺; 2025 9A net kârı 316,6 Mn ₺ (+%980).
  • 2026 9A hasılatı 70,7 Mn ₺; 2025 9A’da hasılat bulunmuyor.
  • Finansal yatırımlar 9,08 Mr ₺ seviyesinde ve toplam varlıkların yaklaşık %98,3’ünü oluşturuyor.
  • Toplam varlıklar 5,06 Mr ₺ → 9,25 Mr ₺ (+%82,7); özkaynaklar 4,79 Mr ₺ → 8,19 Mr ₺ (+%71,0).
  • Esas faaliyetlerden diğer gelirler 289,0 Mn ₺ → 3,90 Mr ₺ (+yaklaşık %1.248).
  • İşletme faaliyetlerinden nakit akışı 7,9 Mn ₺ → 312,0 Mn ₺; dönem sonu nakit 4,94 Mn ₺.
  • Ertelenmiş vergi yükümlülüğü 258,7 Mn ₺ → 709,6 Mn ₺; kısa vadeli yükümlülükler 9,5 Mn ₺ → 346,7 Mn ₺.
  • Metro Euphoria Hotel Batumi’de kalan %5,01 pay 247,8 Mn ₺ bedelle alındı ve ortaklık oranı %100’e çıktı.

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar70.679.4780—
Brüt kâr62.686.240-275.043▲ +%22891
FAVÖK30.717.430-25.431.654▲ +%221
Net parasal pozisyon8.648.06964.865.939▼ −%87
Net dönem kârı3.421.639.426316.632.070▲ +%981
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar161.422.40668.734.869▲ +%135
Duran varlıklar9.087.472.1844.992.781.504▲ +%82
Toplam varlıklar9.248.894.5905.061.516.373▲ +%83
Net borç-4.938.336-182.883▼ −%2600
Özkaynaklar8.191.581.4984.791.658.334▲ +%71
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%88,7
FAVÖK Marjı
%43,5
Net Kar Marjı
%4.841,1
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%41,8▲ +35,2 puan
önceki: %6,6
Aktif Karlılığı (ROA)
%37,0▲ +30,7 puan
önceki: %6,3
Net Borç / Özkaynak
−0,00x▼ −0,00
önceki: −0,00x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
—
3
—
6
0
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
—
3
—
6
317 mn
9
—
12

03Derinlemesine analiz

22 Eki 2026

Açılış

Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding, faaliyet performansının yanında sahip olduğu yatırımlar ve varlık portföyü nedeniyle bilanço ve değerleme kalemleriyle birlikte okunması gereken bir holding. 2026/9AB döneminde şirketin satışları 70,7 milyon TL, FAVÖK’ü 30,7 milyon TL ve net dönem kârı 3,4 milyar TL oldu. İlk bakışta kârlılıkta olağanüstü bir sıçrama görülüyor; ancak 3,4 milyar TL’lik net kârın yalnızca 30,7 milyon TL’lik FAVÖK’ten oluşmadığı açık. Bu nedenle ana hikâye operasyonel satış büyümesinden çok, yatırım ve değerleme kaynaklı gelirlerin bilanço üzerindeki etkisinde şekilleniyor.

Bilanço tarafında toplam varlıklar 9,2 milyar TL’ye, özkaynaklar ise 8,2 milyar TL’ye yükseldi. Şirketin net borç pozisyonu negatif olduğundan, teknik olarak sınırlı da olsa net nakit taşıdığı görülüyor. Bununla birlikte, dönem sonuçlarını değerlendirirken düşük gelir tabanı, yüksek duran varlık ağırlığı ve net kârın operasyonel kâra göre aşırı büyüklüğü özellikle izlenmeli.

Satış Hikayesi

Şirketin raporlanan dönemdeki satışları 70,7 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde satışlar 0,0 bin TL olarak raporlandığı için yüzdesel büyüme hesabı ekonomik açıdan anlamlı değil; karşılaştırma tabanı fiilen yok. Bu nedenle satışlardaki artışı “çok yüksek büyüme” şeklinde yorumlamak yerine, şirketin bu dönemde gelir yaratmaya başladığını söylemek daha doğru olur.

Türkiye’de yıllık enflasyonun %30’un üzerinde seyrettiği bir ortamda, nominal olarak 70,7 milyon TL satış elde edilmesi tek başına güçlü bir ticari ivmeye işaret etmiyor. Reel büyümeyi değerlendirebilmek için önceki dönemde anlamlı bir satış tabanı, faaliyet bazında gelir kırılımı ve mümkünse çeyreklik satış serisi gerekiyor. Mevcut veride çeyreklik satış karşılaştırması yalnızca 2025/9 döneminde 0,0 bin TL gösteriyor; dolayısıyla satışların yıl içinde istikrarlı biçimde artıp artmadığı henüz görülemiyor.

Satışların 70,7 milyon TL olmasına karşın brüt kârın 62,7 milyon TL seviyesinde bulunması, yaklaşık %88,7 brüt marja işaret ediyor. Bu oran oldukça yüksek ve klasik ticari faaliyetler açısından dikkat çekici. Holding yapısında yatırım, danışmanlık, varlık yönetimi veya tek seferlik işlemler gibi kalemler gelir tablosunun yapısını etkileyebilir. Bu nedenle yüksek brüt marjı doğrudan sürdürülebilir operasyonel verimlilik olarak kabul etmek için gelirlerin niteliğini ve devamlılığını görmek gerekiyor.

Kârlılık

Brüt kâr, geçen yılki -275 bin TL seviyesinden 62,7 milyon TL’ye yükseldi. Yüzdesel olarak açıklanan %22.891,4 artış, büyük ölçüde negatif ve çok düşük bir başlangıç noktasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla bu oran şirketin gerçek ölçeğindeki büyümeyi tek başına anlatmıyor. Daha anlamlı gösterge, bu yıl brüt kârın pozitif hale gelmesi ve satışlara göre yüksek bir brüt marj üretmesi.

FAVÖK ise geçen yılki -25,4 milyon TL seviyesinden 30,7 milyon TL’ye çıktı. Bu değişim, faaliyet sonucunun zarar bölgesinden kâr bölgesine geçtiğini gösteriyor. Mevcut satış rakamına göre FAVÖK marjı yaklaşık %43,4 seviyesinde. Brüt kâr ile FAVÖK arasındaki yaklaşık 32 milyon TL’lik fark, faaliyet giderlerinin önemli olduğunu ancak brüt kârın büyük bölümünün operasyonel sonuca taşındığını gösteriyor.

Buna rağmen net dönem kârı 3,4 milyar TL ile FAVÖK’ün yaklaşık 110 katına ulaşıyor. Geçen yılki 316,6 milyon TL net kâra göre artış %980,6 olsa da, bu sıçramanın operasyonel satış ve FAVÖK artışıyla açıklanamayacağı açık. Faaliyet kârı ile net kâr arasındaki bu büyük fark; yatırım değer artışları, iştirak gelirleri, finansal yatırımlar veya diğer faaliyet dışı kalemlerin etkisini gündeme getiriyor. Ancak veri setinde bu kalemlerin ayrıntısı bulunmadığı için net kârın ne kadarının nakit yaratımı, ne kadarının muhasebesel değerleme kaynaklı olduğu bu aşamada kesin biçimde söylenemez.

Bilanço Sağlığı

Şirketin dönen varlıkları 68,7 milyon TL’den 161,4 milyon TL’ye yükselerek %134,8 arttı. Bu artış, kısa vadeli varlıkların büyüdüğünü gösterse de toplam bilanço içinde hâlâ sınırlı bir paya sahip. Duran varlıklar ise 5,0 milyar TL’den 9,1 milyar TL’ye çıkarak %82,0 yükseldi. Böylece toplam varlıkların yaklaşık %99’u duran varlıklardan oluşuyor.

Bu yapı, Metro’nun bilançosunun likit işletme sermayesinden çok uzun vadeli yatırım ve varlık portföyüne dayandığını gösteriyor. Fırsat tarafında, varlık değerlerindeki artış özkaynakları destekleyebilir. Risk tarafında ise duran varlıkların likiditeye dönüşmesi zaman alabilir ve değerlemeler piyasa koşullarına duyarlı olabilir.

Toplam varlıklar 5,1 milyar TL’den 9,2 milyar TL’ye yükselirken özkaynaklar 4,8 milyar TL’den 8,2 milyar TL’ye çıktı. Özkaynak artışı %71,0 ile güçlü. Aynı zamanda bilanço verileri, toplam yükümlülüklerin kabaca 1,0 milyar TL civarında olduğunu düşündürüyor; ancak borçların vade ve niteliği bu tabloda yer almıyor.

Net borç kalemi -182,9 bin TL’den -4,9 milyon TL’ye geldi. Negatif net borç, şirketin net borçtan ziyade net nakit pozisyonunda olduğunu ifade eder. Ancak 4,9 milyon TL’lik net nakit, 9,2 milyar TL’lik toplam varlık ölçeğine göre küçük kalıyor. Bu nedenle finansal borçluluk baskısı düşük görünse de, likidite gücünü abartmamak gerekir.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Net parasal pozisyon geliri 64,9 milyon TL’den 8,6 milyon TL’ye geriledi. Azalış %86,7 düzeyinde. Enflasyon muhasebesi kapsamında net parasal pozisyon, şirketin parasal varlık ve yükümlülüklerinin enflasyon karşısındaki etkisini yansıtır. Pozitif bir rakam, bu dönemde enflasyon muhasebesi kaynaklı net parasal kazanç yazıldığını gösterir; ancak bu kalem doğrudan operasyonel performans veya nakit yaratımı anlamına gelmez.

Bu dönemde TAS 29 katkısının 8,6 milyon TL’ye düşmesi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla enflasyon muhasebesinin net kâr üzerindeki destekleyici etkisinin belirgin biçimde azaldığını gösteriyor. Buna karşın net kârın 3,4 milyar TL seviyesine ulaşması, ana sıçramanın net parasal pozisyondan kaynaklanmadığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla yatırımcı açısından asıl incelenmesi gereken kalem, net kârı oluşturan diğer faaliyet ve değerleme gelirlerinin niteliği.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

Metro’nun 2026/9AB sonuçları iki farklı hikâyeyi aynı anda taşıyor:

  • Operasyonel tarafta: Satışlar pozitif hale gelmiş, brüt kâr ve FAVÖK zarar bölgesinden çıkmış durumda. Ancak satış tabanı düşük ve çeyreklik trendi doğrulayacak yeterli veri bulunmuyor.
  • Bilanço tarafında: Özkaynaklar 8,2 milyar TL’ye yükselmiş, toplam varlıklar güçlü biçimde büyümüş ve net borç pozisyonu sınırlı net nakde dönmüş.
  • Kâr kalitesinde: 3,4 milyar TL’lik net kâr, 30,7 milyon TL’lik FAVÖK’e kıyasla olağanüstü yüksek. Bu nedenle kârın sürdürülebilirliği ve nakit akışıyla ne ölçüde desteklendiği kritik.
  • Risk tarafında: Duran varlık ağırlığının yaklaşık %99 seviyesinde olması, bilanço değerlerinin piyasa ve değerleme koşullarına duyarlılığını artırıyor. Ayrıca net kârın faaliyet kârından kopuk seyretmesi, tek seferlik veya nakit dışı gelir riskini gündeme getiriyor.

Özetle, şirketin bilançosu güçlenmiş ve operasyonel sonuçları pozitife dönmüş olsa da, yatırım tezinin merkezinde satış büyümesinden çok 3,4 milyar TL’lik net kârın kaynağı bulunuyor. Bir sonraki aşamada yatırımcıların faaliyet dışı gelir kırılımını, nakit akışını, duran varlık değerlemelerini ve çeyreklik satış performansını takip etmesi gerekiyor. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.