Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/6AB

SSAAT logoSSAATSAAT VE SAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Yayın: 10 Ağustos 2026

Rapor kartı

SSAAT 2026/6AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 4/5

Saat ve Saat, 2026 ilk yarıda hasılatını geçen yılın aynı dönemine göre %6,7 artırarak 7,31 milyar TL'ye çıkardı. Brüt kar %7,6 artışla 4,28 milyar TL olurken, brüt marj %58,6'dan %58,6'ya yatay seyretti. Faaliyet karı %4,4 artışla 1,75 milyar TL'ye ulaştı. Ancak finansman giderleri ve vergi yükü net karı sınırladı; net kar 656,4 milyon TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %1,5 arttı. Bilançoda toplam varlıklar 9,39 milyar TL, özkaynaklar 3,56 milyar TL seviyesinde. Şirket, 16 Temmuz 2026'da Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı.

Ne değişti

2026 ilk yarıda hasılat 7,31 milyar TL (2025 ilk yarı: 6,85 milyar TL, +%6,7). Brüt kar 4,28 milyar TL (+%7,6), brüt marj %58,6 (önceki dönem %58,1). Faaliyet karı 1,75 milyar TL (+%4,4). Net kar 656,4 milyon TL (+%1,5). Finansman giderleri 880,5 milyon TL (+%5,4), vergi gideri 405,4 milyon TL (+%5,9). Net parasal pozisyon kazancı 157,2 milyon TL. Özkaynaklar 3,56 milyar TL (31 Aralık 2025: 3,98 milyar TL, -%10,6). Toplam varlıklar 9,39 milyar TL (31 Aralık 2025: 10,08 milyar TL, -%6,8). Nakit ve benzerleri 2,50 milyar TL (31 Aralık 2025: 1,82 milyar TL, +%37,3). Kısa vadeli borçlanmalar 4,02 milyar TL (31 Aralık 2025: 3,55 milyar TL, +%13,1). Ertelenmiş gelirler 386,6 milyon TL (31 Aralık 2025: 1,09 milyar TL, -%64,4).

Yatırımcıya etkisi

Şirketin büyüme ivmesi korunuyor ancak net kâr artışı sınırlı kaldı. Finansman giderlerindeki artış kârlılığı baskılıyor. Bilanço likidite açısından güçlü; nakit pozisyonu arttı. Özkaynaklardaki düşüş, kâr dağıtımı ve kapsamlı gelir kaynaklı. Enflasyon muhasebesi etkisi net parasal pozisyon kazancı olarak yansımış. Yatırımcılar, şirketin borsaya yeni kote olması nedeniyle fiyat hareketlerini ve likiditeyi izlemeli.

Sayısal detaylar
  • Hasılat: 7.308.416.231 TL (2025/6: 6.851.600.195 TL, +%6,7)
  • Net kar: 656.385.897 TL (2025/6: 646.583.134 TL, +%1,5)
  • Brüt kar marjı: %58,6 (2025/6: %58,1)
  • Faaliyet karı: 1.753.530.050 TL (2025/6: 1.679.451.987 TL, +%4,4)
  • Finansman giderleri: 880.458.171 TL (2025/6: 835.400.903 TL, +%5,4)
  • Nakit ve benzerleri: 2.496.740.776 TL (31.12.2025: 1.818.229.354 TL)
  • Toplam varlıklar: 9.392.599.682 TL (31.12.2025: 10.077.354.687 TL)
  • Özkaynaklar: 3.557.318.962 TL (31.12.2025: 3.978.836.895 TL)

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar7.308.416.2316.851.600.195▲ +%7
Brüt kâr4.284.609.8683.981.065.114▲ +%8
FAVÖK2.072.794.4141.956.621.772▲ +%6
Net parasal pozisyon157.184.642149.175.122▲ +%5
Net dönem kârı656.385.897646.583.134▲ +%2
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar7.817.533.7308.536.813.521▼ −%8
Duran varlıklar1.575.065.9521.540.541.166▲ +%2
Toplam varlıklar9.392.599.68210.077.354.687▼ −%7
Net borç1.872.096.8602.052.000.456▼ −%9
Özkaynaklar3.557.318.9623.978.836.895▼ −%11
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%58,6▲ +0,5 puan
önceki: %58,1
FAVÖK Marjı
%28,4▼ −0,2 puan
önceki: %28,6
Net Kar Marjı
%9,0▼ −0,5 puan
önceki: %9,4
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%18,5▲ +2,2 puan
önceki: %16,3
Aktif Karlılığı (ROA)
%7,0▲ +0,6 puan
önceki: %6,4
Net Borç / Özkaynak
0,53x▲ +0,01
önceki: 0,52x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
—
12
—
3
6,9 mlr
6
—
9
—
12
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
—
12
—
3
647 mn
6
—
9
—
12

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

Saat ve Saat’in 2026/6AB finansalları, satış tarafında sınırlı nominal büyümenin korunduğunu; buna karşılık net kârın faaliyet performansına göre daha zayıf kaldığını gösteriyor. Şirketin satışları geçen yılın aynı dönemine göre %6,7 artarak 7,3 milyar TL’ye ulaşırken, net dönem kârı yalnızca %1,5 yükselerek 656,4 milyon TL oldu. Bu tablo, brüt kârlılığın dirençli kaldığını ancak faaliyet dışı kalemler, finansman etkileri veya vergi/diğer giderlerin net kâr üzerinde baskı yaratmış olabileceğini düşündürüyor. Bilanço tarafında ise net borç azalmasına rağmen özkaynaklardaki gerileme yakından izlenmesi gereken başlık olarak öne çıkıyor.

Satış Hikayesi

Şirketin satışları 6,9 milyar TL’den 7,3 milyar TL’ye yükseldi. Yüzde 6,7’lik bu artış, ilk bakışta pozitif görünse de Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon ortamında değerlendirildiğinde reel büyüme açısından güçlü bir tablo sunmuyor. Başka bir ifadeyle, şirket nominal olarak daha yüksek satış yapmış olsa da satış hacmi, mağaza verimliliği veya müşteri talebi enflasyondan arındırıldığında aynı ölçüde büyümemiş olabilir.

Saat ve Saat’in faaliyet alanı açısından satış performansı; tüketici harcamaları, döviz kurları, ithal ürün maliyetleri ve marka karmasına oldukça duyarlı. Bu nedenle %6,7’lik büyümenin ne kadarının fiyat artışlarından, ne kadarının adet satışından kaynaklandığı kritik. Mevcut veride hacim, mağaza bazlı satış veya e-ticaret kırılımı bulunmadığı için bu ayrımı yapmak mümkün değil.

Brüt kârın satışlardan daha hızlı, %7,6 artarak 4,3 milyar TL’ye yükselmesi olumlu bir ayrışma yaratıyor. Bunun anlamı, şirketin ürün karmasını veya fiyatlama gücünü en azından brüt kâr seviyesinde koruyabildiği. Ancak dönem bazlı, yani çeyrekten çeyreğe satış ivmesini görmek için yeterli veri yok. Eldeki karşılaştırma 2025/6AB ile 2026/6AB arasındaki altı aylık dönem karşılaştırması olduğundan, bir sonraki raporlarda çeyreklik trendi ayrıca izlemek gerekecek.

Kârlılık

Şirketin brüt kâr marjı, 2025/6AB’de yaklaşık %58,0 iken 2026/6AB’de %58,9’a yükseldi. Yaklaşık 0,9 puanlık bu iyileşme, satış büyümesinin sınırlı kaldığı bir dönemde önemli. Brüt marjın yükselmesi; fiyatlama, ürün karması veya tedarik maliyetleri açısından şirketin ilk aşamada direnç gösterdiğine işaret ediyor.

Buna karşılık FAVÖK, 2,0 milyar TL’den 2,1 milyar TL’ye çıkarak yalnızca %5,9 büyüdü. FAVÖK marjı da yaklaşık %29,0’dan %28,8’e geriledi. Yani brüt kâr marjındaki iyileşme, faaliyet giderleri seviyesinde tamamen korunamamış. Personel, kira, lojistik, pazarlama ve genel yönetim giderlerinin satışlardan daha hızlı artmış olması muhtemel; ancak bu kalemlerin ayrıntısı paylaşılmadığı için neden konusunda kesin bir hüküm vermek mümkün değil.

Net kârın 646,6 milyon TL’den 656,4 milyon TL’ye yükselmesi ise yalnızca %1,5’lik bir artışa karşılık geliyor. Net kâr marjı yaklaşık %9,4’ten %9,0’a gerilemiş durumda. Böylece kârlılık zincirinde şu tablo oluşuyor:

  • Satışlar: %6,7 arttı.
  • Brüt kâr: %7,6 arttı ve marj iyileşti.
  • FAVÖK: %5,9 arttı, marj hafif geriledi.
  • Net kâr: %1,5 arttı ve marj daha belirgin biçimde düştü.

Bu sıralama, operasyonel kârlılığın hâlâ güçlü olduğunu; fakat FAVÖK’ten net kâra geçişte şirketin daha fazla baskıyla karşılaştığını gösteriyor. Net kâr artışının satış büyümesinin gerisinde kalması, yatırımcı açısından faaliyet performansından çok finansman, parasal pozisyon, vergi ve diğer gelir-gider kalemlerinin takip edilmesini gerektiriyor.

Bilanço Sağlığı

Bilanço, toplam varlıkların 10,1 milyar TL’den 9,4 milyar TL’ye gerilediğini gösteriyor. Bu, önceki yıl sonuna kıyasla %6,8’lik bir daralma anlamına geliyor. Gerilemenin ana kaynağı dönen varlıklar: bu kalem 8,5 milyar TL’den 7,8 milyar TL’ye inerek %8,4 azaldı. Duran varlıklar ise %2,2 artışla 1,6 milyar TL’ye yükseldi.

Dönen varlıkların azalması; stok, ticari alacak veya nakit benzeri kalemlerdeki değişimlerden kaynaklanabilir. Ancak alt kırılım verilmediği için bunun işletme sermayesi verimliliğindeki iyileşme mi, yoksa likidite tamponunun zayıflaması mı olduğu net değil. Bu nedenle sonraki bilançoda nakit, stok ve ticari alacak hareketleri özellikle incelenmeli.

Net borç 2,1 milyar TL’den 1,9 milyar TL’ye gerileyerek %8,8 azaldı. Dönem FAVÖK’ü üzerinden bakıldığında net borç/FAVÖK oranı yaklaşık 0,9x seviyesinde. Bu, borçluluğun faaliyet kârına göre yüksek olmadığını ve bilançonun borç taşıma kapasitesinin şimdilik makul göründüğünü gösteriyor. Ancak bu oran, faiz giderleri ve nakit akış detayları olmadan tek başına yeterli değil.

Özkaynakların 4,0 milyar TL’den 3,6 milyar TL’ye gerilemesi ise dikkat çekici. Şirket dönem boyunca 656,4 milyon TL net kâr üretmesine rağmen özkaynakların %10,6 azalması, temettü dağıtımı, geçmiş dönem düzeltmeleri, diğer kapsamlı gelir veya enflasyon muhasebesi kaynaklı etkiler gibi kalemlerin rol oynayabileceğini gösteriyor. Bu nedenle özkaynak düşüşünün niteliği, bilanço dipnotlarında mutlaka incelenmeli.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Şirketin net parasal pozisyon geliri 149,2 milyon TL’den 157,2 milyon TL’ye yükseldi. %5,4’lük artış nominal olarak pozitif olsa da satış ve brüt kâr büyümesinin gerisinde kaldı. Bu kalem, enflasyon muhasebesi uygulaması altında şirketin parasal varlık ve parasal yükümlülük yapısının finansal sonuçlara etkisini yansıtıyor.

Pozitif net parasal pozisyon gelirinin net kâra katkı sağladığı görülüyor. Ancak bu gelir, şirketin ana faaliyetlerinden yaratılan sürdürülebilir bir kâr kalemi olarak değerlendirilmemeli. Enflasyon muhasebesi, bilançodaki parasal pozisyonun dönem boyunca nasıl değiştiğine bağlı olarak kârı veya zararı etkileyebilir; dolayısıyla gelecek dönemlerde aynı katkının tekrarlanacağı garanti değil.

Ayrıca net parasal pozisyon geliri artarken net kârın yalnızca %1,5 yükselmesi, bu katkının diğer finansal veya faaliyet dışı giderlerle büyük ölçüde dengelendiğini gösteriyor. TAS 29 etkisinin yanında finansman giderleri ve vergi kalemlerinin açıklanması, net kâr kalitesini anlamak açısından önemli olacak.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

Saat ve Saat’in 2026/6AB sonuçları, yüksek brüt marjını koruyan ancak net kâra dönüşümde zorlanan bir şirket profiline işaret ediyor. Fırsat tarafında, yaklaşık %59’luk brüt kâr marjı, markalı perakende yapısının ve ürün karmasının güçlü olduğuna işaret ediyor. Net borcun azalması ve yaklaşık 0,9x net borç/FAVÖK seviyesi de finansal riskin şu aşamada kontrol edilebilir olduğunu gösteriyor.

Buna karşılık riskler de belirgin:

  • Satış büyümesi %6,7 ile yüksek enflasyon ortamında reel olarak zayıf kalıyor.
  • FAVÖK marjı geriliyor; bu da faaliyet giderlerinin kârlılığı baskıladığını gösteriyor.
  • Net kâr büyümesi %1,5 ile satış ve brüt kâr artışının gerisinde.
  • Özkaynaklar %10,6 azalıyor; düşüşün kaynağı netleşmeden bilanço kalitesi tam olarak değerlendirilemez.
  • Pozitif net parasal pozisyon geliri kâra destek veriyor, ancak bu katkı operasyonel ve kalıcı bir büyüme göstergesi değil.

Yatırımcı açısından ana soru, şirketin önümüzdeki dönemlerde satış büyümesini enflasyonun üzerine taşıyıp taşıyamayacağı ve brüt marj avantajını FAVÖK ile net kâra yansıtıp yansıtamayacağı. Bir sonraki raporda özellikle aynı mağaza satışları, stok hareketi, faaliyet giderleri, nakit akışı ve özkaynak değişiminin nedeni takip edilmeli. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.