Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/6AB

KUVVA logoKUVVAKUVVA GIDA TİCARET VE SANAYİ YATIRIMLARI A.Ş.

Yayın: 03 Eylül 2026

Rapor kartı

KUVVA 2026/6AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 4/5

Kuvva Gıda'nın 2026 ilk yarı konsolide net satışları 148,8 milyon TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %66 düşüş gösterdi. Brüt kâr marjı %9,9'a gerilerken, esas faaliyet zararı 18,3 milyon TL oldu. Net parasal pozisyon kazançları ve ertelenmiş vergi geliri sayesinde ana ortaklık net kârı 13,2 milyon TL olarak gerçekleşti. Bilançoda toplam varlıklar 2,98 milyar TL, özkaynaklar 500 milyon TL seviyesinde. Şirketin kısa vadeli yükümlülükleri 2,31 milyar TL ile dönen varlıkların oldukça üzerinde, likidite riski belirgin. İlişkili taraflara olan diğer borçlar 1,06 milyar TL ile finansman yapısının önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Ne değişti

Net satışlar 2025 ilk yarıda 435,8 milyon TL iken 2026 ilk yarıda 148,8 milyon TL'ye geriledi (-%66 y/y). Brüt kâr 48,6 milyon TL'den 14,7 milyon TL'ye düştü; brüt marj %11,1'den %9,9'a indi. Esas faaliyet 3,6 milyon TL kârdan 18,3 milyon TL zarara döndü. Finansal giderler 49,3 milyon TL'den 59,7 milyon TL'ye yükseldi. Net parasal pozisyon kazançları 192,5 milyon TL'den 53,7 milyon TL'ye geriledi. Ertelenmiş vergi geliri 69,9 milyon TL'den 18,1 milyon TL'ye düştü. Ana ortaklık net kârı 73,7 milyon TL'den 13,2 milyon TL'ye geriledi (-%82 y/y). Stoklar 183,2 milyon TL'den 93,4 milyon TL'ye azaldı. Kısa vadeli borçlanmalar 151,5 milyon TL'den sıfırlanırken, uzun vadeli borçlanmaların kısa vadeli kısımları 2 milyon TL'den 445,2 milyon TL'ye fırladı. İlişkili taraflara diğer borçlar 1,30 milyar TL'den 1,06 milyar TL'ye geriledi.

Yatırımcıya etkisi

Satışlardaki sert düşüş ve esas faaliyet zararı, şirketin operasyonel performansında ciddi bozulmaya işaret ediyor. Likidite oranları zayıf; kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkların yaklaşık 3,9 katı. Bu durum finansal sıkıntı riskini artırabilir. Net kârın büyük kısmı enflasyon muhasebesi ve vergi gelirlerinden kaynaklanıyor, operasyonel kârlılık yok. Yatırımcılar şirketin borç ödeme kapasitesini ve ilişkili taraf işlemlerinin şeffaflığını yakından izlemeli. Hisse başına kazanç 0,43 TL ile düşük kaldı.

Sayısal detaylar
  • Net satışlar: 148,8 milyon TL (2025/06: 435,8 milyon TL, -%66 y/y)
  • Brüt kâr: 14,7 milyon TL (marj %9,9)
  • Esas faaliyet zararı: -18,3 milyon TL
  • Ana ortaklık net kârı: 13,2 milyon TL (2025/06: 73,7 milyon TL, -%82 y/y)
  • Net parasal pozisyon kazancı: 53,7 milyon TL
  • Ertelenmiş vergi geliri: 18,1 milyon TL
  • Kısa vadeli yükümlülükler: 2,31 milyar TL; dönen varlıklar: 592,6 milyon TL
  • İlişkili taraflara diğer borçlar: 1,06 milyar TL

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar148.793.218435.842.623▼ −%66
Brüt kâr14.689.55948.561.284▼ −%70
FAVÖK150.629.979278.963.026▼ −%46
Net parasal pozisyon53.728.135192.480.327▼ −%72
Net dönem kârı13.217.36273.708.735▼ −%82
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar592.577.296722.120.432▼ −%18
Duran varlıklar2.391.637.8202.330.447.849▲ +%3
Toplam varlıklar2.984.215.1163.052.568.281▼ −%2
Net borç603.154.167506.878.384▲ +%19
Özkaynaklar479.085.479460.763.990▲ +%4
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%9,9▼ −1,3 puan
önceki: %11,1
FAVÖK Marjı
%101,2▲ +37,2 puan
önceki: %64,0
Net Kar Marjı
%8,9▼ −8,0 puan
önceki: %16,9
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%2,8▼ −13,2 puan
önceki: %16,0
Aktif Karlılığı (ROA)
%0,4▼ −2,0 puan
önceki: %2,4
Net Borç / Özkaynak
1,26x▲ +0,16
önceki: 1,10x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
—
3
436 mn
6
—
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
—
3
74 mn
6
—
9
−222 mn
12

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

KUVVA Gıda Ticaret ve Sanayi Yatırımları A.Ş.’nin 2026/6AB döneminde ana mesaj, satış ve kâr tarafındaki belirgin daralma ile bilanço kaldıraçındaki artışın aynı anda yaşanması. Şirketin satışları geçen yılın aynı dönemine göre %65,9 gerileyerek 148,8 milyon TL’ye inerken, net dönem kârı %82,1 düşüşle 13,2 milyon TL’ye kaldı. Buna karşılık özkaynaklar sınırlı da olsa büyürken net borç %19 artarak 603,2 milyon TL’ye çıktı. Veride dikkat çeken en önemli konu ise FAVÖK rakamının, satışlar ve brüt kârla ekonomik olarak uyumsuz derecede yüksek görünmesi; bu nedenle operasyonel performans değerlendirmesinde FAVÖK’ün bileşimi mutlaka ayrıca incelenmeli.

Satış Hikayesi

KUVVA’nın ilk altı aylık satışları 148,8 milyon TL oldu. Geçen yılın aynı döneminde satışlar 435,8 milyon TL seviyesindeydi. Nominal olarak 287,0 milyon TL’lik bu düşüş, yalnızca hacim kaybına değil, şirketin faaliyet ölçeğinde ciddi bir daralmaya işaret ediyor. Türkiye’de yıllık enflasyonun %30’un üzerinde seyrettiği bir ortamda satışların nominal olarak %65,9 azalması, reel bazda çok daha sert bir gerileme anlamına gelir. Başka bir ifadeyle KUVVA, yalnızca fiyat artışlarının gerisinde kalmamış; fiyat etkisi arındırıldığında da satış hacmi veya ürün karması açısından belirgin zayıflama yaşamış görünüyor.

Çeyreklik trend için mevcut veri seti sınırlı. Elimizde 2025/6 dönemi bulunuyor, ancak 2026’nın ilk çeyreği ve ikinci çeyreği ayrı ayrı verilmediği için düşüşün hangi çeyrekte hızlandığını veya toparlanma olup olmadığını net biçimde ayırmak mümkün değil. Bu nedenle dönemsel hareketi yorumlamak için gelecek ara dönemlerde çeyreklik satışların ayrıca izlenmesi gerekiyor.

Satışlardaki gerileme brüt kâra da doğrudan yansımış. Brüt kâr 48,6 milyon TL’den 14,7 milyon TL’ye düşerek %69,8 azaldı. Satışlardaki düşüşten daha sert bir brüt kâr daralması yaşanması, ürün karmasının, satın alma maliyetlerinin veya sabit maliyetlerin satış hacmine göre daha ağır hale geldiğini düşündürüyor. Brüt kâr marjı geçen yılın aynı dönemindeki yaklaşık %11,2’den %9,9’a geriledi. Marj düşüşü yaklaşık 1,3 puan; bu, şirketin daralan satış tabanında maliyetlerini aynı hızda aşağı çekemediğini gösteriyor.

Kârlılık

KUVVA’nın net dönem kârı 73,7 milyon TL’den 13,2 milyon TL’ye gerileyerek %82,1 azaldı. Net kâr marjı da yaklaşık %16,9’dan %8,9’a indi. Satışların azalması ve brüt marjın daralması, net kârdaki sert düşüşün temel açıklaması. Şirket, geçen yıl satışlardan elde ettiği her 100 TL’nin yaklaşık 16,9 TL’sini net kâr olarak tutarken, bu dönemde bu tutar 8,9 TL’ye gerilemiş durumda.

Bununla birlikte FAVÖK verisi finansal tablonun en dikkat çekici ve açıklama gerektiren unsuru. FAVÖK 279,0 milyon TL’den 150,6 milyon TL’ye gerilemiş olsa da, bu rakam mevcut satışların üzerinde. Böylece FAVÖK marjı matematiksel olarak yaklaşık %101,2 seviyesine geliyor; geçen yıl da %64,0 gibi olağan dışı yüksek bir marj söz konusu. Brüt kâr 14,7 milyon TL iken FAVÖK’ün 150,6 milyon TL olması, FAVÖK içinde faaliyet dışı veya tek seferlik nitelikte gelirlerin yer alabileceğine ya da veri sınıflandırması/referansında bir farklılık bulunduğuna işaret ediyor.

Normal bir ticari faaliyet analizinde FAVÖK’ün brüt kârdan bu kadar yüksek olması beklenmez. Bu nedenle yatırımcı açısından FAVÖK’ü doğrudan şirketin tekrarlanabilir operasyonel nakit üretimi olarak kabul etmek doğru olmaz. FAVÖK’ün hangi kalemlerden oluştuğu, esas faaliyetlerden diğer gelirlerin etkisi ve tek seferlik kazançlar açıklanmalıdır. Net kârın 13,2 milyon TL gibi sınırlı kalması da bu yüksek FAVÖK rakamının kâra tam olarak dönüşmediğini ortaya koyuyor.

Bilanço Sağlığı

KUVVA’nın toplam varlıkları önceki yıl sonuna göre %2,2 azalarak yaklaşık 3,0 milyar TL’ye geriledi. Bu düşüşte dönen varlıkların 722,1 milyon TL’den 592,6 milyon TL’ye inmesi etkili oldu. Dönen varlıklarda %17,9’luk gerileme, işletme sermayesi alanının daraldığını gösteriyor. Ancak nakit, ticari alacaklar ve stokların ayrı ayrı verilmemesi nedeniyle bu düşüşün likidite açısından ne kadarının nakitten, ne kadarının stok veya alacaklardan kaynaklandığını belirlemek mümkün değil.

Duran varlıklar ise %2,6 artarak yaklaşık 2,4 milyar TL’ye çıktı. Böylece bilanço daha fazla duran varlık ağırlıklı hale geldi. Bu yapı, şirketin sermayesinin önemli bölümünün kısa vadede nakde dönmesi zor varlıklarda tutulduğunu gösteriyor. Satışların ciddi biçimde daraldığı bir dönemde dönen varlıkların azalması, günlük faaliyetlerin finansmanı ve kısa vadeli yükümlülüklerin karşılanması açısından yakından izlenmeli.

Net borç 506,9 milyon TL’den 603,2 milyon TL’ye yükselerek %19 arttı. Aynı dönemde özkaynaklar 460,8 milyon TL’den 479,1 milyon TL’ye yalnızca %4 büyüdü. Bu iki hareket birlikte değerlendirildiğinde borç artışı özkaynak büyümesinden daha hızlı gerçekleşmiş durumda. Net borcun özkaynaklara oranı yaklaşık 1,26 kat seviyesinde; bu, şirketin net borç yükünün özkaynak tabanından daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Net borç/FAVÖK oranı, bildirilen FAVÖK kullanılırsa yaklaşık 4,0 kat seviyesinde. Ancak FAVÖK’ün olağan dışı yüksek ve muhtemelen tek seferlik kalemlerden etkilenmiş olması nedeniyle bu oran şirketin gerçek borç ödeme kapasitesini olduğundan iyimser gösterebilir. FAVÖK normalleştiğinde kaldıraç oranı daha yüksek çıkabilir.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Enflasyon muhasebesinin önemli etkilerinden biri olan net parasal pozisyon geliri bu dönemde 53,7 milyon TL gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 192,5 milyon TL idi; dolayısıyla parasal pozisyon katkısı %72,1 azaldı.

Bu kalem, yüksek enflasyon ortamında şirketin parasal varlık ve yükümlülüklerinin enflasyon karşısındaki etkisini gösterir. Geçen yıl kâra önemli destek veren bu katkının bu dönemde belirgin biçimde azalması, net kârın dışsal bir muhasebe etkisinden aldığı desteğin zayıfladığını gösteriyor. Bu nedenle 13,2 milyon TL’lik net kârı değerlendirirken, önceki dönemdeki yüksek net parasal pozisyon gelirinin karşılaştırmayı desteklediğini; bu yıl ise katkının daha sınırlı kaldığını hesaba katmak gerekiyor.

TAS 29 etkisi faaliyet performansının kendisi değildir. Şirketin asıl operasyonel gücünü görmek için satış, brüt kâr, faaliyet giderleri ve nakit akışı birlikte izlenmeli. KUVVA’da bu ayrım özellikle önemli; çünkü hem net parasal pozisyon hem de olağan dışı görünen FAVÖK, net kârın altında yatan gerçek faaliyet performansını tek başına açıklamayı zorlaştırıyor.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

KUVVA’nın 2026/6AB sonuçları, büyüme ve kârlılık açısından savunulması zor bir tablo ortaya koyuyor. Satışlardaki %65,9’luk daralma enflasyon karşısında ciddi reel küçülmeye işaret ederken, brüt marjın %11,2’den %9,9’a düşmesi maliyet yapısının da baskı altında olduğunu gösteriyor. Net kârın 13,2 milyon TL’ye inmesi, şirketin faaliyet ölçeğindeki daralmanın yatırımcı açısından somut sonucunu ortaya koyuyor.

Bilanço tarafında özkaynakların korunması olumlu olsa da net borcun 603,2 milyon TL’ye çıkması ve borcun özkaynaklardan daha hızlı büyümesi risk oluşturuyor. Özellikle FAVÖK rakamının satışlardan ve brüt kârdan yüksek görünmesi nedeniyle 4,0 katlık net borç/FAVÖK oranı ihtiyatla ele alınmalı. Yatırımcıların bir sonraki dönemde özellikle şu başlıklara odaklanması gerekiyor:

  • Satışlarda hacim ve reel toparlanma başlayıp başlamadığı,
  • Brüt kâr marjının yeniden %10’un üzerine çıkıp çıkmadığı,
  • FAVÖK’ün hangi kalemlerden oluştuğu ve tekrarlanabilir olup olmadığı,
  • Net borcun azalması için operasyonel nakit akışı yaratılıp yaratılmadığı,
  • Dönen varlıklar içindeki nakit, alacak ve stok dağılımı.

Mevcut veriler, KUVVA’da önceliğin büyümeden önce operasyonel yapının ve borçluluk profilinin normalleşmesi olduğunu gösteriyor. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.