Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/3AB

TMSN logoTMSNTÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ A.Ş.

Yayın: 08 Haziran 2026

Rapor kartı

TMSN 2026/3AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 4/5

Tümosan'ın 2026 ilk çeyrek konsolide finansalları, satış gelirlerinde yıllık bazda %84'lük sert bir düşüşe işaret ediyor. Hasılat 1,94 milyar TL'den 308 milyon TL'ye gerilerken, brüt kar 731 milyon TL'den 51 milyon TL'ye indi. Operasyonel zarar iyileşme gösterse de (-249 milyon TL'den -34 milyon TL'ye), 1,13 milyar TL'lik ertelenmiş vergi gideri neticesinde dönem net zararı 863 milyon TL oldu (önceki yıl 8,25 milyar TL net kar). Bilanço tarafında ilişkili taraflardan ticari alacaklar ikiye katlanarak 2,3 milyar TL'ye yükseldi; toplam borçluluk arttı, özkaynaklar azaldı. İşletme faaliyetlerinden nakit akışı 843 milyon TL negatif gerçekleşti.

Ne değişti

Net satışlar 1.944.098.768 TL'den 307.851.524 TL'ye düştü (-%84,2). Brüt kar marjı %37,6'dan %16,6'ya geriledi. Esas faaliyet zararı 249 milyon TL'den 34 milyon TL'ye iyileşirken, pazarlama giderlerindeki büyük düşüş (650 milyon TL'den 62 milyon TL'ye) ve diğer gelirlerdeki artış etkili oldu. Finansman giderleri nette 1,24 milyar TL azalarak 41 milyon TL net gidere indi. Net parasal pozisyon kazancı 248 milyon TL olarak gerçekleşti. Vergi öncesi kar 9,97 milyar TL'den 263 milyon TL'ye düşse de, 1,13 milyar TL ertelenmiş vergi gideri net karı -863 milyon TL'ye çevirdi. Bilançoda kısa vadeli borçlanmalar 1,28 milyar TL'den 2,85 milyar TL'ye, toplam borçlar 6,74 milyar TL'den 8,12 milyar TL'ye yükseldi. İlişkili taraflardan ticari alacaklar 950 milyon TL'den 2,31 milyar TL'ye (+%143) artarak nakit akışını baskıladı. İşletme faaliyetlerinden nakit akışı 1,56 milyar TL pozitiften 843 milyon TL negatife döndü. Finansman faaliyetlerinden 1,28 milyar TL net nakit girişi sağlandı.

Yatırımcıya etkisi

Şirketin hasılatındaki %84'lük daralma, traktör ve motor talebinde ciddi bir zayıflamaya işaret ediyor. Brüt kar marjındaki gerileme, maliyet kontrolünün satış hacmi düşüşünü telafi edemediğini gösteriyor. İlişkili taraflardan alacakların aşırı artması, gelirlerin nakde dönüşümü konusunda şüphe uyandırıyor ve işletme sermayesi yönetiminde bozulmaya işaret ediyor. Net zarar ve artan borçluluk, hisse başına defter değerini aşındırıyor. Şirketin yatırım amaçlı gayrimenkulleri (12,2 milyar TL) önemli bir varlık tabanı oluştursa da, operasyonel zayıflık hisse fiyatını baskılayabilir. Ertelenmiş vergi gideri nakit akışını etkilemese de, gelecekteki vergi yükümlülüklerini yansıtıyor. Yatırımcılar, önümüzdeki dönemlerde satışların toparlanıp toparlanmayacağını ve ilişkili taraflardan tahsilatları yakından izlemelidir.

Sayısal detaylar
  • Hasılat: 308 milyon TL (önceki yıl 1.944 milyon TL, -%84)
  • Net zarar: 863 milyon TL (önceki yıl 8.251 milyon TL net kar)
  • Hisse başına kayıp: -7,50 TL (önceki yıl +71,75 TL)
  • Vergi öncesi kar: 263 milyon TL (önceki yıl 9.971 milyon TL)
  • Ertelenmiş vergi gideri: 1.126 milyon TL
  • İlişkili taraflardan ticari alacaklar: 2.306 milyon TL (31.12.2025: 950 milyon TL, +%143)
  • İşletme faaliyetlerinden nakit akışı: -843 milyon TL (önceki yıl +1.559 milyon TL)
  • Toplam finansal borç: 8.123 milyon TL (31.12.2025: 6.738 milyon TL)

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar307.851.5241.944.098.768▼ −%84
Brüt kâr51.128.467730.745.264▼ −%93
FAVÖK-34.936.897-10.087.557▼ −%246
Net parasal pozisyon248.462.263290.413.515▼ −%14
Net dönem kârı-862.680.1928.251.356.010▼ −%110
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar9.167.080.8558.041.976.917▲ +%14
Duran varlıklar19.097.644.82018.877.339.060▲ +%1
Toplam varlıklar28.264.725.67526.919.315.977▲ +%5
Net borç7.959.055.4636.666.217.581▲ +%19
Özkaynaklar15.443.065.48216.307.557.993▼ −%5
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%16,6▼ −21,0 puan
önceki: %37,6
FAVÖK Marjı
−%11,3▼ −10,8 puan
önceki: −%0,5
Net Kar Marjı
−%280,2▼ −704,7 puan
önceki: %424,4
Özkaynak Karlılığı (ROE)
−%5,6▼ −56,2 puan
önceki: %50,6
Aktif Karlılığı (ROA)
−%3,1▼ −33,7 puan
önceki: %30,7
Net Borç / Özkaynak
0,52x▲ +0,11
önceki: 0,41x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
1,9 mlr
3
—
6
—
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
8,3 mlr
3
—
6
—
9
5 mlr
12

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

TÜMOSAN, motor ve traktör üretimiyle faaliyet gösteren, satış performansı büyük ölçüde tarım yatırımları, çiftçi finansmanı ve iç talep koşullarına bağlı bir sanayi şirketi. 2026’nın ilk çeyreğinde şirketin ana hikâyesi, satışlardaki sert daralma ve operasyonel zarar nedeniyle oldukça zayıf görünüyor. 307,9 milyon TL’lik satış, geçen yılın aynı dönemindeki 1,9 milyar TL’nin yalnızca yaklaşık altıda biri seviyesinde kalırken, brüt kâr da 730,7 milyon TL’den 51,1 milyon TL’ye geriledi. Net kâr tarafında ise şirket 862,7 milyon TL zarar açıkladı; geçen yılki 8,3 milyar TL net kâr ile yapılan karşılaştırma, ancak enflasyon muhasebesi ve parasal kazanç etkileri ayrıştırılarak anlamlandırılabilir.

Satış Hikayesi

TÜMOSAN’ın satışları yıllık bazda %84,2 azalarak 307,9 milyon TL’ye geriledi. Bu, yalnızca nominal bir yavaşlama değil; Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon dikkate alındığında, reel olarak çok daha sert bir daralmaya işaret ediyor. Şirketin cirosu fiyat artışlarıyla desteklenmek bir yana, enflasyonun oldukça altında kalmış ve geçen yılın aynı dönemine göre ciddi ölçüde küçülmüş durumda.

Burada özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, satışlardaki düşüşün brüt kârdaki gerilemeden daha sınırlı görünmesine rağmen mutlak olarak çok büyük olması. 1,9 milyar TL’den 307,9 milyon TL’ye inen satış hacmi, üretim ve teslimat temposunda belirgin bir zayıflama olduğunu düşündürüyor. Ancak eldeki veri, bu daralmanın nedeninin adet kaybı mı, ürün karması mı, teslimat takvimi mi yoksa talep ve finansman koşulları mı olduğunu ayrıştırmaya izin vermiyor.

Çeyreklik karşılaştırma açısından da veri seti sınırlı. 2025/3 dönemi için satış bilgisi mevcut, ancak 2025/12 çeyreğine ait satış rakamı bulunmadığından son çeyreğe göre ivmenin güçlenip güçlenmediğini söylemek mümkün değil. Bu nedenle sonraki ara dönem raporlarında satışların yeniden toparlanıp toparlanmadığı ve özellikle 1 milyar TL eşiğinin üzerine çıkıp çıkmadığı yakından izlenmeli.

Satışların bu denli gerilemesi, sabit üretim ve personel giderlerinin ciroya oranını yükselterek operasyonel marjları da baskılamış görünüyor. TÜMOSAN açısından ilk toparlanma sinyali yalnızca satış artışı değil, bu artışın brüt kâra ve FAVÖK’e ne ölçüde yansıdığı olacaktır.

Kârlılık

Brüt kâr %93 azalarak 51,1 milyon TL’ye indi. Buna göre brüt kâr marjı, geçen yılın aynı dönemindeki yaklaşık %38,5 seviyesinden %16,6’ya geriledi. Başka bir ifadeyle şirket, satıştan geriye kalan her 100 TL’nin geçen yıl yaklaşık 38,5 TL’sini brüt kâr olarak tutarken, bu çeyrekte yalnızca 16,6 TL’sini koruyabilmiş. Bu marj kaybı, satış daralmasına ek olarak ürün karması, kapasite kullanımı veya üretim maliyetlerinin de olumsuz etkili olduğunu gösteriyor.

FAVÖK tarafındaki tablo daha da zayıf. Şirket geçen yıl aynı dönemde 10,1 milyon TL FAVÖK zararı açıklamışken, bu dönemde zarar 34,9 milyon TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı yaklaşık -%0,5’ten -%11,3’e geriledi. Bu, şirketin ana faaliyetlerinden kâr üretmek bir yana, satışlarının her 100 TL’sinde yaklaşık 11,3 TL operasyonel zarar yazdığı anlamına geliyor.

Brüt kârın pozitif kalmasına rağmen FAVÖK’ün negatife dönmesi, faaliyet giderlerinin mevcut satış hacmiyle karşılanamadığını gösteriyor. Bu ayrım önemli: Brüt marjın ilerleyen dönemlerde toparlanması tek başına yeterli olmayacak; yönetimin satış hacmini artırırken faaliyet giderlerini de kontrol altında tutması gerekecek.

Net kâr tarafında şirket 862,7 milyon TL zarar açıkladı. Geçen yılki 8,3 milyar TL kâr ile kıyaslandığında sonuç dramatik görünüyor; ancak bu iki rakamın yalnızca operasyonel performansı yansıtmadığı unutulmamalı. Bu çeyrekte net zarar marjı yaklaşık -%280 seviyesinde. 248,5 milyon TL’lik net parasal pozisyon kazancı zararı azaltmış olsa da operasyonel zararı telafi etmeye yetmemiş.

Bilanço Sağlığı

Bilanço, gelir tablosundaki zayıflığa rağmen toplam varlıkların büyüdüğünü gösteriyor. Toplam varlıklar önceki yıl sonuna göre %5 artarak 28,3 milyar TL’ye yükseldi. Bu artışın ana kaynağı dönen varlıklar: Dönen varlıklar %14 artışla 9,2 milyar TL’ye çıkarken, duran varlıklar yalnızca %1,2 artarak 19,1 milyar TL oldu.

Dönen varlıklardaki artış ilk bakışta likidite açısından olumlu görülebilir; ancak bunun nakit, ticari alacak veya stoklardan hangisinden kaynaklandığı verilmediği için kalitenin kesin değerlendirmesi mümkün değil. Özellikle satışların sert düştüğü bir dönemde stok ve alacakların yükselip yükselmediği kritik olacaktır. Satışa dönüşmeyen stok artışı veya tahsilatı geciken alacaklar, bilanço büyümesine rağmen nakit akışını zayıflatabilir.

Net borç %19,4 artarak 8 milyar TL’ye yükseldi. Aynı dönemde özkaynaklar %5,3 azalarak 15,4 milyar TL’ye geriledi. Bu iki hareket birlikte değerlendirildiğinde finansal kaldıraç baskısının arttığı görülüyor. Toplam varlıklar büyürken özkaynakların azalması, büyümenin daha fazla borçla finanse edildiğini düşündürüyor.

Cari FAVÖK negatif olduğu için net borç/FAVÖK rasyosu anlamlı bir pozitif oran olarak hesaplanamıyor. Bu da şirketin mevcut faaliyet kârlılığıyla borç yükünü rahatça çevirdiğini söylemeyi engelliyor. Net borcun 8 milyar TL’ye yükseldiği, FAVÖK’ün ise 34,9 milyon TL negatif olduğu bir tabloda, satış ve marj toparlanması bilanço açısından öncelikli konu haline geliyor.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

TÜMOSAN bu çeyrekte 248,5 milyon TL net parasal pozisyon kazancı elde etti. Bu tutar, yüksek enflasyon ortamında şirketin parasal yükümlülükleri ile parasal varlıkları arasındaki farkın gelir tablosuna yansıyan etkisini ifade ediyor. Ancak geçen yıl aynı dönemdeki 290,4 milyon TL’ye kıyasla bu kazanç %14,4 azaldı.

Net parasal kazanç, bu çeyrekte 862,7 milyon TL’lik net zararı azaltıcı yönde çalıştı; fakat şirketin operasyonel zararını ve diğer gelir-gider kalemlerini telafi edemedi. Bu nedenle yatırımcı açısından asıl odak, enflasyon muhasebesi kaynaklı kazançtan çok faaliyet performansında olmalı.

Geçen yılki 8,3 milyar TL net kâr ile bu yılki zarar arasındaki fark da TAS 29 etkisi nedeniyle doğrudan “şirketin kârlılığı tamamen bu kadar bozuldu” şeklinde okunmamalı. Yine de bu çeyrekte satışların, brüt kârın ve FAVÖK’ün aynı anda gerilemesi, operasyonel zayıflığın gerçek ve dikkate değer olduğunu gösteriyor.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

TÜMOSAN’ın 2026/3 döneminde yatırımcıya verdiği mesaj temkinli. Şirketin en önemli problemi, düşük satış hacmiyle birlikte faaliyet giderlerini karşılayamaması ve bunun FAVÖK zararını büyütmesi. Buna karşılık bilanço hâlâ 15,4 milyar TL özkaynak taşıyor ve toplam varlıklar 28,3 milyar TL seviyesinde. Bu yapı, operasyonel toparlanma gerçekleşirse şirketin yeniden ölçek avantajı yakalayabileceği bir zemin sunuyor.

Önümüzdeki dönemlerde özellikle şu göstergeler izlenmeli:

  • Satışların yeniden büyüme eğilimine girip girmediği,
  • Brüt kâr marjının %16,6’dan yukarı dönüp dönmediği,
  • FAVÖK zararının kapanıp kapanmadığı,
  • Net borcun azaltılıp azaltılamadığı,
  • Dönen varlık artışının nakit mi, stok ve alacak mı kaynaklı olduğu.

Fırsat, satış hacmi ve kapasite kullanımının toparlanması halinde sabit giderlerin daha geniş bir ciro tabanına yayılmasıyla marjların hızlı iyileşebilmesinde yatıyor. Risk ise bu toparlanmanın gecikmesi, net borcun artmaya devam etmesi ve negatif FAVÖK nedeniyle finansman baskısının güçlenmesi. Mevcut veriler, hisse için operasyonel dönüşümün henüz kanıtlanmadığını; yatırım kararında gelecek çeyreklerde satış ve FAVÖK toparlanmasının teyit edilmesi gerektiğini gösteriyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.