Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/9AB

KENT logoKENTKENT GIDA MADDELERİ SANAYİİ VE TİCARET A.Ş.

Yayın: 27 Ekim 2026

Rapor kartı

KENT 2026/9AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 3/5

Kent Gıda’nın 2026’nın ilk 9 ayında hasılatı yıllık %13,4 düşüşle 13,29 Mr ₺’ye gerilerken, brüt kâr marjı %17,6’dan %19,3’e yükseldi. Pazarlama ve dağıtım giderlerindeki sınırlı gerileme ile genel yönetim giderlerindeki düşüş, esas faaliyet sonucunu 133,2 Mn ₺ zarardan 189,6 Mn ₺ kâra çevirdi. Buna karşın 429,4 Mn ₺ finansman gideri ve 86,8 Mn ₺ parasal kayıp, operasyonel iyileşmenin net kâra tam olarak yansımasını engelledi; 9 aylık net zarar 238,1 Mn ₺ oldu. Üçüncü çeyrekte tablo daha güçlü; gelir %1,6 gerilerken brüt kâr %82,4, esas faaliyet kârı ise yaklaşık 9,5 kat arttı ve dönem 280,1 Mn ₺ net kârla tamamlandı. Bilanço tarafında nakit 1,95 Mr ₺’den 681,8 Mn ₺’ye inerken kısa vadeli borçlanmalar tamamen kapandı ve şirket kira yükümlülükleri dışında düşük finansal borçluluk taşıdı. Ancak işletme faaliyetlerinden 557,4 Mn ₺ nakit çıkışı ve stoklardaki 584,1 Mn ₺’lik artış, kârlılık toparlanmasına rağmen işletme sermayesi baskısının sürdüğünü gösteriyor.

Ne değişti

9 aylık hasılat 15,35 Mr ₺’den 13,29 Mr ₺’ye gerileyerek yıllık %13,4 azaldı; buna rağmen satışların maliyeti daha hızlı düştüğü için brüt kâr 2,70 Mr ₺’den 2,56 Mr ₺’ye sınırlı geriledi ve brüt marj 1,7 puan arttı. Genel yönetim giderleri %23,9 düşüşle 666,5 Mn ₺’ye, pazarlama ve dağıtım giderleri ise %1,7 düşüşle 1,65 Mr ₺’ye geldi. Esas faaliyetlerden diğer gelirler 732,9 Mn ₺’den 130,6 Mn ₺’ye sert düşerken diğer giderler 1,01 Mr ₺’den 181,3 Mn ₺’ye indi; net etkiyle esas faaliyet sonucu 133,2 Mn ₺ zarardan 189,6 Mn ₺ kâra döndü. Finansman giderleri 585,0 Mn ₺’den 429,4 Mn ₺’ye gerilese de yüksek seviyesini korudu ve 2025’teki 306,7 Mn ₺ parasal kazancın yerine 86,8 Mn ₺ parasal kayıp oluştu. Bu nedenle 9 aylık net zarar 407,6 Mn ₺’den 238,1 Mn ₺’ye geriledi; zarar %41,6 azaldı. Üçüncü çeyrek geliri 4,81 Mr ₺’den 4,74 Mr ₺’ye %1,6 düşerken brüt kâr 728,8 Mn ₺’den 1,33 Mr ₺’ye yükseldi ve brüt marj %15,1’den %28,1’e çıktı. Aynı çeyrekte esas faaliyet kârı 74,1 Mn ₺’den 704,8 Mn ₺’ye yükseldi; net sonuç 81,4 Mn ₺ zarardan 280,1 Mn ₺ kâra döndü. Bilanço toplam varlıkları 16,36 Mr ₺’den 14,17 Mr ₺’ye, özkaynakları 8,47 Mr ₺’den 8,33 Mr ₺’ye inerken, 110 Mn ₺ nominal sermaye artırımıyla ödenmiş sermaye 220 Mn ₺’den 330 Mn ₺’ye çıkarıldı.

Yatırımcıya etkisi

Operasyonel marjların özellikle üçüncü çeyrekte belirgin toparlanması, maliyet yönetimi ve ürün karmasının kârlılığı desteklediğine işaret ediyor; ancak 9 aylık satış daralması büyüme tarafında zayıflığın sürdüğünü gösteriyor. Finansman giderleri ve parasal kayıp, faaliyet kârındaki iyileşmenin net kâra dönüşmesini sınırlayan başlıca unsurlar olmaya devam ediyor. Nakit bakiyesindeki 1,27 Mr ₺’lik düşüş ve işletme faaliyetlerindeki 557,4 Mn ₺ nakit çıkışı, stok birikimi ile tahsilat/işletme sermayesi yönetiminin izlenmesini gerektiriyor. Kısa vadeli banka borçlarının kapanması ve yaklaşık 643,7 Mn ₺ net nakit pozisyonu finansal borçluluk açısından olumlu bir tampon sağlıyor; ancak nakdin azalması bu tamponu zayıflatıyor. TMS 29 enflasyon muhasebesi kapsamında tüm tutarlar 30 Eylül 2026 satın alma gücüyle sunulduğundan, nominal dönemsel değişimler doğrudan operasyonel büyüme olarak yorumlanmamalı. 9 aylık zarar nedeniyle temettü kapasitesi görünür finansal sonuçlar üzerinden sınırlı kalırken, üçüncü çeyrekteki kâra dönüşün sürdürülebilirliği kritik olacaktır.

Sayısal detaylar
  • Hasılat 15,35 Mr ₺ → 13,29 Mr ₺ (-%13,4 y/y); 3Ç gelir 4,81 Mr ₺ → 4,74 Mr ₺ (-%1,6 y/y).
  • Brüt kâr marjı 9A’da %17,6 → %19,3; 3Ç’te %15,1 → %28,1.
  • Esas faaliyet sonucu 9A’da -133,2 Mn ₺ → 189,6 Mn ₺; 3Ç’te 74,1 Mn ₺ → 704,8 Mn ₺.
  • Net zarar 9A’da 407,6 Mn ₺ → 238,1 Mn ₺ (-%41,6); 3Ç sonucu -81,4 Mn ₺ zarardan 280,1 Mn ₺ kâra döndü.
  • Nakit ve nakit benzerleri 1,95 Mr ₺ → 681,8 Mn ₺; işletme faaliyetlerinden nakit akışı -557,4 Mn ₺.
  • Stoklar 1,67 Mr ₺ → 2,26 Mr ₺ yükseldi; dönem içi işletme sermayesi etkisi -1,06 Mr ₺ oldu.
  • Kısa vadeli borçlanmalar 136,8 Mn ₺’den sıfıra inerken, kira yükümlülükleri toplamı 38,1 Mn ₺ oldu.
  • Ödenmiş sermaye %50 artışla 220 Mn ₺ → 330 Mn ₺ çıkarıldı; halka açıklık oranı %0,54 olarak kaldı.

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar13.286.747.25415.347.369.785▼ −%13
Brüt kâr2.559.211.4132.698.511.508▼ −%5
FAVÖK925.597.474935.156.930▼ −%1
Net parasal pozisyon-86.760.238306.684.024▼ −%128
Net dönem kârı-238.148.417-407.583.783▲ +%42
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar7.429.116.8659.010.723.009▼ −%18
Duran varlıklar6.739.520.2717.353.675.599▼ −%8
Toplam varlıklar14.168.637.13616.364.398.608▼ −%13
Net borç-643.704.590-1.726.763.389▲ +%63
Özkaynaklar8.331.089.6368.472.248.386▼ −%2
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%19,3▲ +1,7 puan
önceki: %17,6
FAVÖK Marjı
%7,0▲ +0,9 puan
önceki: %6,1
Net Kar Marjı
−%1,8▲ +0,9 puan
önceki: −%2,7
Özkaynak Karlılığı (ROE)
−%2,9▲ +2,0 puan
önceki: −%4,8
Aktif Karlılığı (ROA)
−%1,7▲ +0,8 puan
önceki: −%2,5
Net Borç / Özkaynak
−0,08x▲ +0,13
önceki: −0,20x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
—
3
—
6
4,8 mlr
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
—
3
—
6
−81 mn
9
—
12

03Derinlemesine analiz

27 Eki 2026

Açılış

KENT Gıda, şekerleme ve atıştırmalık ürünler alanında faaliyet gösteren, satışlarını ağırlıklı olarak tüketim talebine ve hammadde maliyetlerine bağlı olarak şekillendiren bir şirket. 2026/9AB döneminde satışlar geçen yılın aynı dönemine göre %13,4 gerileyerek 13,3 milyar TL’ye indi. Buna karşın brüt kârın yalnızca %5,2, FAVÖK’ün ise %1,0 düşmesi, şirketin maliyet baskısını kısmen yönettiğini gösteriyor. Ana sorun operasyonel kârlılıktan çok, net parasal pozisyonun 306,7 milyon TL gelirden 86,8 milyon TL gidere dönmesi ve bunun net kârı aşağı çekmesi olarak öne çıkıyor.

Satış Hikayesi

KENT’in satışları 15,3 milyar TL’den 13,3 milyar TL’ye geriledi. Nominal olarak yaklaşık 2,0 milyar TL’lik bu düşüş, Türkiye’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda %30’un üzerinde seyrettiği bir ortamda daha anlamlı hale geliyor. Yani şirket yalnızca nominal satış kaybı yaşamıyor; enflasyondan arındırıldığında gerçek satış hacmi veya ürün karması açısından daha belirgin bir zayıflık söz konusu olabilir.

Bu gerilemenin arkasında birkaç unsur bulunabilir: tüketicinin daha düşük fiyatlı ürünlere yönelmesi, dağıtım kanallarındaki stok optimizasyonu, promosyonların etkisi ya da şirketin fiyat artışlarının hacim kaybını telafi edememesi. Ancak mevcut veriler bu faktörlerden hangisinin baskın olduğunu ayrıştırmıyor. Bu nedenle satışlardaki daralmayı doğrudan pazar payı kaybı olarak yorumlamak doğru olmaz; fakat tüketim odaklı bir şirket için ciro küçülmesi başlı başına takip edilmesi gereken bir uyarı.

Çeyreklik trend açısından veri setinde yalnızca 2025/9 dönemine ait 4,8 milyar TL satış bilgisi bulunuyor. 2026/9 döneminin tek çeyreklik satış rakamı paylaşılmadığı için, son çeyrekte toparlanma mı yoksa zayıflığın devamı mı yaşandığını kesin biçimde söylemek mümkün değil. Bu ayrım önemli; çünkü dokuz aylık toplam satıştaki düşüş, dönem içindeki tüm çeyreklerin aynı ölçüde zayıf olduğu anlamına gelmeyebilir.

Kârlılık

KENT’in brüt kârı 2,7 milyar TL’den 2,6 milyar TL’ye gerilerken, brüt marjı yaklaşık %17,6’dan %19,5’e yükseldi. Satışlar azalırken brüt marjın genişlemesi olumlu bir gelişme. Bu tablo, şirketin ürün fiyatlaması, hammadde maliyetleri veya ürün karması üzerinden satış başına daha yüksek brüt kâr üretmeyi başardığını gösteriyor. Bununla birlikte, enflasyon muhasebesi ve maliyetlerin farklı dönemlerde finansal tablolara yansıması nedeniyle marj artışını tamamen kalıcı bir operasyonel iyileşme olarak kabul etmek için daha fazla dönem görmek gerekir.

FAVÖK 935,2 milyon TL’den 925,6 milyon TL’ye geriledi; ancak FAVÖK marjı yaklaşık %6,1’den %7,0’a yükseldi. Satışlardaki %13,4’lük düşüşe karşılık FAVÖK’ün yalnızca %1,0 gerilemesi, şirketin faaliyet giderlerini kontrol ettiğini ve daha kârlı bir satış karmasına yöneldiğini düşündürüyor. Başka bir ifadeyle KENT, küçülen cirodan elde ettiği operasyonel kârı büyük ölçüde korumuş durumda.

Ancak operasyonel tablo net kâra aynı ölçüde yansımamış. Net dönem zararı 407,6 milyon TL’den 238,1 milyon TL’ye geriledi. Zararın 169,5 milyon TL azalması olumlu görünse de şirket hâlâ net kâr üretemiyor. Net kâr marjı geçen yıl yaklaşık -%2,7 iken bu dönemde -%1,8 seviyesinde. Dolayısıyla faaliyet kârlılığındaki iyileşme, finansal ve parasal kalemlerdeki olumsuzlukları tamamen telafi edememiş.

Bilanço Sağlığı

KENT’in toplam varlıkları önceki dönem sonuna göre 16,4 milyar TL’den 14,2 milyar TL’ye geriledi. Dönen varlıklar 9,0 milyar TL’den 7,4 milyar TL’ye, duran varlıklar ise 7,4 milyar TL’den 6,7 milyar TL’ye indi. Varlık tabanındaki bu küçülme, işletme sermayesi, stoklar, ticari alacaklar veya maddi duran varlıklar gibi kalemlerdeki değişimlerden kaynaklanabilir; ancak alt kırılımlar paylaşılmadığı için hangi kalemin belirleyici olduğu söylenemez.

Özkaynaklar 8,5 milyar TL’den 8,3 milyar TL’ye gerileyerek yalnızca %1,7 düşmüş. Toplam varlıklar %13,4 azalırken özkaynakların daha sınırlı gerilemesi, bilançonun sermaye tarafının görece dirençli kaldığını gösteriyor. Bununla birlikte, sürekli zarar yazılması özkaynakların zaman içinde aşınması riskini canlı tutuyor.

Net borç kalemi ise teknik olarak şirketin net nakit pozisyonunda olduğunu gösteriyor. Net borç, önceki dönem sonundaki eksi 1,7 milyar TL’den eksi 643,7 milyon TL’ye geldi. Bu, şirketin net nakit fazlasının yaklaşık 1,1 milyar TL azaldığı anlamına geliyor. Borçluluk açısından hâlâ pozitif bir tablo var; ancak nakit tamponunun belirgin biçimde daralması dikkat çekici. Net borç/FAVÖK oranı negatif olmaya devam ediyor, fakat önceki döneme göre daha az güçlü. KENT’in finansal esnekliği korunuyor, ancak nakit yaratımındaki zayıflık sürerse bu avantaj zamanla azalabilir.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

En önemli değişimlerden biri net parasal pozisyonda görülüyor. KENT, geçen yıl aynı dönemde 306,7 milyon TL net parasal gelir kaydederken bu dönemde 86,8 milyon TL net parasal gider yazmış. Böylece ilgili kalem şirketin net kârını yaklaşık 393,5 milyon TL olumsuz etkileyecek yönde değişmiş.

TAS 29 kapsamında yüksek enflasyonlu ekonomilerde parasal varlık ve parasal yükümlülüklerin enflasyon karşısındaki etkisi finansallara yansıtılıyor. Geçen yılki parasal gelir, şirketin parasal yükümlülük yapısı veya çalışma sermayesi kompozisyonunun enflasyon muhasebesi açısından daha avantajlı olduğunu gösterebilir. Bu dönemki parasal gider ise aynı yapının şirket aleyhine döndüğünü ortaya koyuyor.

Bu kalem operasyonel performansla doğrudan aynı şey değil; ancak net kâr açısından gerçek bir finansal sonuç yaratıyor. KENT’in FAVÖK seviyesini büyük ölçüde korumasına rağmen zarar yazmasının temel nedenlerinden biri de bu ters dönüş. Bu nedenle şirketin yalnızca FAVÖK marjıyla değerlendirilmesi eksik kalır; nakit, parasal pozisyon ve enflasyon muhasebesi etkisi birlikte izlenmeli.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

KENT’in 2026/9AB finansallarında iki farklı hikâye var. Operasyonel tarafta satışlar küçülse de brüt marj ve FAVÖK marjı iyileşmiş; bu, şirketin maliyet ve ürün karması yönetiminde direnç gösterdiğine işaret ediyor. Buna karşılık toplam satışlardaki nominal gerileme, yüksek enflasyon ortamında reel talep açısından önemli bir risk oluşturuyor.

Yatırımcı açısından öne çıkan fırsatlar şunlar:

  • Net nakit pozisyonunun devam etmesi, şirketi yüksek finansman maliyetlerine karşı borçlu şirketlere kıyasla daha dayanıklı kılıyor.
  • FAVÖK marjının %7,0’a yükselmesi, operasyonel verimlilikte iyileşme potansiyeline işaret ediyor.
  • Parasal pozisyonun yeniden gelir üretmeye başlaması ve satışların toparlanması halinde net kâra geçiş mümkün olabilir.

Risk tarafında ise:

  • Satışların %13,4 gerilemesi, tüketici talebinin ve hacim performansının zayıf olabileceğini gösteriyor.
  • Net nakit fazlasının 1,7 milyar TL’den 643,7 milyon TL’ye düşmesi, likidite tamponunun daraldığını ortaya koyuyor.
  • Operasyonel marj iyileşmesine rağmen net zararın sürmesi, şirketin henüz sürdürülebilir net kârlılık aşamasına ulaşmadığını gösteriyor.
  • TAS 29 kaynaklı parasal sonuçların dönemden döneme sert değişmesi, kâr tahminlerini zorlaştırıyor.

Önümüzdeki raporlarda özellikle satış hacmi, net nakit değişimi, parasal pozisyon ve FAVÖK marjının birlikte izlenmesi gerekiyor. KENT’in mevcut finansalları, güçlü bilanço temeli ve dirençli operasyonel marjlarla birlikte, zayıf ciro ve devam eden net zarar nedeniyle temkinli bir toparlanma hikâyesine işaret ediyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.