Yatırım tavsiyesi değildir.
fonoloji
@fonoloji_Yeni dağılım kartları her gün buradaFon grafikleri, haftalık portföy değişimleri ve kısa videolar.Takip et
Özet finansal rapor · 2026/9AB

GSRAY logoGSRAYGALATASARAY SPORTİF SINAİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş.

Yayın: 12 Ekim 2026

Rapor kartı

GSRAY 2026/9AB Modüler rapor
Yapay zekâ özeti· Önem 3/5

Galatasaray Sportif’in 1 Haziran–31 Ağustos 2026 döneminde hasılatı yıllık %7,4 düşüşle 5,19 Mr ₺’ye gerilerken, brüt kâr 319,5 Mn ₺’den 94,1 Mn ₺’ye indi ve brüt marj %5,7’den %1,8’e düştü. Genel yönetim ve pazarlama giderlerindeki gerilemeye rağmen 864,1 Mn ₺ faaliyet zararı oluştu; geçen yılki 906,6 Mn ₺ zarara göre sınırlı iyileşme var. Net kâr, finansman gelirleri ve 538,8 Mn ₺ parasal kazancın desteğiyle 61,9 Mn ₺’den 116,1 Mn ₺’ye yükseldi, ancak net kârın ana operasyonlardan değil finansal ve enflasyon muhasebesi kaynaklı kalemlerden geldiği görülüyor. İşletme faaliyetlerinden nakit akışı 1,70 Mr ₺ negatif kalarak bilanço kârlılığının nakde dönüşmediğine işaret ediyor. Toplam yükümlülükler 34,82 Mr ₺, özkaynaklar 17,96 Mr ₺ seviyesinde; kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkların yaklaşık 2,8 katı. Bilançoda 10,70 Mr ₺ ilişkili taraf alacağı ve 14,98 Mr ₺ ilişkili taraflara peşin ödenmiş gider bulunması likidite ve tahsilat riskini artırıyor.

Ne değişti

Hasılat 5,60 Mr ₺’den 5,19 Mr ₺’ye gerileyerek yıllık %7,4 daraldı. Satışların maliyeti %3,6 düşmesine rağmen gelirdeki gerileme daha yüksek olduğu için brüt kâr %70,5 azaldı ve brüt marj 3,9 puan düştü. Genel yönetim giderleri %44,3, pazarlama giderleri %2,4 azalırken, esas faaliyetlerden diğer gelirler %59,6 geriledi ve diğer giderler 1,05 Mr ₺’den 627,5 Mn ₺’ye düşerek faaliyet zararını sınırladı. Faaliyet zararı 906,6 Mn ₺’den 864,1 Mn ₺’ye iyileşti, ancak faaliyet marjı yaklaşık -%16,2 seviyesinde kaldı. Finansman gelirleri 1,09 Mr ₺’den 1,13 Mr ₺’ye yükselirken finansman giderleri 855,7 Mn ₺’den 853,7 Mn ₺’ye sınırlı geriledi. Parasal kazanç 629,5 Mn ₺’den 538,8 Mn ₺’ye düşmesine rağmen vergi öncesi kâr 137,1 Mn ₺’den 124,5 Mn ₺’ye geriledi. Net kâr 61,9 Mn ₺’den 116,1 Mn ₺’ye çıkarak %87,7 arttı; artışta 28,7 Mn ₺ dönem vergi giderine karşılık 20,4 Mn ₺ ertelenmiş vergi geliri etkili oldu. İşletme nakit çıkışı geçen yılki 6,63 Mr ₺’den 1,70 Mr ₺’ye gerilese de nakit akışı negatif kaldı; dönem sonu nakit 183,4 Mn ₺’den 85,7 Mn ₺’ye düştü.

Yatırımcıya etkisi

Ana faaliyetlerdeki düşük marj ve negatif faaliyet nakdi, dönem net kârındaki artışın kalitesini sınırlıyor. Net kârın finansman gelirleri ve parasal kazanç gibi operasyon dışı kalemlere dayanması, sürdürülebilir kârlılık açısından temkinli değerlendirme gerektiriyor. Kısa vadeli yükümlülüklerin dönen varlıkları aşması ve nakdin azalması likidite baskısını artırırken, finansal borçlanmaların 5,03 Mr ₺ seviyesine yükselmesi finansman riskini öne çıkarıyor. İlişkili taraflardan alacak ve peşin ödemelerin toplam büyüklüğü, nakde dönüşüm ve grup içi işlemlerin izlenmesini önemli kılıyor. TAS 29 kapsamındaki parasal kazanç, nominal finansal sonuçların reel performansı tam yansıtmasını zorlaştırıyor; bu nedenle operasyonel marj ve nakit akışı net kârdan daha kritik göstergeler olarak öne çıkıyor. Pozitif özkaynak korunmuş olsa da geçmiş yıllar zararı 17,20 Mr ₺ seviyesinde ve temettü kapasitesine ilişkin görünüm sınırlı.

Sayısal detaylar
  • Hasılat 5,60 Mr ₺ → 5,19 Mr ₺ (-%7,4 y/y); brüt kâr 319,5 Mn ₺ → 94,1 Mn ₺.
  • Brüt marj %5,7’den %1,8’e geriledi; faaliyet zararı 906,6 Mn ₺ → 864,1 Mn ₺.
  • Ana ortaklık net kârı 61,9 Mn ₺ → 116,1 Mn ₺ (+%87,7 y/y).
  • Finansman gelirleri 1,09 Mr ₺, finansman giderleri 853,7 Mn ₺, parasal kazanç 538,8 Mn ₺ oldu.
  • İşletme faaliyetlerinden nakit akışı -1,70 Mr ₺; dönem sonu nakit 85,7 Mn ₺.
  • Toplam yükümlülükler 34,82 Mr ₺, özkaynaklar 17,96 Mr ₺; finansal borçlanmalar 5,03 Mr ₺.
  • İlişkili taraflardan toplam diğer alacak 10,70 Mr ₺; ilişkili taraflara uzun vadeli peşin ödemeler 14,98 Mr ₺.
  • Dönen varlıklar 8,45 Mr ₺, kısa vadeli yükümlülükler 23,81 Mr ₺; cari oran yaklaşık 0,36x.

Özet gelir tablosu

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Satışlar5.187.052.7685.604.528.118▼ −%7
Brüt kâr94.134.765319.453.524▼ −%71
FAVÖK718.089.292731.395.219▼ −%2
Net parasal pozisyon538.769.326629.489.266▼ −%14
Net dönem kârı116.130.18261.870.370▲ +%88
TL · KAP finansal tablo özeti

Özet bilanço

KalemBu dönemÖncekiDeğişim
Dönen varlıklar8.452.093.5865.081.011.964▲ +%66
Duran varlıklar44.325.858.14140.729.389.302▲ +%9
Toplam varlıklar52.777.951.72745.810.401.266▲ +%15
Net borç4.949.176.1522.751.453.109▲ +%80
Özkaynaklar17.958.759.38117.836.473.059▲ +%1
TL · KAP finansal tablo özeti

01Türetilmiş oranlar

Marjlar, kârlılık ve kaldıraç — önceki döneme göre.

Brüt Kar Marjı
%1,8▼ −3,9 puan
önceki: %5,7
FAVÖK Marjı
%13,8▲ +0,8 puan
önceki: %13,1
Net Kar Marjı
%2,2▲ +1,1 puan
önceki: %1,1
Özkaynak Karlılığı (ROE)
%0,6▲ +0,3 puan
önceki: %0,3
Aktif Karlılığı (ROA)
%0,2▲ +0,1 puan
önceki: %0,1
Net Borç / Özkaynak
0,28x▲ +0,12
önceki: 0,15x

02Çeyreklik trend

Son çeyreklerde satış, FAVÖK ve net kâr.

Satışlar
Veri yok
FAVÖK
Veri yok
Net kâr
Veri yok

03Derinlemesine analiz

12 Eki 2026

Açılış

Galatasaray Sportif, futbol faaliyetleri başta olmak üzere sponsorluk, yayın, ticari ürün ve stadyum bağlantılı gelirleriyle spor ekonomisinin merkezindeki şirketlerden biri. 2026/3 döneminde şirketin satışları geçen yılın aynı dönemine göre gerilerken, FAVÖK büyük ölçüde korunmuş ve net dönem kârı artmış durumda. Ancak bu tabloyu yalnızca net kâr üzerinden okumak yanıltıcı olabilir; çünkü brüt kârdaki sert düşüş, bilanço tarafında net borcun hızlı yükselmesi ve enflasyon muhasebesi etkileri daha dikkatli bir değerlendirme gerektiriyor. Üstelik futbol şirketlerinde sportif başarı, sezon takvimi ve oyuncu transferleri finansal sonuçların çeyrekler arasında önemli ölçüde dalgalanmasına neden olabilir.

Satış Hikayesi

Şirketin satışları, geçen yılın aynı çeyreğindeki 5,6 milyar TL’den 5,2 milyar TL’ye gerileyerek %7,4 düştü. Nominal olarak görülen bu düşüş, Türkiye’de %30’un üzerinde seyreden enflasyon dikkate alındığında daha zayıf bir tabloya işaret ediyor. Başka bir ifadeyle, gelirler fiyat artışlarının gerisinde kalmış; reel satış hacmi veya gelir yaratma kapasitesi açısından belirgin bir baskı oluşmuş olabilir.

Spor şirketlerinde satış performansını tek başına toplam gelir üzerinden okumak yeterli değil. Yayın gelirleri, sponsorluk sözleşmeleri, kombine ve maç günü gelirleri, lisanslı ürün satışları ile futbolcu transferlerinden doğan gelirlerin dönemsel dağılımı farklılık gösterebilir. Veride bu kalemlerin ayrıntısı bulunmadığı için, satış düşüşünün hangi gelir grubundan kaynaklandığını kesin biçimde ayırmak mümkün değil. Ancak %7,4’lük nominal gerileme, şirketin en azından bu çeyrekte enflasyonun üzerinde bir büyüme üretemediğini gösteriyor.

Çeyreklik trend verisi sunulmadığı için satışların bir önceki çeyreğe göre nasıl değiştiğini ve düşüşün geçici mi yoksa daha kalıcı mı olduğunu değerlendirmek mümkün değil. Futbol takvimindeki maç yoğunluğu, Avrupa kupaları, transfer dönemleri ve sportif başarılar nedeniyle tek bir ara dönemin yıllıklandırılması da riskli. Bu nedenle sonraki çeyreklerde gelirlerin yeniden hızlanıp hızlanmadığı kritik olacak.

Kârlılık

Kârlılık tarafında ilk dikkat çeken nokta, brüt kârın 319,5 milyon TL’den 94,1 milyon TL’ye gerileyerek %70,5 azalması. Bu düşüş, satışlardaki %7,4’lük gerilemeden çok daha sert. Sonuç olarak brüt kâr marjı geçen yılki yaklaşık %5,7 seviyesinden %1,8’e indi. Şirket satışlarının her 100 TL’sinden brüt kâr olarak geriye yalnızca yaklaşık 1,8 TL bırakıyor. Bu, gelirlerin maliyetler karşısında ne kadar hassas hale geldiğini gösteriyor.

Buna karşın FAVÖK 718,1 milyon TL ile geçen yılki 731,4 milyon TL’ye oldukça yakın kaldı; gerileme yalnızca %1,8 oldu. FAVÖK marjı da yaklaşık %13,1’den %13,8’e yükseldi. Yani satışlar düşmesine rağmen FAVÖK marjında sınırlı bir iyileşme görülüyor. Bu görünüm, brüt kâr satırının şirketin toplam faaliyet performansını tek başına açıklamadığını ortaya koyuyor. FAVÖK ile brüt kâr arasındaki farkın bu kadar yüksek olması nedeniyle gelir tablosundaki diğer faaliyet gelirleri ve giderlerinin, hesaplama yöntemiyle birlikte incelenmesi önemli.

Net dönem kârı ise 61,9 milyon TL’den 116,1 milyon TL’ye çıkarak %87,7 arttı. Net kâr marjı yaklaşık %1,1’den %2,2’ye yükseldi. Ancak bu iyileşmenin temelinde yalnızca operasyonel performans olduğunu söylemek mümkün değil. Net parasal pozisyon geliri 629,5 milyon TL’den 538,8 milyon TL’ye gerilemiş durumda. Dolayısıyla enflasyon muhasebesinden gelen katkı azalmasına rağmen net kârın yükselmesi, gelir tablosunun diğer kalemlerinin sonucu desteklediğini düşündürüyor; fakat bu kalemlerin ayrıntısı verilmediği için katkının kaynağı kesinleştirilemez.

Özetle şirketin net kârı artmış olsa da brüt kâr marjındaki bozulma temel faaliyet kalitesinin yakından izlenmesini gerektiriyor. FAVÖK’ün korunması olumlu, fakat bu dayanıklılığın sürdürülebilir olup olmadığı sonraki dönemlerde test edilecek.

Bilanço Sağlığı

Bilanço, gelir tablosuna kıyasla daha temkinli bir mesaj veriyor. Toplam varlıklar yıl sonuna göre 45,8 milyar TL’den 52,8 milyar TL’ye yükselerek %15,2 arttı. Duran varlıklar %8,8 artışla 44,3 milyar TL’ye, dönen varlıklar ise %66,3 artışla 8,5 milyar TL’ye çıktı. Özellikle dönen varlıklardaki hızlı artış, likidite görünümünü destekleyen olumlu bir unsur gibi görünse de bu artışın nakit, ticari alacak veya diğer kalemlerden hangisinden kaynaklandığı verilmediği için kalitesini tam olarak değerlendirmek mümkün değil.

Buna karşılık net borç 2,8 milyar TL’den 4,9 milyar TL’ye yükselerek %79,9 arttı. Borç büyümesi, toplam varlık artışının oldukça üzerinde. Özkaynaklar ise yalnızca %0,7 artışla 18,0 milyar TL’ye ulaşmış; yani bilanço büyürken özkaynak tabanı neredeyse yatay kalmış. Bu durum, varlık büyümesinin daha fazla borç kullanımıyla finanse edildiğini ve finansal kaldıraç riskinin yükseldiğini gösteriyor.

Net borç/FAVÖK oranı için yıllık veya son on iki aylık FAVÖK verilmediğinden standart ve sağlıklı bir hesaplama yapılamaz. Sadece mevcut dönem FAVÖK’üyle mekanik bir bölme yapılırsa yaklaşık 6,8 kat gibi yüksek bir oran çıkar; ancak bu, tek çeyrek FAVÖK’ü yıllık performans gibi kabul ettiği için yanıltıcıdır. Buna rağmen net borcun FAVÖK’ten çok daha hızlı artması, borçluluk trendinin dikkatle izlenmesi gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

Net Parasal Pozisyon (TAS 29)

Enflasyon muhasebesi kapsamında net parasal pozisyon geliri 538,8 milyon TL oldu; bu rakam geçen yılın aynı dönemindeki 629,5 milyon TL’ye göre %14,4 daha düşük. Şirketin yüksek enflasyon ortamında parasal varlık ve yükümlülüklerinin yapısı, bu kalem üzerinden net kâra önemli katkı sağlıyor veya kârdaki dalgalanmayı etkiliyor.

Bu etkinin azalması, net kârın enflasyon muhasebesinden aldığı desteğin geçen yıla göre zayıfladığını gösteriyor. Bununla birlikte net kârın yine de %87,7 artması, sonuçların yalnızca net parasal pozisyon gelirine bağlı olmadığını ortaya koyuyor. Yatırımcı açısından kritik nokta şu: 116,1 milyon TL’lik net kârın ne kadarının tekrarlanabilir operasyonel performanstan, ne kadarının muhasebesel ve diğer faaliyet kalemlerinden oluştuğu ayrıştırılmalı. TAS 29 etkisi dönemden döneme değişebileceği için, şirketin gerçek nakit yaratma kapasitesini değerlendirmede FAVÖK, faaliyet nakit akışı ve borç hareketi birlikte izlenmeli.

Yatırımcı için Ne Anlama Geliyor?

2026/3 sonuçları GSRAY için karışık bir tablo sunuyor:

  • Olumlu taraf: FAVÖK 718,1 milyon TL seviyesinde korunmuş, FAVÖK marjı %13,8’e yükselmiş ve net kâr 116,1 milyon TL’ye çıkmış durumda.
  • Zayıf taraf: Satışlar enflasyonun belirgin biçimde gerisinde kalmış, brüt kâr marjı %1,8’e düşmüş ve net borç %79,9 artmış.
  • Kritik izleme alanı: Dönen varlık artışının niteliği, net borcun neden yükseldiği, FAVÖK ile brüt kâr arasındaki farkın kaynakları ve sportif başarıya bağlı gelirlerin sürdürülebilirliği.
  • Belirsizlik: Çeyreklik trend bulunmadığı için bu sonuçların sezonluk mı yoksa yapısal mı olduğu henüz net değil.

Şirketin güçlü sportif ve ticari performansı gelirleri hızlandırabilir; ancak borçluluğun hızlı yükselmesi ve brüt kârın zayıflaması, büyümenin bilanço üzerinde maliyet yarattığını gösteriyor. Bu nedenle yatırımcı için yalnızca net kâr artışına odaklanmak yerine, sonraki dönemlerde satışların enflasyonu aşıp aşmadığına, FAVÖK marjının korunup korunmadığına ve net borcun yeniden kontrol altına alınıp alınmadığına bakmak daha sağlıklı olacaktır.

Yatırım tavsiyesi değildir.

AI analizleri ve yapılandırılmış veri yapay zekâ tarafından çıkarılır, hata içerebilir. Resmi rapor için yukarıdaki KAP/PDF bağlantılarını kullan. Yatırım tavsiyesi değildir.