Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/6AB

KLRHO logoKLRHOKİLER HOLDİNG A.Ş.

Yayın: 19 Ağustos 2026

Rapor kartı

KLRHO 2026/6AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 4/5

Kiler Holding'in 2026 ilk yarı konsolide net zararı 1,71 milyar TL olurken, ana ortaklık payı zararı 640,4 milyon TL olarak gerçekleşti. Hasılat yıllık bazda %19 artışla 4,28 milyar TL'ye yükselirken, finans sektörü gelirleri 4,01 milyar TL ile brüt karı destekledi. Ancak yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan 2,01 milyar TL gider ve 1,6 milyar TL vergi yükü net sonucu negatife çevirdi. Bilançoda toplam varlıklar 82,7 milyar TL, özkaynaklar 55,3 milyar TL seviyesinde; kısa vadeli yükümlülükler 17,7 milyar TL ile dönen varlıkların (35,2 milyar TL) altında kaldı. Şirketin net dönem zararına rağmen geçmiş yıl karları 21,5 milyar TL ile güçlü duruşunu koruyor.

Ne değişti

Net dönem karı/zararı: 2025 ilk yarıda 291,3 milyon TL kar varken, 2026 ilk yarıda 1,71 milyar TL zarara dönüştü (ana ortaklık payı: 699,1 milyon TL kardan 640,4 milyon TL zarara). Hasılat 3,59 milyar TL'den 4,28 milyar TL'ye (+%19,1 y/y) artarken, satışların maliyeti 2,76 milyar TL'den 2,41 milyar TL'ye geriledi (-%12,8), bu da brüt karı 832,2 milyon TL'den 1,87 milyar TL'ye (+%124,7) taşıdı. Finans sektörü brüt karı 203,6 milyon TL'den 432,3 milyon TL'ye (+%112,4) yükseldi. Esas faaliyet karı 464,5 milyon TL'den 1,39 milyar TL'ye (+%199,6) çıktı. Ancak yatırım faaliyetlerinden giderler 281,7 milyon TL'den 2,01 milyar TL'ye (+%613,4) fırladı ve finansman giderleri 1,05 milyar TL'den 510,2 milyon TL'ye gerilemesine rağmen vergi öncesi kar 2,04 milyar TL'den -109,4 milyon TL'ye düştü. Ertelenmiş vergi gideri 1,13 milyar TL ile net zararı derinleştirdi. Özkaynaklar 56,96 milyar TL'den 55,31 milyar TL'ye geriledi; kontrol gücü olmayan paylar 18,4 milyar TL'den 17,4 milyar TL'ye azaldı.

Yatırımcıya etkisi

Yatırımcılar için 2026 ilk yarı, operasyonel karlılıkta güçlü bir iyileşmeye rağmen yatırım kaynaklı büyük giderler ve vergi yükü nedeniyle net zararla sonuçlandı. Bu durum, hisse başına kazancı negatife çevirirken (0,43 TL'den -0,39 TL'ye), şirketin özkaynak tabanını hafifçe eritti. Ancak geçmiş yıl karlarının yüksekliği ve dönen varlıkların kısa vadeli borçları karşılama oranı (yaklaşık 2x) finansal esnekliğin sürdüğüne işaret ediyor. Enflasyon muhasebesi etkisiyle parasal kayıplar 288,9 milyon TL olarak net zarara katkı yaptı. Yatırımcılar, yatırım giderlerinin tek seferlik mi yoksa sürekli mi olduğunu ve vergi yükünün devam edip etmeyeceğini izlemeli.

Sayısal detaylar
  • Net dönem zararı: -1.705.779 bin TL (2025/06: +291.316 bin TL)
  • Ana ortaklık payı zararı: -640.433 bin TL (2025/06: +699.059 bin TL)
  • Hasılat: 4.277.208 bin TL (2025/06: 3.591.278 bin TL, +%19,1)
  • Brüt kar (toplam): 2.302.501 bin TL (2025/06: 1.035.782 bin TL, +%122,3)
  • Yatırım faaliyetlerinden giderler: 2.009.850 bin TL (2025/06: 281.720 bin TL)
  • Ertelenmiş vergi gideri: 1.134.775 bin TL (2025/06: 1.641.572 bin TL)
  • Toplam varlıklar: 82.713.408 bin TL (2025/12: 84.129.188 bin TL)
  • Özkaynaklar: 55.310.854 bin TL (2025/12: 56.956.131 bin TL)

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar4.277.208.0003.591.278.000▲ +%19
Brüt kâr1.870.216.000832.228.000▲ +%125
FAVÖK1.635.634.000798.728.000▲ +%105
Net parasal pozisyon-288.908.000175.365.000▼ −%265
Net dönem kârı-640.433.000699.059.000▼ −%192
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar35.205.211.00036.973.596.000▼ −%5
Duran varlıklar47.508.197.00047.155.592.000▲ +%1
Toplam varlıklar82.713.408.00084.129.188.000▼ −%2
Net borç2.032.182.0001.091.469.000▲ +%86
Özkaynaklar37.896.619.00038.557.594.000▼ −%2
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%43,7▲ +20,6 puan
önceki: %23,2
FAVÖK Marjı
%38,2▲ +16,0 puan
önceki: %22,2
Net Kar Marjı
−%15,0▼ −34,4 puan
önceki: %19,5
Özkaynak Karlılığı (ROE)
−%1,7▼ −3,5 puan
önceki: %1,8
Aktif Karlılığı (ROA)
−%0,8▼ −1,6 puan
önceki: %0,8
Net Borç / Özkaynak
0,05x▲ +0,03
önceki: 0,03x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
Veri yok
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
Veri yok

03Derinlemesine analiz

29 Eyl 2026

Açılış

Kiler Holding’in 2026/6AB sonuçları, operasyonel kârlılık ile dönem net sonucu arasında belirgin bir ayrışma olduğunu gösteriyor. Holdingin satışları yılın ilk altı ayında 4,3 milyar TL’ye yükselirken, brüt kâr ve FAVÖK’te satış büyümesinin çok üzerinde artış gerçekleşmiş. Buna karşın şirket, 640,4 milyon TL net dönem zararı açıklamış; geçen yılın aynı dönemindeki 699,1 milyon TL net kâr, bu yıl zarara dönmüş durumda. Ana mesaj şu: operasyonel tablo güçlü görünürken, enflasyon muhasebesi ve faaliyet dışı kalemler net kârı ciddi biçimde aşağı çekmiş.

Satış Hikayesi

KLRHO’nun satışları geçen yılın aynı dönemine göre %19,1 artarak 3,6 milyar TL’den 4,3 milyar TL’ye ulaştı. Nominal olarak bakıldığında bu, şirketin gelir üretmeye devam ettiğini gösteriyor. Ancak Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon dikkate alındığında, satış büyümesi enflasyonun gerisinde kalıyor.

Yaklaşık %30 enflasyon varsayımıyla hesaplandığında, %19,1’lik nominal satış artışı reel olarak daralmaya işaret ediyor. Başka bir ifadeyle şirketin satışları TL bazında büyümüş olsa da, mal ve hizmet fiyatlarındaki genel artıştan arındırıldığında gelir hacminde aynı güç görülmüyor. Bu durum özellikle holdingin faaliyet gösterdiği alanlarda fiyat artışlarının talep, satış hacmi ve pazar payıyla ne ölçüde desteklendiğinin önemini artırıyor.

Bununla birlikte, satışların niteliği bakımından daha dikkat çekici gelişme kârlılık tarafında. 4,3 milyar TL’lik satışın 1,9 milyar TL’si brüt kâra dönüşmüş durumda. Geçen yıl aynı dönemde 3,6 milyar TL satış üzerinden 832,2 milyon TL brüt kâr elde edilmişti. Dolayısıyla satışlar %19,1 artarken, brüt kârın %124,7 yükselmesi, maliyet yapısında veya satış karmasında önemli bir iyileşme olduğunu gösteriyor.

Çeyreklik finansal veriler sunulmadığı için bu iyileşmenin ikinci çeyrekte hızlanıp hızlanmadığını veya yılın ilk çeyreğinden devralınan bir etkiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını henüz söylemek mümkün değil. Bu nedenle sonraki ara dönem raporlarında marjların korunup korunmadığı izlenmeli.

Kârlılık

KLRHO’nun brüt kâr marjı geçen yılın aynı dönemindeki yaklaşık %23,1’den %44,2’ye yükselmiş. Bu, satışların her 100 TL’sinde şirketin geçen yıl yaklaşık 23 TL brüt kâr üretirken bu yıl 44 TL’nin üzerinde brüt kâr ürettiği anlamına geliyor. Marjda yaklaşık 21 puanlık artış, yalnızca satış büyümesiyle açıklanamayacak kadar güçlü.

FAVÖK tarafında da benzer bir tablo var. FAVÖK %104,8 artarak 798,7 milyon TL’den 1,6 milyar TL’ye çıkmış. FAVÖK marjı ise yaklaşık %22,2’den %37,2’ye yükselmiş. Bu gelişme, faaliyet giderlerinin satışlara oranla daha kontrollü kaldığını veya brüt kârdaki artışın büyük bölümünün operasyonel sonuca yansıdığını gösteriyor.

Burada önemli nokta, brüt kâr marjı ile FAVÖK marjının birbirine oldukça yakın seyretmesi. Aradaki fark geçen yıl yaklaşık 0,9 puanken, bu dönemde yaklaşık 7 puana çıkmış. Bu, brüt kârdaki iyileşmenin tamamının FAVÖK’e taşınmadığını, faaliyet giderlerinin de arttığını gösteriyor; ancak buna rağmen operasyonel kaldıraç güçlü. Şirket, satışlarını enflasyonun altında büyütmesine rağmen kârlılığı satışlardan çok daha hızlı artırmış.

Ancak operasyonel başarı net kâra dönüşmemiş. Net dönem sonucu, 699,1 milyon TL kârdan 640,4 milyon TL zarara gerilemiş. Net kâr marjı geçen yıl yaklaşık %19,4 iken bu dönem -%14,9 seviyesine inmiş. FAVÖK ile net kâr arasındaki bu büyük fark, finansman giderleri, parasal kazanç-kayıp, amortisman, vergi veya diğer faaliyet dışı kalemlerin net sonucu önemli ölçüde baskıladığını düşündürüyor. Veride bu kalemlerin ayrıntısı bulunmadığı için zararın tamamını tek bir nedene bağlamak doğru olmaz.

Bilanço Sağlığı

Bilanço tarafında toplam varlıklar önceki yıl sonuna göre %1,7 azalarak 84,1 milyar TL’den 82,7 milyar TL’ye gerilemiş. Bu küçülmenin ana kaynağı dönen varlıklar. Dönen varlıklar %4,8 düşerek 37,0 milyar TL’den 35,2 milyar TL’ye inerken, duran varlıklar %0,7 artışla 47,5 milyar TL’ye ulaşmış.

Bu kompozisyon, işletme sermayesi tarafında bir miktar daralma olduğunu gösteriyor. Ancak nakit, ticari alacaklar veya stokların ayrı kırılımı verilmediği için bu düşüşün likidite açısından olumlu mu yoksa faaliyet hacmindeki yavaşlamadan mı kaynaklandığını netleştirmek mümkün değil.

Özkaynaklar %1,7 gerileyerek 38,6 milyar TL’den 37,9 milyar TL’ye düşmüş. Net zarar özkaynakları aşağı çekerken, toplam varlıklar içindeki özkaynak payı yaklaşık %45,9’dan %45,8’e gelmiş; yani sermaye yapısında büyük bir bozulma yok. Şirketin bilançosunun yaklaşık yarısının özkaynaklarla finanse edilmesi, holding açısından önemli bir dayanıklılık unsuru.

Buna karşılık net borç %86,2 artarak 1,1 milyar TL’den 2,0 milyar TL’ye yükselmiş. Mutlak tutar bilanço büyüklüğüne göre hâlâ sınırlı; net borcun toplam varlıklara oranı yaklaşık %2,4. Ayrıca net borç/FAVÖK oranı mevcut altı aylık FAVÖK üzerinden yaklaşık 1,3 kat seviyesinde. Geçen yıl aynı hesaplama yaklaşık 1,4 kat civarındaydı. Bu nedenle borç tutarı artmış olsa da operasyonel kârlılıktaki yükseliş borçluluk oranını şimdilik yönetilebilir tutuyor. Yine de net borcun yükselmesi, özellikle net kârın negatife döndüğü bir dönemde takip edilmesi gereken bir risk.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

En kritik gelişmelerden biri net parasal pozisyonda görülüyor. Şirket geçen yıl aynı dönemde 175,4 milyon TL net parasal kazanç açıklarken, bu dönem 288,9 milyon TL net parasal kayıp kaydetmiş. Böylece iki dönem arasındaki değişim yaklaşık 464,3 milyon TL olmuş.

TAS 29 kapsamında enflasyon muhasebesi, parasal varlık ve borçların enflasyon karşısındaki etkisini finansal tablolara yansıtıyor. Net parasal pozisyonun zarara dönmesi, şirketin bu dönemde enflasyon etkisinden parasal açıdan fayda sağlayamadığını; aksine bilanço yapısının net parasal kayıp ürettiğini gösteriyor.

Bu kalem, tek başına nakit çıkışı anlamına gelmez; ancak raporlanan net kârı ve özkaynakları etkiler. Nitekim operasyonel FAVÖK 1,6 milyar TL seviyesine çıkmasına rağmen şirketin net zararda kalması, TAS 29 etkisiyle birlikte faaliyet dışı kalemlerin önemini ortaya koyuyor. Önümüzdeki dönemlerde net parasal pozisyonun tekrar kazanca dönüp dönmeyeceği, net kârın operasyonel performansa ne ölçüde yaklaşacağını belirleyecek.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

KLRHO’nun bu dönemdeki resmi iki parçalı. Bir tarafta brüt kâr marjının %23,1’den %44,2’ye, FAVÖK marjının ise %22,2’den %37,2’ye çıkması gibi güçlü bir operasyonel iyileşme var. Bu, şirketin maliyetlerini, ürün/hizmet karmasını veya faaliyet giderlerini geçmiş döneme göre daha iyi yönettiğini gösteriyor.

Diğer tarafta satış büyümesinin enflasyonun altında kalması, net borcun %86,2 artması ve net sonucun kârdan zarara dönmesi yatırımcı açısından önemli uyarılar. Özellikle yüksek operasyonel kârlılığın neden net kâra dönüşmediği, finansal raporun ayrıntılı dipnotları üzerinden incelenmeli.

Önümüzdeki dönemde şu başlıklar belirleyici olacak:

  • Satış büyümesinin enflasyonun üzerine çıkıp çıkamayacağı,
  • Brüt ve FAVÖK marjlarının %44 ve %37 seviyelerine yakın korunup korunamayacağı,
  • Net parasal kaybın azalması veya yeniden kazanca dönmesi,
  • Net borçtaki artışın devam edip etmeyeceği,
  • Operasyonel kârlılığın net kâra dönüşmesini engelleyen finansman ve diğer giderlerin seyri.

Veri, KLRHO’da operasyonel çekirdeğin güçlendiğini; fakat bilanço ve enflasyon muhasebesi etkilerinin yatırımcıya henüz net kâr olarak yansımadığını gösteriyor. Bu nedenle hisse değerlendirmesinde yalnızca FAVÖK artışına değil, nakit üretimine, net borç trendine ve TAS 29 sonrası net sonuca birlikte bakmak gerekiyor. Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.